Χαράμισαν το δειλινό τους

Λευκή ισοπαλία στο Δασάκι ανάμεσα σε Εθνικό και Δόξα

Εθνικός και Δόξα έμειναν στην ισοπαλία και το 0-0 στο Δασάκι στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου. Η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία ήταν καλύτερη και έχασε περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η οποία ήταν αναγκαία στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία.

Α’ Ημίχρονο

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έδειξε διάθεση να επιτεθεί. Στο 5’ ο Χουντόμπιακ επιχείρησε να απειλήσει από μακρινή απόσταση αλλά το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 19’ και ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους. Ο Πηλέας έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν ανησύχησε καθόλου τον Σισκόφσκι που μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Στο 22’, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ ο Άδωνη πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν πολύ άστοχη και έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Η Δόξα δυσκολεύτηκε να κυκλοφορήσει την μπάλα και δεν μπόρεσε να απειλήσει την ομάδα του Εθνικού. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια άλλη ευκαιρία.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη σε σχέση με το πρώτο μέρος. Στο 51’ και στο 55’ ο Μ. Ολιβέιρα επιχείρησε να απειλήσει με μακρινά σουτ αλλά δεν ανησύχησαν τον Χριστοδούλου.Η Δόξα κυκλοφορούσε σωστά και την μπάλα και πίεζε αρκετά ψηλά τον Εθνικό.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία ανέβασε στροφές και προσπάθησε να βρει το γκολ. Στο 58’ ο Χολ με κοντινή κεφαλιά ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βάλουν πίεση στη Δόξα καθώς ήταν η ομάδα που καιγόταν περισσότερο για τη νίκη λόγω και της θέσης της η οποία την οδηγεί στον υποβιβασμό.

Στο 70’ ο Πηλέας έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι. Στο 75’, ο Χολ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Εμπραλίντζε έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα ο Χουντόμπιακ επιχείρησε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σισκόφσκι.

Η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Εμπραλίντζε. Ο Γεωργιανός βρέθηκε φάτσα με τον Χριστοδούλου στο 81’ αλλά η κίπερ του Εθνικού απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια άλλη ευκαιρία με αποτέλεσμα να συμβιβαστούν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Εθνικός ανέβηκε στους 17 και παραμένει στην προτελευταία θέση ενώ η Δόξα έφτασε στους 25 και παρέμεινε στην τρίτη θέση του δεύτερου γκρουπ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός (Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Ιωάννου (80' Ντόλεζαλ), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (35' Ζάκπα), Χολ, Ντούρις

Δόξα (Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μ. Ολιβέιρα, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (72' Τραϊτσέφσκι), Κοβάσεβιτς, Κυριάκου, Εμπραλίντζε (82' Τιντζανί), Μέσκα (82' Σάιθ), Κέρλα (42' Καραμανώλης)

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες κάρτες: 53' Άδωνη, 53' Άμπραχαμ, 77' Ντούρις / 57' Αντενόν, 77' Τραϊτσέφσκι, 85' Τιντζανί

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου