Έσπασε τα δοκάρια η Άχνα, πανηγυρίζει η Δόξα

Η ομάδα της Κατωκοπιάς κέρδισε με 1-0 με δράστη τον Σαντίκ!

Η Δόξα ήταν η μεγάλη νικήτρια στον αγώνα με τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι, αφού κέρδισε με 1-0 σε ένα παιχνίδι… ακατάλληλο για καρδιακούς όπως εξελίχθηκε και πλέον κυνηγάει ακόμη και θέση στην εξάδα, αφού παραμένει 8η με 20 βαθμούς (Ολυμπιακός με 22 στην 6η θέση και η Πάφος με 20 στην 7η), ενώ αύξησε και τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στο +12.

Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά με την ατυχία να είναι εναντίον του καθότι είχε τέσσερα δοκάρια. Παρόλα αυτά, τη λύση στο σκοράρισμα είχε η ομάδα της Κατωκοπιάς και με οδηγό τον Σαντίκ που σκόραρε στο 45’ + 4 φεύγει από το Δασάκι με τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η ικανοποίηση στη Δόξα ασφαλώς παίρνει μεγάλες διαστάσεις, ενώ οι φλόγες του υποβιβασμού και το άγχος «ζώνουν» την ομάδα της Άχνας.

Έσπασαν τα… δοκάρια οι μεν, χαμογέλασαν οι δε

Χορταστικό κυρίως από πλευράς θεάματος και ευκαιριών ήταν το πρώτο ημίχρονο. Βασικά το να καταλήξει έστω μία φορά η μπάλα στα δίκτυα, ήταν το… αλατοπίπερο στην εικόνα του αγώνα στο πρώτο μέρος και το πέτυχε η Δόξα με τρόπο που θα διαβάσετε πιο κάτω. Τόσο οι μπλε του Ηλία Χαραλάμπους, όσο και οι άσπροι του Κώστα Σακκά έδωσαν μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά η αστοχία και η ατυχία χάλασαν τα πλάνα σε Παπαγεωργίου, Ζάκπα, Κονέ και Μέσκα που είχαν από δοκάρια ένθεν κι ένθεν, αλλά και σε άλλους παίκτες για τον Εθνικό κυρίως που κατέγραψαν καλές φάσεις (όπως οι Κονέ και Ζάκπα).

Πάντως, αυτό που συνέβη με τα τρία δοκάρια του Εθνικού σε ένα ημίχρονο, είναι πρωτόγνωρο στο κυπριακό ποδόσφαιρο και πρώτη φορά καταγράφηκε κάτι τέτοιο σε πρώτο ημίχρονο αγώνα. Ο Εθνικός ήταν εμφανώς καλύτερος από την αντίπαλό του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Δόξα ισορρόπησε προς το τέλος του 45λέπτου και μέσα στο οκτάλεπτο των καθυστερήσεων ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με πλασέ του Σαντίκ από κοντά στο 45’ + 4, με το 0-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Δοκάρι μα και διατήρηση του σκορ!

Όπως άρχισε το β’ ημίχρονο, φαινόταν πως η γηπεδούχος ομάδα θα κυνηγήσει με αξιώσεις την ισοφάριση, αλλά το δοκάρι του Σισκόφσκι είχε και πάλι άλλη άποψη, αφού ο Κονέ δεν μπόρεσε να σκοράρει καταγράφοντας άλλη μία ευκαιρία που κατέληξε στην αντίπαλη δοκό στο 48’. Από εκεί και πέρα, ήταν σαν να έπεσαν οι διακόπτες. Κυριάρχησαν τα πολλά μαρκαρίσματα και το δυνατό παιχνίδι, οι ευκαιρίες και οι οργανωμένες προσπάθειες απουσίαζαν και η φιλοξενούμενη ομάδα κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμά της έως το τέλος του αγώνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ (46' Στρατηλάτης), Ιωάννου, Περατικός, Ντεϊβίσον, Χριστοφή (80' Μιγκελίτο), Ζάκπα, Γκόρουμπετς, Χουντομπιάκ, Κονέ, Παπαγεωργίου (59' Κοστόφσκι), Μ. Ηλία (67' Χαραλάμπους).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου (84' Μ. Χριστοφή), Μέσκα, Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Ολιβέιρα (75' Φιρμίνο), Μπόλιεβιτς (89' Άδωνη), Σαντίκ.

Σκόρερ: - / 45' + 4 Σαντίκ.

Κίτρινες: 29' Ντεϊβίσον, 59' Παπαγεωργίου, 81' Περατικός / 9' Εγγλέζου (3η), 45' + 1 Ολιβέιρα (3η), 50' Μουκτάρης (3η), 62' Τραϊτσέφσκι, 89' Άδωνη.

Αποβολές: - / -.

Διαιτητής: Ροβέρτος Κώστα (αντικαταστάτης Τιμόθεου Χριστοφή που τραυματίστηκε στο 13').

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!