Δόξα – Ερμής 1-0: Τα πάντα περνούν από το χέρι της

Μεγάλη νίκη για την Δόξα

Αποστολή εξετελέσθη για την Δόξα που κέρδισε επιτέλους μετά από πέντε ολόκληρους μήνες σε εντός έδρας παιχνίδι και πλέον κρατά την μοίρα της για το εισιτήριο της παραμονής στην κατηγορία στο χέρι. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα σε ένα μέτριο παιχνίδι πήρε την νίκη με 1-0 με τον Κάρλος να δίνει ένα σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Δόξα να κρατά την μπάλα στο πρώτο 5λεπτο και να ψάχνει το γρήγορο τέρμα. Ο Ερμής κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να γίνει αυτός η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε από την Δόξα με τον Κάρλος να βάζει μπροστά την ομάδα του στο 18ο λεπτό. Ο Χατζηβασίλης έκανε επέλαση με την μπάλα που την κουβάλησε μέσα στην περιοχή κάνοντας την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και τον Κάρλος να σκοράρει ανενόχλητος με κοντινό πλασέ. Η Δόξα λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα το επόμενο λεπτό. Ο Κουατσίκα έκανε λάθος υπολογισμό με αποτέλεσμα ο Ζατλ να βγει φάτσα με τον Φιρινίδη και τον Έλληνα τερματοφύλακα να απομακρύνει την μπάλα ενστικτωδώς. Ο Ερμής απάντησε με τον Ψάλτη. Ο άσσος του Ερμή έπιασε ένα δυνατό γεμάτο σουτ με τον Γκρεμπσλ να ίπταται απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο 23ο λεπτό ο Περέιρα βρήκε τον Χατζηβασίλη στην περιοχή με τον Κύπριο να κάνει το πλασέ χωρίς πίεση αλλά να αστοχεί. Η Δόξα που πήρε φόρα βρήκε εκ νέου νέα καλή στιγμή μπροστά από τα καρέ του Ερμή. Ο Αλεξάνδρου βρήκε μετά από εκτέλεση φάουλ τον Ζατλ μέσα στην περιοχή με τον Φιρινίδη να απομακρύνει εκ νέου ενστικτωδώς την μπάλα σε κόρνερ.

Β’ ημίχρονο

Η Δόξα θέλησε να μπει δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 49ο λεπτό. Ο Κάρλος έκανε την προσποίηση πάνω στον Κουτσίκα αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ερμή. Στην συνέχεια και στο 52ο λεπτό ο Ζατλ έκανε την κίνηση πλάγια στην περιοχή με τον Μπανούση να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ την τελευταία στιγμή. Στο 60ο λεπτό ο Κάρλος έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Φιρινίδη με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Ερμή. Ο Ερμής έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Λύτρα στο 65ο λεπτό. Ο Μπουλά έκανε την κάθετη πάσα στον νεαρό άσσο του Ερμή με τον Γκρεμπσλ να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 81ο λεπτό η Δόξα έφτασε και πάλι κοντά στο τέρμα. Ο Αλεξάνδρου έκανε την σέντρα με 3 ποδοσφαιριστές της Δόξας να μην μπορούν να τελειώσουν τον αγώνα από απόσταση αναπνοής. Η Δόξα κατάφερε να σκοράρει με αυτογκόλ αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το τέρμα λανθασμένα ως οφσάιντ.

Αυτά ήταν τα όσα έγιναν στην αναμέτρηση με την Δόξα να παίρνει μια δύσκολη και αγχωτική νίκη απέναντι στον βαθμολογικά αδιάφορο Ερμή.