Με σύμμαχο την παράδοση η ΑΕΚ / Κίνητρο η τετράδα για ΑΠΟΕΛ

*Με το ντέρμπι ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα» ρίχνει αυλαία η 10η αγωνιστική του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Cyta.

3938: AEK Larnaca – Apoel Nikosia 20:00 («AEK Arena»)

ΑΕΚ Λάρνακας: Πρώτη ήττα στη σεζόν για την ΑΕΚ με 1-0 από τον Άρη μέσα στη Λεμεσό. Αυτό μάλιστα ήταν το πρώτο ματς για τους «λαρνακείς» που δεν καταφέρνουν να βρουν δίχτυα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν είχε καλή εικόνα, έμεινε με 10 παίκτες από το 30′ και δέχθηκε το γκολ επτά λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη έφτιαξε κάπως την παρουσία της, ενώ στο 60′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μείνουν με παίκτη λιγότερο. Δέκα λεπτά μετά ακολούθησε ακόμη μία αποβολή για τον Άρη, με την ΑΕΚ όπως ήταν λογικό να ασκεί πίεση για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Δεν τα κατάφερε όμως και μοιραία ήρθε η πρώτη της φετινή ήττα. Έτσι υποχώρησε στη 2η θέση και στο -1 από την κορυφή και πλέον αναζητεί αντίδραση στο ντέρμπι που ακολουθεί με το ΑΠΟΕΛ. Με σύμμαχο την παράδοση των τελευταίων χρόνων όλοι στο «κιτρινοπράσινο» στρατόπεδο έχουν μεγάλη πίστη ότι θα εκμεταλλευτούν γι’ ακόμη μία χρονιά τη δυνατή τους έδρα και θα φτάσουν στο 7ο φετινό τους τρίποντο.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο Λέδες (χαφ), ενώ τραυματίας και με πρόβλημα στη μέση ο Ναούμ (επιτελικός χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Τούμπας, Γκαρσία, Ροζάλες, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Μάμας, Εσπινόσα, Ακοράν, Τιάγκο, Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ,

ΑΠΟΕΛ: Πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της ΑΕΛ την προηγούμενη αγωνιστική. Το σκορ για τους «γαλαζοκίτρινους» της Λευκωσίας άνοιξε στο 38′ από το σημείο του πέναλτι ο Κβιλιτάια, ενώ στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα γι’ αυτούς, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Απ’ εκεί και πέρα με το σκορ υπέρ του και έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, το ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε και πετυχαίνοντας ακόμη δύο γκολ έφτασε στην 4η του νίκη στη σεζόν, η οποία το ανέβασε στην 7η θέση με 13 βαθμούς. Το ζητούμενο πλέον για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είναι να συνεχίσει απ’ εκεί που έμεινε πριν από τη διακοπή. Μπροστά του τώρα έχει ακόμη ένα ντέρμπι, αυτό με την ΑΕΚ στην «Αρένα», ένα γήπεδο που τα τελευταία δεν αποτελεί και το ιδανικότερο, αφού η παράδοση δεν είναι υπέρ του. Παρ’ όλα αυτά εάν καταφέρει και το κερδίσει θα βρεθεί στην τετράδα και ουσιαστικά αυτό το κίνητρο που έχει σήμερα το ΑΠΟΕΛ του δίνει έξτρα ώθηση.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Νταουσβίλι (ανασταλτικός χαφ), Ντανίλο (επιτελικός χαφ) και Μάγκλιτσα (επιθετικός). Δεν προλαβαίνει ο Ντογκαλά (εξτρέμ). Όσο αφορά το θέμα με τον Σόουζα, η ποινή των δύο αγωνιστικών που δέχθηκε είναι εφέσιμη και έτσι το ΑΠΟΕΛ καλείται εντός 8 ημερών να καταθέσει τα στοιχεία του. Αυτό σημαίνει πως ο Βραζιλιάνος χαφ υπολογίζεται κανονικά για το σημερινό παιχνίδι. Με το πέρας των 8 ημερών εάν η έφεση πέσει στο κενό, τότε θα μείνει εκτός από τα παιχνίδια που ακολουθούν με Ομόνοια και Πάφο.

Πιθανή ενδεκάδα: Σκουφέτ, Καρώ, Σάβιτς, Βινίσιους, Τσεπάκ, Σαμπάλα, Λουντέμο, Σόουζα, Οκριασβίλι, Νατέλ, Κβιλιτάια.

Προϊστορία: Πάρα πολλά τα μεταξύ τους παιχνίδια στη Λάρνακα τα τελευταία 10 χρόνια, αφού σ’ αυτά συμπεριλαμβάνονται και τα πλέι οφ. Στις 18 μεταξύ τους αναμετρήσεις οι δύο ομάδες μετράνε από επτά νίκες, ενώ άλλες τέσσερις φορές αναδείχθηκαν ισόπαλες. Αξίζει να αναφερθεί ότι η πιο πρόσφατη παράδοση βολεύει την ομάδα της Λάρνακας, αφού στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια που έδωσε με το ΑΠΟΕΛ μετράει ισάριθμες νίκες.