Δόξα – Ερμής 1-1: Ίσια μοιρασιά στην.. εκπνοή (vid)

Πήρε την ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό με Ταραλίδη

Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην εκπνοή του αγώνα ο Ερμής και όπου θα τρέξει να σώσει ότι μπορεί στις τελευταίες εναπομείναντες αγωνιστικές. Σε ένα παιχνίδι που ο Ερμής παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος από άλλες φορές. Σε αντίθεση η Δόξα έκανε ένα μέτριο παιχνίδι όπου κρατούσε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μιτρέα για την Δόξα και Τραλίδης για τον Εμρή οι σκόρερ για τις δυο ομάδες. Η Δόξα πάει στους 20 βαθμούς στην 8η θέση και ο Ερμής πάει στους 10 βαθμούς στην τελευταία θέση.

Α’ ημίχρονο

Αναγνωρίστηκα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Ερμή να μπαίνει με περισσότερες απαιτήσεις στην αναμέτρηση. Βρήκε μάλιστα και την πρώτη καλή ευκαιρία στο 9ο λεπτό με τον Ντε Μέλο. Ο νεαρός Βραζιλιάνος έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα έξω. Η Δόξα λεπτό με λεπτό κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση και βρήκε μερικές καλές προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία του Αραμπατζή. Αρχικά ο Μπατίν έπιασε την κεφαλιά στην σέντρα του Περέιρα με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Αραμπατζή. Ένα λεπτό αργότερα ο Λουίς Κάρλος έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον κήπερ του Ερμή να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ. Αυτές ήταν και οι μεγάλες ευκαιρίες σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο. Ο Ερμής προσπαθεί και φαίνεται ότι έχει την διάθεση με την Δόξα να προσέχει αρκετά τα μετόπισθεν της.

Β’ ημίχρονο

Με το ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ερμή. Κρατούσε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της αλλά χωρίς να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά. Στο 57ο λεπτό η Δόξα κέρδισε φάουλ με τον Μιτρέα να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Η μπάλα κόντραρε στο τοίχος με τον Αραμπατζή να είναι εκτός εστίας και έτσι η Δόξα πήρε κεφάλι στο σκορ. Από εκεί και πέρα ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δυο καλές ευκαιρίες. Αρχικά ο Πουτζουρής έκανε την κεφαλιά στο 59ο λεπτό με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Γκρεμπσλ. Στην συνέχεια και στο 63ο λεπτό ο Μακρίεβ έκανε την κεφαλιά αναγκάζοντας το Γκρεμπσλ σε μεγάλη απόκρουση. ο Χρύσης Μιχαήλ ήθελε να κάνει την ομάδα του επιθετική και έτσι πέρασε και τον Μαύρου στο γήπεδο σαν δεύτερο επιθετικό καθώς και τον Κατσιατή. Στο 83ο λεπτό ο Μαύρου έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία μέσα από την περιοχή. Σε ευνοϊκή θέση έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα πολύ έξω από τον στόχο. Ο Ερμής δεν είπε την τελευταία του λέξη με τον Ταραλίδη να σκοράρει από τα έντεκα βήματα στο 95ο λεπτό και να κάνει το 1-1 χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Δόξα: Δεν μπορούμε να πούμε πως διακρίθηκε κάποιος ποδοσφαιριστής από την ομάδα της Δόξας αφού έκαναν μια μέτρια εμφάνιση.

Ερμής: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε το Πουτζουρής με πολλά χιλιόμετρα στο χώρο του κέντρου

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δόξα: Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Κάρλος ήταν κατώτερος των περιστάσεων. Δεν βοήθησε σε καμία περίπτωση την ομάδα του.

Ερμής: Ο Μακρίεβ θα μπορούσε να ήταν πιο αποτελεσματικός

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας ): Για ακόμη μια φορά με την ίδια συνταγή σε παιχνίδι του. Το 3-4-3 δεν βοήθησε και αρκετά αυτή την φορά. Ακόμη μια μέτρια εμφάνιση από την ομάδα της Δόξας που είχε αρκετά προβλήματα τραυματισμών.

Ερμής (Χρύσης Μιχαήλ): Παιχνίδι με παιχνίδι είναι καλύτερος ο Εμρής του Χρύση Μιχαήλ. Είχε αρκετές καλές στιγμές στην αναμέτρηση. Ρίσκαρε στο τέλος και πέρασε τον Μαύρου και τον Κατσιατή που τον βοήθησαν αρκετά για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σωστός σε όλες του τις αποφάσεις ο Γιώργος Νικολάου.