Ισοπαλία με... άρωμα VAR!

1-1 το τελικό σκορ στο Μακάρειο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, Δόξα και Ολυμπιακός εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Εγγλέζου με απευθείας εκτέλεση φάουλ (48’), όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάλι (76’).

Καθοριστική αποδείχθηκε η φάση του 69ου λεπτού, όπου ο Σισκόφσκι ανέτρεψε τον Σάλι εντός περιοχής. Μάλιστα ο διαιτητής Κυριάκος Χριστοδούλου, αρχικά έδωσε στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων κίτρινη κάρτα, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR, αποφάσισε να αποβάλει τον Βορειομακεδόνα τερματοφύλακα.

Με αυτό το αποτέλεσμα o Ολυμπιακός μετρά πλέον 23 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση, ενώ στην 8η θέση με 21 βαθμούς παρέμεινε η Δόξα.

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, που κρατούσε περισσότερο μπάλα και έδειχνε πιο επικίνδυνος.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 7 με τον Μάντζη, αλλά το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο Ελλαδίτης ήταν σε θέση οφσάιντ.Στο 10’ σημειώθηκε η πρώτη τελική στον αγώνα με ένα άστοχο σουτ του Μάντζη.

Στη συνέχεια ανέβασε στροφές η Δόξα, με τον Σαντίκ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 34’. Ο Φινλανδός πήρε από τον Ολιβέιρα εντός της μικρής περιοχής και αφού ήταν υπό πίεση, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

Στο 38’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με ένα δυνατό σουτ του Οικονομίδη, λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Καραδαή.

Το 0-0 ήταν το σκορ ενός ημιχρόνου, στο οποίο δεν καταγράφηκε καμιά τελική στον στόχο και που αναμένεται να ξεχαστεί σύντομα.

Β’ Ημίχρονο

Σε αντίθεση με όσα είδαμε στο πρώτο μέρος, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ.

Στο 48’ ο Εγγλέζου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα και άνοιξε το σκορ.

Μετά το γκολ του Κύπριου ποδοσφαιριστή, η Δόξα είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να κρατήσει τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακό για αρκετό χρονικό διάστημα μακριά από την περιοχή της.

Παρόλα αυτά στο 69’ είχαμε ανατροπή δεδομένων, αφού ο Σισκόφσκι, εντός περιοχής, έριξε τον Σάλι στο έδαφος και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, ενώ ταυτόχρονα απέβαλε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Τη θέση του Σισκόφσκι κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Κωνσταντίνου, ο οποίος αν και αρχικά απόκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Σάλι, ο Κυριάκος Χριστοδούλου υπέδειξε επανάληψη. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ήταν εύστοχος τη δεύτερη φορά και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, αλλά οι ποδοσφαιριστές της Δόξας αμύνθηκαν πολύ σωστά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν από ένα βαθμό.

Highlight: Η φάση του 69ου λεπτού όπου είχαμε την αποβολή του Σισκόφσκι, αλλά και το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Ολυμπιακός.

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου (81' Άδωνη), Μπόλιεβιτς (81' Ντα Κόστα), Ολιβέιρα (73' Κωνσταντίνου), Σαντίκ, Οικονομίδης, Χριστοφή, Τραϊστσέφσκι, Μέσκα (91' Λουίς Κάρλος), Μιντίκκης

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Ντα Κόστα, Κωμοδίκης, Λούις Κάρλος, Καλό, Άδωνη, Καραμόκο, Κίκας, Φιρμίνο

Ολυμπιακός: Καραδαής, Σαμπίνια, Σάλι, Μάντζης, Κα (89' Χάνι), Μανρίκε, Ζαχαρίου (66' Πεχλιβάνης), Σαρφό, Ανδρέου (83΄Κοστόφ), Σωτηρίου, Νάνι

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Μίλετιτς, Λ.Ανδρέου, Ευτυχίδης, Βενιζέλος, Πεχλιβάνης, Κοστόφ, Χάνι, Χαραλάμπους

Σκόρερς: 47' Εγγλέζου / 76' Σάλι

Κίτρινες: 18' Ολιβέιρα, 24' Τραιτσέφσκι, 88' Χριστοφή/ 53' Κα, 63' Σαρφό, 92' Σωτηρίου

Κόκκινες: 71' Σισκόφσκι/-

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου