Ξύπνησε ο Φαν Κέσελ (vid)

Ερμής-Ολυμπιακός 0-1

Ο Ολυμπιακός πήρε το διπλό στο Αμμόχωστος κερδίζοντας τον Ερμή με 1-0 μετά από γκολ του Φαν Κέσελ στο 79’. Ο σκόρερ του αγώνα είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις στα φιλικά της ομάδας του, αλλά στα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος οι εμφανίσεις του ήταν απογοητευτικές. Με το σημερινό του γκολ άπαντες στην ομάδα της Λευκωσίας εύχονται ο διεθνής ποδοσφαιριστής με την Εθνική ομάδα του Κουρασάο να κτίσει πάνω στη σημερινή του εμφάνιση.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, πιο δυνατά μπήκε στα πρώτα πέντε λεπτά ο Ερμής αλλά η συνέχεια άνηκε στην φιλοξενούμενη ομάδα που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ήταν η πιο απειλητική.

Η πρώτη τελική στον στόχο καταγράφηκε στο 18ο λεπτό όταν ο Σαλί έτρεξε στη πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ απόκρουσε.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα, όμως ο Ερμής ήταν αυτός που έφτασε πρώτος πιο κοντά στο γκολ, όταν στο 39’ο Χόρτα έπιασε τη κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή του Ολυμπιακού, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία των φιλοξενουμένων. Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες δύο λεπτά αργότερα με τον Σαμπίνια, που επίσης μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή. Ο Καϊκέ απόκρουσε εντυπωσιακά.

Σημαντικό να αναφερθεί ότι στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ραφίνια τραυματίστηκε και πέρασε εκτός.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που έμεινε το πρώτο, αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή, ενώ ο Ερμής ήταν η ομάδα προσπαθούσε να κτυπήσει με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Μετά από την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα καταγράφηκε και η μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Ρουσιάς μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, αλλά ο Μιχαήλ απόκρουσε με τα πόδια.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ερμής ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 79’, κόντρα στη ροή του αγώνα, o Φαν Κέσελ που μετά από πάσα από τον Γκουστάβο βγήκε μόνος απέναντι από τον Καϊκέ και σκόραρε. Μετά το γκολ του Ολυμπιακού δεν άλλαξε τίποτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη, φτάνοντας στους έξι βαθμούς. Ο Ερμής έμεινε στους τρεις.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ερμής: Καϊκέ, Αλαμπρίτης (55' Γαβριήλ), Δημητρίου (67' Βαλιάνος), Μέιρα, Ρουσιάς, Ραφίνια (46' Κονέ), Φλούφλιας, Χολτ, Κυριακίδης, Πέδρο, Ντίας

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Σαμπίνια, Σαλί (67' Κα), Γκουστάβο, Σαντάνα (85' Γαρουφαλιάς), Μανρίκε, Ζαχαρίου (80' Χάνι), Ανδρέου, Νάνι, Κυριάκου, Φαν Κέσελ

Σκόρερς: - / 79' Βαν Κέσελ

Κίτρινες Κάρτες: 87' Μέιρα / 92' Μιχαήλ

Κόκκινες Κάρτες: - / -