Με συνοπτικές διαδικασίες… «τριάρα»

Διπλό στην πρωτεύουσα για τον Απόλλωνα, που κέρδισε τη Δόξα με 3-0

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 0-3 τη Δόξα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έφυγε με το «διπλό» από το Μακάρειο. Για τους «κυανόλευκους» σκόραραν οι Πίττας (11’) και Αλμπάνης (57’, 61’). Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ έφτασε στους 41 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά της από τον δεύτερο Άρη στους έξι.

Α’ Ημίχρονο

Ο Απόλλωνας έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού ότι ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε την αποστολή του στο Μακάρειο πιο εύκολη. Έτσι κι έγινε. Ουσιαστικά στην πρώτη τους τελική οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 11’ με τον Πίττα ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά μετά από σέντρα πάρε-βάλε του Χαμάς.

Η Δόξα πήγε να αντιδράσει στο 15’ με σουτ του Εμπραλίτζε εκτός περιοχής αλλά ο Γιοβάνοβιτς έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ ήταν καταιγιστική και έχασε αρκετές ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Αρχικά, στο 25’ ο Αλμπάνης έκανε το ανάποδο μετά από σέντρα του Ντιγκινί, ο οποίος στην αρχή της φάσης ντρίμπλαρε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά ο Ελλαδίτης άσσος δε βρήκε στόχο. Ο 27χρονος έχασε άλλη μία ευκαιρία στο 30’ μετά από σουτ εντός περιοχής και δύσκολη απόκρουση του Σισκόφσκι.

Στο 35’ ήταν σειρά του Νογιόκ να απειλήσει για τον Απόλλωνα. Ο Ουκρανός έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά από το δοκάρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-1 αν και οι «κυανόλευκοι» μπορούσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία περισσότερες φορές.

Β’ Ημίχρονο

Η Δόξα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 56’ ο Σαντίκ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο αρχισκόρερ της προσφυγικής ομάδας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Η πιο πάνω φάση φαίνεται να θορύβησε τον Απόλλωνα ή καλύτερα τον Αλμπάνη ο οποίος μέσα σε τέσσερα λεπτά σκόραρε δύο γκολ. Στο 57’ ο Ελλαδίτης έκανε το 0-2 με ωραίο τελείωμα μετά από πάσα του Πίττα. Στο 61’ με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Σισκόφσκι και απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά όπως ήταν αναμενόμενο. Οι «κυανόλευκοι» καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι και έκαναν διαχείριση. Από την άλλη, η Δόξα προσπάθησε να βρει έστω ένα γκολ αλλά μάταια με το τελικό αποτέλεσμα να μένει στο 0-3.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ντίας (71' Οικονομίδης), Τιντζανί, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς (80' Σάιθ), Τραϊτσέφσκι, Καραμανώλης (45' Μέσκα), Κυριάκου (45' Σάσι), Εμπραλίτζε, Κέρλα

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς (72' Μαυρίας), Νογιόκ, Κολ (84' Ογκέντα), Ίλιεφ (72' Κυριάκου), Αλμπάνης (63' Ψύχας), Πίττας, Ντιγκινί (63' Ίντζια)

Σκόρερ: -/ 11' Πίττας, 57', 63' Αλμπάνης

Κίτρινες κάρτες: 34' Κυριάκου, 52' Αντενόν, 77' Σαντίκ, 81' Τραϊτσέφσκι / 31' Χαμάς, 41' Νογιόκ