«Σούπα» για 85'... φινάλε αλά Πρέμιερ Λιγκ!

Δόξα και Ολυμπιακός συμβιβάστηκαν στο 1-1 μετά από ένα πεντάλεπτο-«φωτιά» στο τέλος

Σε ένα μέτριο αγώνα, με χαμηλό θέαμα Δόξα και Ολυμπιακός έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Μακάρειο, για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Για το μεγαλύτερο διάστημα οι δυο ομάδες δεν μας χάρισαν πολλές ευκαιρίες, αλλά το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα έμελλε να είναι και το πιο εντυπωσιακό αφού σημειώθηκαν 2 τέρματα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ΜΕΡΟΣ

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός, που μπήκε πιο ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «μαυροπράσινοι» προσπάθησαν να κατέβουν και να δημιουργήσουν φάσεις μέσα στην περιοχή της Δόξας, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Η Δόξα ανέβασε ρυθμό και βρήκε την πρώτη της ευκαιρία στο 12’, μετά από κακό διώξιμο του Μολ. Βγήκαν κερδισμένοι οι γηπεδούχοι αλλά ο Νάνι έκοψε πάνω στην γραμμή το γύρισμα του Σάσι, μετά από την σέντρα του Τραϊσέφσκι μέσα στην περιοχή. Ακόμη μια καλή ευκαιρία βρήκε η Δόξα στο 25’, με δυνατό σουτ του Εμπραλίτζε που κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

Στο 42’ ο Ολυμπιακός δημιούργησε την πιο καλή του φάση, όπου μετά από γύρισμα του Μανρίκε στην περιοχή, ο Γκουστάβο έκανε το σουτ προς την εστία, αλλά ο Αντενόν απομακρύνει σωστά και έσωσε την εστία της ομάδας του.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Την πρώτη της τελική στον αγώνα βρήκε η ομάδα του Ολυμπιακού στο 47’ με δυνατό σουτ του Κα, που κατέληξε πάνω από την εστία του Σισκόφσκι. Ακόμη μια τελική βρήκε τρία λεπτά αργότερα όπου ο Σαμπίνια δοκίμασε και αυτός το πόδι του αλλά πάλι δεν είχε σωστή κατάληξη.

Δέκα λεπτά αργότερα η Δόξα βρήκε την καλύτερή της ευκαιρία στον αγώνα. Ο Οικονομίδης βρήκε τον Σάσι στην περιοχή, που έκανε την κεφαλιά αλλά κατέληξε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μολ.

Στο 84’ ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερή του στιγμή με τον Ευτυχίδη, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο μερικά λεπτά νωρίτερα. Ο νεαρός επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σισκόφσκι με πολύ καλή απόκρουση έδιωξε και έσωσε την εστία του.

Η λύτρωση για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθε μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανρίκε στο 87’, μετά από ανατροπή του Κέρλα στον Κα. Η Δόξα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Ντιτζανί έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα και έσωσε τον ένα βαθμό για την ομάδα του.

Δόξα (Πιππίας): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Οικονομίδης (60' Αντάμοβιτς), Κοβάσεβιτς, Τραϊσέφσκι (90' Ντρολέ), Κυριάκου, Εμπραλίτζε, Μέσκα (76' Ντιτζανί), Σάσι, Κέρλα

Ολυμπιακός (Πολυκάρπου): Μολ, Σαμπίνια, Μπόβεδα, Μουκτάρης, Γκουστάβο (68' Χαραλάμπους), Κα (90+2 Κυριάκου), Γουίλσον (79' Ευτυχίδης), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Νάνι (68' Γουακάσο)

Σκόρερ: 91' Ντιτζανί / 88' Μανρίκε

Κίτρινες: 8' Κοβάσεβιτς, 25' Κέρλα, 53' Κυριάκου / 64' Μουκτάρης