Ισοπαλία σαν... ήττα

Εθνικός Άχνας και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλοι 1-1

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, Εθνικός Άχνας και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Κουντόμπιακ (73’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους ο Βάγκνερ (88’). Επίσης οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σάβιτς (80’) με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Εθνικός έφτασε τους 16 βαθμούς και παρέμεινε στη τελευταία θέση, ενώ η Νέα Σαλαμίνα μετρά πλέον 26 βαθμούς και είναι στο μείον τρία από την έκτη Δόξα.

Α’ Ημίχρονο

Η Νέα Σαλαμίνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, υπερείχε στη κατοχή της μπάλας και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύονταν στη δημιουργία φάσεων, όπως και ο Εθνικός, που προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να καταγράψουν κάποια τελική, σε αντίθεση με την Νέα Σαλαμίνα που αν και δεν απείλησε ιδιαίτερα, κατάφερε να φτιάξει κάποιες ευκαιρίες.

Η πρώτη τελική του αγώνα καταγράφηκε στο 10’, με μια άστοχη κεφαλιά που επιχείρησε ο Ντανίλο λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι. Επίσης η πρώτη τελική στον στόχο σημειώθηκε στο 26’, με ένα αδύναμο σουτ του Κονφε εκτός περιοχής. Ο Μπογκατίνοφ μάζεψε εύκολα.

Η τελευταία τελική του πρώτου μέρους ήρθε στο 45’, όταν ο Οσέι με ένα σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα έξω.

Το 0-0 ήταν το σκορ ενός ημιχρόνου, κακού σε θεάματος και που αναμένεται να ξεχαστεί σύντομα.

Β΄ Ημίχρονο

Το θέαμα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν ακόμη χειρότερο από αυτό στο πρώτο μέρος, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να δυσκολεύονται στη δημιουργία φάσεων, την ίδια ώρα που έδιναν ιδιαίτερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης αλλά και του αγώνα γενικότερα, σημειώθηκε στο 62’ όταν ο Κουντόμπιακ με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανάγκασε τον Βεσελόφσκι να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες με μια άστοχη κεφαλιά του Ντουβεντρού εντός περιοχής.

Στο 73’ είχαμε αλλαγή δεδομένων, αφού ο Εθνικός Άχνας άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουντόμπιακ. Ο Θεουλή Χρυσοβαλάντης έδειξε την εσχάτη των ποινών για χέρι του Κύπρου Χρυστοφόρου εντός περιοχής.

Στο 80’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Σάβιτς, ο οποίος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Σεργίου.

Μετά και το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Νέα Σαλαμίνα πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση, κάτι που κατάφερε στο 88’. Ο Ντανίλο με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Βαρέλα, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Highlight: Η κόκκινη του Σάβιτς στο 80’, αφού μετά από αυτή την εξέλιξη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμη περισσότερο για την ισοφάριση, κάτι που έγινε τελικά στο 88’.

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ουαλί (90' Ντόλεζαλ), Περατικός, Παπαγεωργίου (82' Ταράσοβς), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς, Μαϊντεβατς (67' Μ. Ηλία).

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου (85' Κρεάν), Καμισόκο, Μπρένο (85' Νικολάου), Ντανίλο, Βάγκνερ, Οσέι (63' Βαρέλα), Τσουκαλάς, Κύπρος, Κονφέ, Σανκό (63' Ντουβεντρού).

Σκόρερ: 73' Κουντόμπιακ / 88' Ντανίλο.

Κίτρινες: 52' Χριστοφή / 7' Μπρένο, 35' Ντανίλο (6η), 51' Κονφέ, 53' Σανκό.

Κόκκινες: 80' Σάβιτς / -

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.