Διπλό με... ζωγραφιά Έουλερ

Η ΑΕΛ κέρδισε τη Δόξα στο Μακάρειο με 1-0 με χρυσό σκόρερ τον Έουλερ

Σε ένα παιχνίδι με χαμένο πέναλτι και δύο ακυρωθέντα γκολ, η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Δόξα με 0-1 με χρυσό σκόρερ τον Έουλερ. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ αποδεικνύοντας άλλη μια φορά πόσο ποιοτικός ποδοσφαιριστής είναι. Η λεμεσιανή ομάδα ανέβηκε στους 35 βαθμούς ενώ η Δόξα έμεινε στους 25, με τη διαφορά από τον Εθνικό που είναι στην προτελευταία θέση να ψαλιδίστηκε στους πέντε καθώς η ομάδα της Άχνας κέρδισε χθες τον Ολυμπιακό.

Α’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησαν αρκετές φάσεις από πολύ νωρίς.

Στο 5’ ο Σαντίκ πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ αλλά δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απάντησε στην ευκαιρία της Δόξας με τον Νταβόρ ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 14’ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Εμπραλίτζε ο οποίος σύγκλινε από τα αριστερά, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και μετά από κόντρα η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγιερι.

Για περίπου ένα δεκαπεντάλεπτο καμία ομάδα δεν κατέγραψε κάποια φάση. Στο 31’ ο Τόρες σύγκλινε από τα αριστερά, έκανε το φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μαρόσα βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε δύσκολα.

Στο 36’ ο Ασαμόα έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση αλλά ο Μέγιερι απέκρουσε εντυπωσιακά και έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε και η Δόξα κέρδισε πέναλτι καθώς ο Νταβόρ τράβηξε τον Καραμανώλη εμποδίζοντας τον να μπει στην πορεία της μπάλας.

Το VAR ενημέρωσε τον Λούκα Σωτηρίου να δει τη φάση στο onfield review και ο διαιτητής σωστά έδειξε την άσπρη βούλα στο 40’. Ο Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέγιερι ο οποίος απέκρουσε και δεύτερο σουτ του Εμπραλίτζε.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 52’, η Δόξα σκόραρε με τον Σάσι ο οποίος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και μετά από λάθος υπολογισμό του Μέγιερι η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Παρ’ όλα αυτά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Έουλερ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το 1-0 με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.

Στο 71’ η Δόξα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σάσι ο οποίος σκόραρε σε κενό τέρμα αλλά και αυτό το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Έουλερ προσπάθησε να απειλήσει ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά αυτή τη φορά ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σαφώς επηρεασμένοι από τα δύο ακυρωθέντα γκολ και δεν έδειξαν να έχουν τη δύναμη να απειλήσουν ουσιαστικά και να ισοφαρίσουν.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-1, η οποία θα τη βοηθήσει περισσότερο ψυχολογικά ενόψει του αγώνα στο κύπελλο με την Ομόνοια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (85' Αντάμοβιτς), Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάτσεβιτς, Καραμανώλης, Κυριάκου (64' Ντιτζανί), Εμπραλίτζε, Μέσκα (77' Ποντικός), Σάσι (77' Ντρόλε)

ΑΕΛ (Παντελίδης): Μέγιερι, Αντωνίου, Σωτηρίου, Τεϊσέιρα (45' Ριστέφσκι), Μαζάν, Φραντζής, Νταβόρ, Παπαφώτης (45' Έουλερ), Τόρες (75' Ριέρα), Μαρόσα (61' Κολιάς), Μιλιτσενάου (45' Τσέποβιτς)

Σκόρερ: - / 57' Έουλερ

Κίτρινες κάρτες: 29' Μπένι, 73' Ασαμόα, 87' Ντιτζανί / 28' Τόρες, 39' Νταβόρ, 62' Τσέποβιτς

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου