Άρης: Νέες αποδείξεις… και τώρα Πάφος!

Η ομάδα της Λεμεσού έστειλε εκ νέου το μήνυμα πως αποτελεί έναν εκ των βασικών διεκδικητών του τίτλου

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στις νίκες επέστρεψε ο Άρης που κέρδισε εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1. Η ομάδα της Λεμεσού έδειξε πως δεν πτοείται ούτε απ΄ τις απουσίες, ούτε απ’ το γεγονός πως έπαιζε σε μια δύσκολη έδρα, αλλά ούτε και απ’ το ότι η πρωτοπόρος Πάφος της έβαλε πίεση με τη χθεσινή της νίκη.

Ουσιαστικά, το συγκρότημα του Αλεξέι Σπιλέφσκι έδωσε εκ νέου τα διαπιστευτήρια του και με μια μεστή εμφάνιση πέτυχε τρία γκολ και επανήλθε στα τρίποντα. Κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο της και με δύο γκολάρες των Μπράουν και Σπόλιαριτς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» έδωσαν περισσότερη έμφαση στο τακτικό κομμάτι και παρότι δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα, δέχθηκαν το γκολ από τον Ντιακίτε, από στημένη φάση. Ακόμη κι έτσι, οι παίκτες του Λευκορώσου προπονητή συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ανέβασαν εκ νέου στροφές και έφτασαν σε ένα τρίτο γκολ για να «σφραγίσουν» τη νίκη τους.

Στα υπέρ καταγράφεται ότι ποδοσφαιριστές που δεν λογίζονται ως βασικοί (Σωφρονίου, Μεντιούπ, Μποακί, Σπόλιαριτς και Ντζαβέ) τα πήγαν αρκετά καλά, ενώ άξιο αναφοράς είναι επίσης πως ο Άρης έχει βρει δίκτυα σε όλα τα ματς πρωταθλήματος. Βέβαια, αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προβληματίσει αυτό είναι το ότι αν και δεν δέχεται πολλές φάσεις, εντούτοις η εστία του έχει παραβιαστεί στα τέσσερα τελευταία ματς.

Συνοψίζοντας, όλα τα θετικά που προαναφέραμε αποδεικνύουν κάτι που έχουμε πει ξανά… ότι δηλαδή ο σύλλογος της Λεμεσού αποτελεί έναν εκ των βασικών διεκδικητών του τίτλου!

Αφήνοντας λοιπόν πίσω της το ματς στη Λάρνακα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αναμένεται να αρχίσει την προετοιμασία της για το ντέρμπι κορυφής κόντρα στην Πάφο… έχοντας βεβαίως κατά νου ότι με νίκη θα μειώσει την απόσταση της από την κορυφή στον έναν βαθμό.