Καλώς το 3-0

Η Ομόνοια επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις...το αγαπημένο της σκορ και την κορυφή

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στην κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε η Ομόνοια που κέρδισε στο Μακάρειο την Δόξα με 3-0 και έστω με αγώνα λιγότερο, έπιασε τον Απόλλωνα στη πρώτη θέση. Το σκορ άνοιξε ο Τσέποβιτς (22’), ενώ τα άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν από τον Παπουλή (67’ και 85’). Μάλιστα το τρίτο γκολ των «πρασίνων» προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελλαδίτη μεσοεπιθετικού.

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα που πλέον μετρά 47 βαθμούς. Άξιο αναφοράς ότι σήμερα ήταν η πέμπτη φορά που η Ομόνοια κέρδισε με 3-0. Προηγήθηκαν οι νίκες απέναντι σε ΑΕΛ, Ανόρθωση, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ.

Στην έκτη θέση με 29 βαθμούς παρέμεινε η Δόξα, που πλέον περιμένει τα αποτελέσματα των ανταγωνιστών της.

Α’ Ημίχρονο

Σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος η Ομόνοια, που υπερείχε στη κατοχή της μπάλας και ήταν πιο επικίνδυνη από την Δόξα, που στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου είχε παθητικό ρόλο.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 16’, όταν ο Λοίζου, ντρίμπλαρε δύο αντίπαλους, έκανε και του σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Χριστοφή και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 22’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τσέποβιτς. Ο Ασάντε από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής έκανε το γύρισμα στον Σέρβο, ο οποίος μπροστά από κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στη συνέχεια ακολούθησαν τρεις καλές στιγμές από τον Ασάντε, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος στο πρώτο ημίχρονο. Στο 28’ ο Γκανέζος έφυγε στη πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Σισκόφσκι γύρισε τη μπάλα στον Τσέποβιτς, ο οποίος δεν πρόλαβε να τελείωσει τη φάση. Επίσης δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ασάντε έφυγε γρήγορα και με τον Σισκόφσκι εξουδετερωμένο, γύρισε τη μπάλα στον Τσέποβιτς, όμως ο Μιντίκκης πρόλαβε να διώξει.

Στο 32’ ο Ασάντε έχασε σπουδαία ευκαιρία, καθώς μετά από σέντρα του Λέζιακς στη περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Γκανέζο, ο οποίος ανενόχλητος έκανε το σουτ και σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Η μοναδική τελική για την Δόξα σημειώθηκε στο 42’, με τον Μέσκα να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης η Δόξα κράτησε περισσότερο μπάλα, ενώ η Ομόνοια επέλεξε παιχνίδι αντεπιθέσεων. Επίσης ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο χαμηλός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 58’, όταν ο Ασαμόα με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Φαμπιάνο να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.

Στο 66’ ο Μπεργκ εβαλε στον αγώνα τον Παπουλή, παιρνόντας εκτός τον Τσέποβιτς. Επίσης άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του σε 4-2-3-1.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Παπουλής με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η σέντρα έγινε από τον Λέζιακς.

Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για την Ομόνοια. Αρχικά ο Ασάντε στο 73’ βρέθηκε απέναντι από τον Σισκόφσκι και έστειλε τη μπάλα έξω, ενώ στο 82’ ο Λέζιακς με ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φώτης Παπουλής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η παράβαση έγινε από τον Χριστοφή, ο οποίος έκανε κοντρόλ με το χέρι εντός περιοχής.

Highlight: Η είσοδος του Παπουλή στο 66’, ο οποίος με δύο γκολ στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Μάλιστα ο Ελλαδίτης σκόραρε με την πρώτη του επαφή στον αγώνα, ενώ σε εκείνο το χρονικό διάστημα η Δόξα προσπαθούσε να φέρει το ματς στα ίσα.

Δόξα (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Μπόλιεβιτς (73' Τζίλσον), Μουκτάρης, Σαντίκ (82' Λ. Κάρλος), Οικονομίδης (73' Ολιβέιρα), Χριστοφή, Ασαμόα, Γκλίσιτς (35' Καλό), Μέσκα, Μιντίκκης, Κίκας (73' Μπιλάλ).

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Κούσουλος, Τσέποβιτς (66' Παπουλής), Τιάγκο (76' Τζιωνής), Λοϊζου, Ασάντε (76' Ντούρις).

Σκόρερ: - / 22' Τσέποβιτς, 67' και 85' Παπουλής.

Κίτρινες: 34' Σαντίκ / 20' Γκόμεθ, 57' Σέχου (3η).

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.