Δόξα - Πάφος 3-2: Όταν σκοράρει ο Σαντίκ η Δόξα κερδίζει

Μεγάλη νικήτρια η Δόξα

Μεγάλη νικήτρια του παιχνιδιού η Δόξα που κέρδισε με 3-2 την Πάφο στο «Μακάρειο». Σκόρερ για τις δυο ομάδες ο Μπεράτ Σαντίκ με δυο τέρματα και ο Παβλόφ για την Δόξα ενώ από την Πάφο σκόραραν οι Ανγκούλο και Ράσιτς. Πρώτα τέρματα για τους Ράσιτς και Παβλόφ ενώ ο Σαντίκ έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει διψήφιο αριθμό τερμάτων στο φετινό πρωτάθλημα. Σε ένα αμφίρροπο λοιπόν παιχνίδι η ομάδα του Λούκα Χατρζηλούκα ήταν πιο συνεπείς στις επιθετικές της προσπάθειες και πήρε τη νίκη. Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με δυο ανατροπές και τρία πέναλτι όπου θα το έπαιρνε η ομάδα με την καλύτερη συνέπεια μπροστά στα αντίπαλα δίκτια. Turning point του παιχνιδιού η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Ανγκούλο που θα σκότωνε την Δόξα στο 56ο λεπτό.

Α’ ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν αρχικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τους ποδοσφαιριστές να γυροφέρνουν την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Παιχνίδι με αργό τέμπο και λιγοστές φάσεις μέχρι ο Σαντίκ να κάνει το 1-0 στο 29ο λεπτό. Η Δόξα με οργανωμένη επίθεση από τα αριστερά και τον Νελσίνιο να κάνει το γέμισμα , βρίσκοντας τον Ασαμόα μέσα στην περιοχή. Ο Κουλς σταμάτησε την μπάλα με το χέρι του με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την παράβαση και να δείχνει την εσχάτη των ποινών. Ο Μπεράτ Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-0 και σημειώνοντας το 9ο τέρμα του για την φετινή χρονιά. Η Πάφος δεν το έβαλε κάτω και αντέδρασε σχεδόν άμεσα. Στην επόμενη φάση ο Ανγκούλο με απευθείας εκτέλεση ανάγκασε τον Γκρέμπσλ σε εντυπωσιακή απόκρουση με τον κήπερ της Δόξας να απομακρύνει σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φόλπρεχτ βρίσκοντας τον Ράσιτς με τον επιθετικό της Πάφου να κάνει με κοντινή κεφαλιά το 1-1. Η ομάδα του Κόπιτς δεν σταμάτησε να βάζει πίεση και στην ακριβώς επόμενη φάση και πάλι με τον Ράσιτς παραλίγο να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Ο Γκρέμπσλ δήλωσε παρόν για ακόμη μια φάση και σωτήρια απομάκρυνε την μπάλα ξανά σε κόρνερ. Ένα παιχνίδι που άλλαξε άρδην από την στιγμή που η Δόξα σκόραρε το πρώτο τέρμα. Και οι δυο ομάδες ήταν άκρως επικίνδυνες μπροστά από τις εστίες των δυο κήπερ.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Πάφου. Στην πρώτη προσπάθεια της ομάδας του Κόπιτς ο Ανγκούλο κέρδισε πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Ευσταθίου μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Ανγκούλο κάνοντας το 1-2 στο 49ο λεπτό γυρίζοντας το παιχνίδι για την ομάδα του. Ίσως η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ανγκούλο πάτησε περιοχή και ευνοήθηκε από την κόντρα που βγήκε φάτσα με τον Γκρέμπσλ. Ο Γκρεμπσλ του είπε όχι κρατώντας ζωντανή την ομάδα του. Μετά και τέρμα που δέχτηκε η Δόξα ήταν αυτή που έψαχνε το σκορ. Η δυνατή βροχή έκανε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών ακόμη πιο δύσκολες και κάπως έτσι την πάτησε ο Φόλπρεχτ. Στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα μέσα στην περιοχή ανέτρεψε τον αντίπαλο του με τον Σαντίν να μην αστοχεί στο δώρο που του έκανε ο μέσος της Πάφου και να κάνει το 2-2. Από εκεί και πέρα η Δόξα ανέβασε στροφές και έβαλε μεγάλη πίεση στην Πάφο. Σε μια ανύποπτη φάση ο Σαντίκ με εκπληκτική ασιστ δείγμα της ποιότητας του βρήκε τον Παβλόφ που με αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-2 και ανέτρεψε το παιχνίδι για την ομάδα του. Στην συνέχεια η Πάφος ανέβηκε με τις αλλαγές του κ.Κόπιτς αλλά δεν κατάφερε να κάνει την αξιόλογη φάση που θα της έφερνε το τέρμα της ισοφάρισης. Η Δόξα θα μπορούσε να σκοτώσει το παιχνίδι και πάλι με τον Παβλόφ στο 80 λεπτό αλλά το πλασέ του Παβλόφ ήταν απελπιστικά άστοχο.

Ένα παιχνίδι με δυο ανατροπές και τρία πέναλτι άξιο της ποιότητας που διαθέτουν οι δυο ομάδες. Ήταν εμφανές ότι το τρίποντο θα το έπαιρνε η ομάδα που θα είχε περισσότερη συνέπεια στα αντίπαλα δίχτυα. Έτσι η Δόξα πάτησε τους 14 βαθμούς περνώντας την Ομόνοια ενώ η Πάφος έμεινε στην 10η θέση με 8 βαθμούς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ένα παιχνίδι με καλά στοιχεία και από τις δυο ομάσες. Ο Γκρεμπσλ έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και κράτησε την ομάδα του ζωντανή στην τεράστια φάση του Ανγκούλο που επί της ουσίας άλλαξε το παιχνίδι. Ο Σαντίκ σκόραρε και έδωσε τη νίκη για ακόμη μια φορά στην ομάδα του. Ο Φινλανδός επιθετικός αν και τα δυο τέρματα που πέτυχε ήταν από την άσπρη βούλα έδειξε την ποιότητα του με την εκπληκτική ασίστ που έδωσε στον Παβλόφ. Από τη άλλη ο Ράσιτς έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την ομάδα της Πάφου. Σκόραρε το παρθενικό του τέρμα στο πρωτάθλημα αλλά ήταν και διαρκείς κίνδυνος για την εστία της Δόξας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ο Φόλπρεχτ έκανε ένα πολύ κακό παιχνίδι αφού ήταν ο ποδοσφαιριστής που γκρέμισε σε δυο περιπτώσεις τους ποδοσφαιριστές της Δόξας μέσα στην περιοχή. Δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι. Μοιραίος ήταν και ο Ανγκούλο που έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να σκοτώσει το παιχνίδι.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Η ομάδα του δεν ήταν καθόλου καλή επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Φάνηκε άτυχος με τον τραυματισμό του Μπόλιεβιτς στην αρχή του παιχνιδιού που του άλλαξαν τα σχέδια. Εκεί που πιστώνεται ο Κύπριος τεχνικός ήταν στην αλλαγή του Παβλόφ στο δεύτερο ημίχρονο όπου ήταν ο ποδοσφαιριστής που διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Πατούσε καλύτερα η ομάδα του στο πρώτο μέρος. Όταν γύρισε το παιχνίδι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου φανέρωσε για ακόμη μια φορά την αδυναμία της ομάδας του να διαχειριστεί το σκορ. Καθόλου καλή αμυντική λειτουργία που άφησαν τον Παβλόφ ανενόχλητο να σκοράρει.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο Γιώργος Νικολάου είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ο Κύπριος ρεφ αν και καταλόγισε τρία πέναλτι ήταν και στις τρείς περιπτώσεις σωστός αφού η παράβαση ήταν οφθαλμοφανές. Κράτησε το παιχνίδι σε χαμηλούς τόνους αφού έδωσε μόνο δυο κίτρινες κάρτες.