Εθνικός-Ολυμπιακός 2-1: Με δυο γκολ στο πρώτο 10λεπτο πήρε νίκη-χρυσάφι (pics)

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Άχνας

Ο Εθνικός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι που έγινε στο Δασάκι, το οποίο άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Η ομάδα της Άχνας επικράτησε με 2-1 του πρωτοπόρου Ολυμπιακού και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους πέντε βαθμούς, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. Αυτή είναι η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού με τον Φάτζιο Μπούις στον πάγκο.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο πρώτο 45λεπτο. Η ομάδα της Άχνας άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με κοντινό σουτ του Πιντσέλι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με ωραία λόμπα του Ηλία. Στο 45’ ο Ολυμπιακός μείωσε με ωραίο σουτ του Ροτζέιρο.

Στις επανάληψη οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν όμως το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η ομάδα της Άχνας πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ρόγκατς (81'Ευσταθίου), Πιντσέλι, Φοινίρης, Γκλιγκόροφ, Κουντόμπιακ, Μαρκόφσκι, Χριστοφή, Ηλία, Παπαγεωργίου (58' Καπαρτής), Ιωάννου (77'Φωτίου).

Ολυμπιακός: Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Πιερμάρ, Ροτζέριο (71' Α. Κωνσταντίνου), Ρομό, Παχίπης (60'Οπόνγκ), Σαμάρας, Αντωνίου, Μέντες, Ράμος, Παπαγεωργίου (46'Βιέιρα).