«Τούμπα» σε δυο λεπτά και στο -2 από κορυφή! (vid)

Ο Άρης έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής ΕΝΠ στο «ΠΑΠ»

Συνεχίζει το νικηφόρο του σερί ο Άρης που επικράτησε με 2-1 της ΕΝΠ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η Λεμεσιανή ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ είχε τα ψυχικά αποθέματα για να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Ντιαβαρά 10’, Στρούσκι 20’ και Μπένγκτσον 22’.

Α’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας και την ΕΝΠ να περιμένει στο δικό της μισό.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, μόλις στη πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι η Παραλιμνίτικη ομάδα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Γαβριήλ έκλεψε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, μπήκε μέσα στη περιοχή, έκανε την παράλληλη πάσα στον Ντιαβαρά με τον τελευταίο να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα του Βανά.

Δέκα λεπτά μετά ο Άρης έβγαλε αντίδραση και έφερε στα ίσα το ματς με τον Στρούσκι να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κόστιτς.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» όμως δεν τέλειωσε εδώ και δύο λεπτά αργότερα έφερε τούμπα το παιχνίδι! Ο Κακόριν κουβάλησε την μπάλα, έκανε εξαιρετική κάθετη πασά στον Μπένγκτσον ο οποιος βγήκε απέναντι από τον Κόστιτς και σημείωσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Στο 32’ η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι άγγιξε και το τρίτο γκολ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Κακόριν ο οποιος επιχείρησε το δυνατό σουτ από τα δεξιά με τον πορτιέρο των «βυσσινί» να αποκρούει εκπληκτικά σε κόρνερ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Λεμεσιανή ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ με 2-1.

Β’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το Β’ μέρος, με την Λεμεσιανή ομάδα να θέλει να καθαρίσει το παιχνίδι, ενώ από την άλλη η ΕΝΠ να το φέρει στα ίσα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη για τους «πράσινους» στο 55’ με τον Στεπίνσκι να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά στον Μπένγκτσον, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Έξι λεπτά μετά η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά έχασε την καλύτερη της φάση στο ματς, με το μακρινό σουτ του Βούκσεβιτς να καταλήγει στην οριζόντιο δοκό του Βανά!

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος που δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να συνεχίσουν με τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν περαιτέρω την εστία του Άρη.

Στο 88’ ο Σπόλιαριτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Ο μεσοεπιθετικός της Λεμεσιανής ομάδας έκανε το γυριστό σουτ από τα αριστερά δεχόμενος την πασά από τον Μπένγκτσον, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόστιτς.

Έτσι ο Άρης κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη μέσα στο «Παπ» και να μείνει μόνος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Πάφο.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί (46' Καζού), Μπένγκτσον, Μπρόρσον, Γιαγκό (77' Μέντιουπ), Στρούσκι, Μουσούντα, Γκομίς (46' Στεπίνσκι), Γιαμπλόνσκι (46' Σόκε), Μπαμπίκα, Κακόριν (74' Σπόλιαριτς).

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (86' Λέβι), Γεβρέμοβιτς (77' Λαμί), Κατσιαρής (77' Βούκσεβιτς ), Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Γαβριήλ (62' Κορσία).

Σκόρερ: 20' Στρούσκι, 22' Μπένγκτσον / 10' Ντιαβαρά

Κίτρινες: 27' Γιαγκό, 70' Στρούσκι, 80' Σπόλιαριτς, 86' Σόκε / 38' Κατσιαρής, 44' Λουσέρο, 89' Κορσία

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος