Aπό τα σαλόνια... χαστούκι στ’ αλώνια

Η είσοδος στους ομίλους του Κόνφερενς... συνδυάστηκε με ήττα στην πρεμιέρα από Δόξα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα η Ανόρθωση που στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής έχασε στο Μακάρειο από την Δόξα με 2-0. Τα τέρματα που έκριναν τον αγώνα σημειώθηκαν από τον Σαντίκ (43’ και 89’), ενώ με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες λόγω αποβολής των Ανανέ (23’) και Ντέλετιτς (27’) στο πρώτο μέρος.

Υποδειγματική η άμυνα των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφού παρά τις προσπάθειες των «κυανολεύκων», οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Σακκά δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο τους να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στον Σισκόφσκι.

Στους τέσσερις βαθμούς έφτασε η Δόξα, που έδωσε δύο παιχνίδια, ενώ μηδαμινή είναι η μέχρι στιγμής βαθμολογική συγκομιδή της Ανόρθωσης.

Α’ Ημίχρονο

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου, με τους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης να κρατάνε περισσότερο μπάλα, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Πέραν από το χαμηλό του ρυθμό και τις λιγοστές φάσεις που σημειώθηκαν, από το πρώτο μέρος ξεχωρίζει επίσης το ότι αποβλήθηκαν οι Ανανέ και Ντέλετιτς.

Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ πάνω στον Αρτυματά στο 23’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σέρβος ακραίος επιθετικός είδε την κόκκινη κάρτα, για τον λόγο ότι κτύπησε με τον αγκώνα του τον Κοβάσεβιτς.

Όσον αφορά τις φάσεις του ημιχρόνου, η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 12’ με ένα άστοχο πλασέ του Ανανέ εκτός περιοχής, ενώ η πρώτη τελική στο στόχο για την Ανόρθωση, ήρθε στο 20’ με σουτ του Πόποβιτς εκτός περιοχής και το οποίο μπλόκαρε ο Σισκόφσκι.

Η Κυρία απείλησε εκ νέου με τον Σέρβο στο 26’, μετά από άστοχη εκτέλεση φάουλ. Η επόμενη τελική ήρθε στο 40’ με ένα άστοχο σουτ του Αντάμοβιτς εκτός περιοχής.

Τον γόρδιο δεσμό έμελλε να κόψει ο Σαντίκ στο 42’ με σουτ εντός περιοχής. Η φάση ξεκίνησε από όμορφη ενέργεια του Κοβάσεβιτς, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον αρχηγό της Δόξας να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της άμυνας και να σκοράρει.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Ανόρθωση μετά το γκολ του Φινλανδού, ήταν να απειλήσει με μια άστοχη κεφαλιά του Λάφερτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 56’, όταν μετά από σέντρα του Ουάρντα στην περιοχή, ο Λαφέρτι έκανε τη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα, αφού η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν αλάνθαστη.

Μάλιστα, οι «κυανόλευκοι» κατέγραψαν μόλις μια τελική στον στόχο με σουτ του Αβραάμ εκτός περιοχής, όμως ο Σισκόφσκι απόκρουσε.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει τη τελευταία της λέξη, καθώς στο 89’ ο Σαντίκ πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ αλλά και το δεύτερο της ομάδας του, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ανανέ, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς (76' Κυριάκου), Αντάμοβιτς, Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε (67' Ι. Σασί), Τραϊτσέφσκι.

Ανόρθωση Λόρια, Κορρέα (55' Καλτσάς), Κορέια (76' Αβραάμ), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Πόποβιτς (76' Χουσμπάουερ), Αρτυματάς, Ουάρντα (67' Ρουσιάς), Λάζαρος (76' Νινούα), Ντέλετιτς, Λάφερτι.

Σκόρερ: 42' και 89' Σαντίκ.

Κίτρινες: 30' Αντάμοβιτς, 36' Ασαμόα / 17' Ντέλετιτς, 78' Ρουσιάς, 87' Αρτυματάς.

Κόκκινες: 23' Ανανέ / 27' Ντέλετιτς.

Διαιτητής: Αναστάσης Αναστάση.