«Χ»ασμουρητά και αχνιώτικη πρόκριση (vid)

Σ' ένα μέτριο προς κακό παιχνίδι η ομάδα του Μπαντία έφθασε στην πρόκριση στους «8» του κυπέλλου

Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα ο Εθνικός Άχνας εξήλθε ισόπαλος με τη Δόξα στο 0-0 στο Μακάρειο στάδιο και έφθασε στην πρόκριση στη φάση των «8» του κυπέλλου. Το πρώτο ημίχρονο διεκιδικεί το βραβείο του χειρότερου πρώτο ημιχρόνου της χρονιάς, ενώ η Δόξα ανέβασε στροφές πολύ αργά στο παιχνίδι. Ως εκ τούτου με το 3-1 στο Δασάκι και το 0-0 στο Μακάρειο ο Εθνικός Άχνας βρίσκεται πλέον στους «8» του κυπέλλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Χωρίς τον σπουδαίο ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας, με την ομάδα του Εθνικού όμως να έχει καταγράφει την πρώτη του τελική μόλις στο 5’ της αναμέτρησης. Μετά από λάθος στην άμυνα της Δόξας, ο Μάζουρεκ βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό του πόδι, όμως ο Πρινιωτάκης έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ. Στα 11’ και μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μάζουρεκ, ο Άμπραχαμ βρέθηκε μόνος στην καρδιά της περιοχής, όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Όσο περνούσε η ώρα τόσο χειρότερος γινότανε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με πολλά φάουλ, πολλά λάθη, με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται σε κάποια σημεία ακόμη και για τα βασικά. Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη τελική καταγράφηκε στο 32’ όταν ο Μάζουρεκ πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές της Δόξας, έδωσε στον Γκόρουπετς, ο οποίος απ’ το ύψος της περιοχής επιχείρησε ένα σουτ, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 43’ όταν ο Ηλία έπιασε ένα σουτ στην κίνηση μετά από διώξιμο του Σάιθ, το οποίο όμως έφυγε απελπιστικά πάνω απ’ τα δοκάρια.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έντονη βροχόπτωση, κάτι που ασφαλώς επηρέασε ακόμη περισσότερο τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Η Δόξα προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς, να τρέξει περισσότερο και να πιέσει ψηλά τον Εθνικό, όμως το σκηνικό δεν διέφερε και πολύ απ’ το πρώτο ημίχρονο.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 63’ όταν ο Χουντόμπιακ επιχείρησε ένα σουτ από απόσταση με τη μπάλα να φθάνει εύκολα στα χέρια του Πρινιωτάκη. Στο 71’ και το 75’ ήρθαν οι πρώτες τελικές της Δόξας παιχνίδι, με τα σουτ των Τιτζανί και Μπένι να μην βρίσκουν στόχο.

Η καλύτερη στιγμή του αγώνα άνηκε όμως στον Εθνικό όταν στο 81’ η κεφαλιά του Ζάκπα, πέρασε λίγο διπλά απ’ την εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Πρινιωτάκη. Τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Μπένι από καλή θέση στην περιοχή σταμάτησε στον Χριστοδούλου, ενώ η κεφαλιά του Σαντίκ στο 85’ δεν βρήκε εστία.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με τον Εθνικό να πανηγυρίζει την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Δόξα (Χαραλάμπους): Πρινιωτάκης, Σάιθ, Ανάνε, Οικονομίδης (Σαντίκ 45'), Αντάμοβιτς (Μπένι 63'), Τραϊτσέφσκι, Κυριάκου (Κοβάσεβιτς 63'), Μέσκα, Ποντικός (Εμπραλίτζε 53'), Σάσι, Κέρλα

Εθνικός Άχνας (Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Ηλία Μ., Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (Ζάκπα, 52'), Μάζουρεκ (Κουμής 92'), Χολ, Ντούρις (Ελουντού 64')