Στο ντέρμπι ουραγών, κέρδισαν τα «X»ασμουρητά

Παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα...

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι που έγινε στο «Τάσος Μάρκου» μεταξύ της Ένωσης και του Εθνικού οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Εθνικός ωστόσο η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Με αυτή την ισοπαλία οι δυο ομάδες παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με 8 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήταν στο 23’ για τον Εθνικό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 27ο λεπτό από την εξαιρετική κάθετη του Περατικού, ο Ηλία στο τετ-α-τετ κρέμασε τον Γκατσέφσκι, με τον Μπαρμπόζα να στέλνει σε κόρνερ λίγο πριν την γραμμή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κονέ με εξαιρετική κίνηση μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από πολύ δύσκολη θέση, έδιωξε σε κόρνερ ο Γκατσέφσκι.

Β’ Ημίχρονο

Στο 52’ ο Εθνικός απείλησε με το σουτ του Κονέ από το ύψος της περιοχής, για λίγο όμως δεν βρήκε στόχο. Ο ίδιος παίκτης στο 64’ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο Γκατσέφσκι και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τις δυο ομάδες να παίρνουν εν τέλει από έναν βαθμό σε ένα γενικά πολύ μέτριο παιχνίδι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Άνχολτ (Μουλαζίμης 12'), Κοσμάς (Ουντόζι 57'), Λουσέρο, Φελίπε, Μπελόνε (Μαισουράντζε 57'), Θεοδώρου, Ντένινγκ (Μαρκόφσκι 72'), Μπαλοτέλι

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Μ.Ηλία, Παπαγεωργίου (Ντόλεζαλ 66'), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ζάκπα (Χαραλάμπους 66'), Χριστοφή, Σάβιτς, Κονέ (Κοστόφσκι  87')