Ποιο Var; Πίττας λαμπρός τον οδηγεί

Στο ντεμπούτο του assistant referee...μιλησε ο κύπριος εξτρέμ που οδήγει τον Απόλλωνα στην κορυφή

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής ο Απόλλωνας κέρδισε την Δόξα στο Μακάρειο με 1-0. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημείωσε ο Πίττας (50’), ο οποίος έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις. Επίσης σήμερα είχαμε ντεμπούτο για το VAR, οι χειριστές του οποίου είχαν ήσυχο απόγευμα αφού δεν σημειώθηκε κάποια αμφιλεγόμενη φάση.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε έστω και προσωρινά στη κορυφή με 29 βαθμούς, ενώ η Δόξα παρέμεινε στους 17 και την 8η θέση.

Α΄ Ημίχρονο

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο μέρος με τον Απόλλωνα να κρατά περισσότερο μπάλα αλλά να μην μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Παρασκευά. Από την άλλη η Δόξα ήταν πολύ καλή όσον αφορά τον αμυντικό τομέα, αλλά επιθετικά υστέρησε.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 19’ με ένα άστοχο σουτ του Πίττα, από πλάγια θέση εντός περιοχής. Στο 34’ μετά από σέντρα του Βασιλείου, ο Ντιγκινί έπιασε τη κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 38’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Μέσκα που έφυγε στη πλάτη της άμυνας, αλλά στο τετ-α-τετ με τον Δημητρίου ο ποδοσφαιριστής από την Γουινέα έστειλε τη μπάλα απελπιστικά έξω.

Άξιο αναφοράς από το πρώτο ημίχρονο είναι και το ότι ο Σακέτι τραυματίστηκε στο 25’ με αποτελέσμα να γίνει αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του πέρασε ο Ντένιτς.

Β’ Ημίχρονο

Σαφώς βελτιωμένος εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, οι ποδοσφαιριστές του οποίου κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έγιναν πολύ πιο απειλητικοί. Καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή της εικόνας των φιλοξενουμένων έπαιξε το γεγονός ότι ο Ματέι μετακινήθηκε στο αριστερό φτερό της επίθεσης, ενώ ο Πίττας πήγε πίσω από τον Ντιγκινί.

Οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στη πρώτη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε στην επανάληψη. Πιο συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Πίττας στο 50' με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει και στο 52’ ο Ματέι έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Παρασκευά κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 57’ ο Πίττας έπιασε έναν κεραυνό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας κατάφερε να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ματέι σούταρε εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παρασκευά.

Στο 66’ Απόλλωνας είχε νέα χαμένη ευκαιρία με τον Γιαννιώτα να σουτάρει από πολύ καλή θέση, αλλά ο Παρασκευά φώναξε και πάλι παρών.

Στη συνέχεια η Δόξα προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν πολύ σωστά, έλεγχαν το παιχνίδι και κατάφεραν να κερδίσουν.

Επίσης ως τραυματίες αποχώρησαν στο δεύτερο μέρος οι Τραιτσέφσκι και Βασιλείου.

Highlight: Το γκολ του Πίττα που ήρθε σε ένα χρονικό σημείο όπου ο Απόλλωνας πίεζε. Επίσης το συγκεκριμένο γκολ αποδείχθηκε καθοριστικό όσον αφορά την έκβαση του αποτελέσματος.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (K. Σακκάς): Παρασκευάς, Πάντιτς, Μπόλιεβιτς, Μουχτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Χριστοφή (67' Ολιβέιρα), Τραϊτσέφσκι (76' Κίκας), Φιρμίνο (77' Λουίς Κάρλος), Μέσκα, Μιντίκκης (90' Κομωδίκης)

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Γκίλσον, Κομωδίκης, Ολιβέιρα, Λουίς Κάρλος, Μιχαήλ, Άδωνη, Καραμόκο

Απόλλων (Γ.Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (79' Σάλαι), Σακέτι (25' Ντένιτς), Χάμπος, Πίττας, Γιαννιώτας, Ματέι (71' Νταμπό), Ντιγκινί

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Σάλαϊ, Ντένιτς, Ψύχας, Μάρκοβιτς, Μπένσοπ, Νταμπό, Γκακπέ

Σκόρερς: -/50' Πίττας

Κίτρινες: 1' Μουχτάρης, 62' Μέσκα/40' Ντένιτς