Βρε μελαχρινάκι… πάρτι στο Δασάκι!

Ο Ουάρντα κέρασε...φαρμάκι τον Εθνικό «χορεύοντας» στους ρυθμούς του αγαπημένου του άσματος

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ανόρθωση, η οποία κέρδισε στο Δασάκι τον Εθνικό με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αμρ Ουάρντα, ο οποίος με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος (58’ και 71’) χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Χαμηλός ο ρυθμός και μέτριο το θέαμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο τα δύο γκολ του Αιγύπτιου ήταν ικανά να κάνουν τη διαφορά.

Τους 18 βαθμούς έφτασε η «Κυρία», η οποία έστω και προσωρινά έπιασε την Πάφο στην τέταρτη θέση. Στην τελευταία θέση με οκτώ βαθμούς παρέμεινε ο Εθνικός.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο στο Δασάκι, καθώς παρότι η Ανόρθωση μπήκε στον αγώνα με αρκετά καλή διάθεση, μέχρι να συμπληρωθούν 15 λεπτά αγώνα ο Εθνικός είχε ισορροπήσει.

Oι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κράτησαν περισσότερο μπάλα, ωστόσο το μόνο που σημειώθηκε από πλευράς τους ήταν δύο άστοχες προσπάθειες του Ουάρντα και ένα σουτ του Αρτυματά, ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 23, με ένα σουτ του Γκόρουπετς, αλλά ο Λόρια ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους έμελλε να σημειωθεί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μάριος Ηλία έκλεψε την μπάλα εντός περιοχής, πέρασε τον Λόρια και έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Καρασάουσκς, όμως ο Αμπαρτζουμιάν έδιωξε την τελευταία στιγμή!

Το 0-0 ήταν το σκορ ενός ημιχρόνου… το οποίο αναμένεται να ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν βελτιωμένη και σαφώς πιο επιθετική, καθώς πίεσε περισσότερο σε σχέση με το πρώτο μέρος...

Η πρώτη τελική της «Κυρίας» στην επανάληψη σημειώθηκε στο 50’, με ένα σουτ του Πόποβιτς εκτός περιοχής, ωστόσο ο Χριστοδούλου ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε.

Στο 55’, ο Αρτυματας, με έναν «κεραυνό» εκτός περιοχής, σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Χριστοδούλου… για να έρθει μετά από τρία λεπτά ο Ουάρντα να ανοίξει το σκορ! Ο Αιγύπτιος, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, έκανε την προβολή εντός περιοχής και νίκησε τον Χριστοδούλου.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και το μόνο αξιόλογο που συνέβη μετά το γκολ του Αιγύπτιου… ήταν ένα ακόμη τέρμα από τον ίδιο! Μετά από μια υπέροχη κάθετη του Χριστοφή, ο Ουάρντα βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Χριστοδούλου, με τον μεσοεπιθετικό των φιλοξενούμενων να πλασάρει υποδειγματικά τον κίπερ του Εθνικού.

Ακολούθως δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ανόρθωση έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη.

Highlight: Η αποτελεσματικότητα του Ουάρντα, ο οποίος με τα δύο γκολ που σκόραρε αποτελέι αναμφίβολα το πρόσωπο του αγώνα.

Eθνικός: Χριστοδούλου, Πηλέας, Κ.Ηλία (66' Μωυσέως), Καρασάουσκς (54' Ζάκπα), Ντόλεζαλ (66' Περατικός), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ταράσοβς, Χολ, Ελουντού (66' Ασούμπρε), Μ.Ηλία (Ι. Σαββίδης).

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Αντωνιάδης, Αραγιούρι, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Αρτυματάς, Πόποβιτς (67' Χρυσοστόμου), Ουάρντα (85' Κορρέα), Ντέλετις (59' Χριστοφή), Κατσαράβα (46' Λάζαρος).

Σκόρερ: - / 58' και 71' Ουάρντα.

Κίτρινες: 47' Ντόλεζαλ / 37' Κατσαράβα, 52' Χουσμπάουερ (χάνει ένα από τα επόμενα δύο).

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης.