ΕΝΠ - Πάφος 1-1: Συμβιβασμός και...χορταστικό θέαμα! (vid)

Πολύ ωραίο το θέαμα στο «Τάσος Μάρκου»

Ένωση Νέων Παραλιμνίου και Πάφος συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 σε ένα χορταστικό θέαμα στο παιχνίδι που έγινε στο «Τάσος Μάρκου». Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ουντότζι στο 27ο λεπτό, ωστόσο στο 65' ο Νέμετς ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν γενικά ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Πλέον η Πάφος είναι 9η με 18 βαθμούς, ενώ η Ένωση 10η με 17.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η φιλοξενούμενη σήμερα Πάφος ήταν αυτή που μπήκε καλύτρα στο παιχνίδι και απείλησε δύο φορές στο 1ο δεκάλεπτο. Αρχικά, στο 5ο λεπτό, Ο Ανγκούλο εκτέλεσε το φάουλ, ο Καρώ έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε έξω. Στο 9’ ο Ανγκούλο έκανε το σουτ με την μπάλα στον αέρα αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο έξω. Στο 17ο λεπτό ο Αμπαρτζουμιάν εκτέλεσε φάουλ σε πολύ καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια του Μολ. Στο 27ο λεπτό η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Ανγκούλο, ο οποίος έπιασε το σουτ στον αέρα μετά το διώξιμο των ποδοσφαιριστών της Πάφου και έκανε το 1-0. Στο 34’ Ρακέλς και Ανκγούλο έπαιξαν το 1-2 με τον 1ο να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το πλασέ και τον Πέτρου να αποκρούει. Η τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Γκοζλάν να κάνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, δεν κατάφερε όμως να ξεγελάσει τον Μολ.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την Πάφο να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και την ΕΝΠ να διατηρεί το υπέρ της σκορ. Στο 55’ η Ένωση απείλησε με την κεφαλιά του Γκοζλάν, όμως ο Μολ ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε. Στο 65’ η Πάφος έκανε το 1-1 με τον Νέμετς, ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το 11ο φετινό γκολ για τον επιθετικό της Πάφου. Στο 71’ ο Πίττας μόλις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έκανε το σουτ, όμως ο Μολ μάζεψε εύκολα. Στο 78’ ο Γκοζλάν έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα αφού πρώτα κόντραρε στον Μπάγκαρτ πήγε στο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ζάρατε έκανε πολύ ωραίο σουτ με τον Μολ να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ στην συνέχεια ο Αμπαρτζουμιάν δεν βρήκε την μπάλα από τα 2 μέτρα. Στο 90’ ο Λουλίνια εντός περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Έτσι παρά τις χαμένες ευκαιρίες το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

ΕΝΠ: Πολύ καλή απόδοση έπιασαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδα του Παραλιμνίου, εάν ήταν λίγο πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια και κυρίως στο διάστημα μεταξύ 70’-80’ θα μπορούσαν να πάρουν και την νίκη.

Πάφος: Πολύ καλός ο Μολ όποτε χρειάστηκε, όπως επίσης και ο Νέμετς, αφού το 11ο του γκολ στο πρωτάθλημα έδωσε εν τέλει τον πόντο στην ομάδα του.

Απογοήτευσαν:

ΕΝΠ: Δεν απογοήτευσε κάποιος με την απόδοση του.

Πάφος: Πολλά φάουλ από τον Ράσιτς, θα μπορούσε να ήταν πιο προσεχτικός μιας και είχε δεχθεί κάρτα.

Κοουτσάρισμα:

ΕΝΠ (Φελκ): Θα γνωρίζει και ο ίδιος πως εάν η ομάδα του ήταν πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να έπαιρνε τους 3 βαθμούς.

Πάφος (Κόπιτς): Μετά από σερί 4 συνεχόμενων νικών σε πρωτάθλημα και κύπελλο η ομάδα του «γλύτωσε» την ήττα. Ωστόσο στο τέλος θα μπορούσε να έπαιρνε την νίκη με τη χαμένη ευκαιρία του Λουλίνια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΕΝΠ: Πέτρου, Αγγελή, Κυριάκου, Ολίβα, Αμπαρτζουμιάν, Μαϊσουράντζε, Ενόχ, Αντωνίου (Ζάρατε 60'), Ριέρα (Σερπάκοφ 92'), Ουντότζι (Πίττας 70'), Γκοζλάν

Πάφος: Μολ, Μπάγκαρτ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Φόλπρεχτ (Λουλίνια 58'), Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Ντόβμπνια 84'), Ρακέλς (Ιμπραχίμ 75'), Νέμετς, Ράσιτς

Σκόρερς: Ουντότζι / Νέμετς

Κίτρινες Κάρτες:  Μαϊσουράντζε / Καρώ, Ράσιτς