Έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ με εννιά!

Τεράστια νίκη για τον Άρη που έδειξε ξανά πως είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Άρης κόντρα στην ΑΕΚ στο Τσίρειο στάδιο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά επικράτησε με 1-0 και «έσπασε» το αήττητο των «κιτρινοπράσινων» της Λάρνακας. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως η ΑΕΚ αγωνίστηκε για 60 λεπτά περίπου με 10 ποδοσφαιριστές ένεκα αποβολής του Γκουστάβο, ενώ ο Άρης αντίκρισε στο 61’ (Γκαρθία) και στο 69’ (Μουσούντα) δυο κόκκινες κάρτες, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν όρεξη για να παίξουν γρήγορο ποδόσφαιρο και να βρουν ένα τέρμα στα πρώτα στάδια του αγώνα, όμως την ίδια ώρα η αμυντική λειτουργία των δύο ήταν εξίσου καλή με αποτέλεσμα η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι να έρθει στο 17΄. Ήταν μία φάση στην οποία ο Σίφο μπερδεύτηκε με τον Άλβες, ο Ακοράν τσίμπησε την μπάλα όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του.  Στο επόμενο λεπτό καλή φάση για τον Άρη με τον Μπαμπίκα να κάνει την σέντρα από δεξιά και ο Στεπίνσκι να κάνει την προβολή αλλά να του λέει όχι ο Τούμπας.

Ο χρόνος περνούσε χωρίς να καταγράφονται τελικές, όμως στο 29΄ τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν. Η ΑΕΚ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Γκουστάβο αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη από τον Λούκα Σωτηρίου για φάουλ στον Γκαρθία.

Με τα αριθμητικά δεδομένα υπέρ του ο Άρης πίεσε για να βρει το τέρμα και στο 37ο λεπτό και να γράψει το 1-0. Η φάση ξεκίνησε από τον Ματία Σπόλιαριτς ο οποίος έκανε σέντρα από δεξιά, με τον Στεπίνσκι να κερδίζει τη κεφαλιά, τη μπάλα να χτυπά στο σώμα του Κβάσιουκ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Μάλιστα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Άρης θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα όταν στο 42΄ ο Μπαμπίκα πάτησε περιοχή από δεξιά, πέρασε δυο ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, έκανε το σουτ, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Τούμπα.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ αλλά και με παίχτη περισσότερο.

Β ημίχρονο

Ορεξάτα άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με τον Άρη να εστιάζει στην αμυντική του λειτουργία και την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μισό άνηκε στην ΑΕΚ στο 57΄με τον Ρόμο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή και τον Ντελμίρο να διώχνει πρώτου Άμπραχαμ.

Οι Λαρνακείς έδωσαν συνέχεια στη καλή τους παρουσία με μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία στο 60΄ όταν το πλασέ του Εσπινόσα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία ο Άλβες απέκρουσε την κεφαλιά του Ρόμο.

Στο επόμενο δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν εντελώς για τον Άρη,  με τον Λούκα Σωτηρίου να δείχνει σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μανού Γκαρθία στο 61ο λεπτό και στον Μουσσουντά στο 69ο λεπτό. Με 9 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στην ΑΕΚ με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για την ισοφάριση.

Η μία μπαλιά διαδεχόταν την άλλη όμως οι παίκτες του Άρη με αυτοθυσία έδιωχναν την μπάλα στην προσπάθεια τους να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Όσο και αν πίεζε η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει την σπουδαία ευκαιρία και μοιραία στο τέλος δέχτηκε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Άρης (Λιάσος Λουκά): Άλβες, Λόπεζ , Μανού, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμπρούκ, Κβάτσουκ, Σίντελφελντ, Μουσσουντά, Μπαμπίσκα, Σιμιόν

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Τούμπας, Τάντι, Γκουστάβο, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα, Ντάμπρισαϊαρ, Τόμοβιτς, Μάμας

Σκόρερ: Κβάτσουκ 37΄  / -

Κίτρινες Κάρτες: Λόπεζ, Ντελμίρο /  Μάμας, Μιλίσεβιτς

Κόκκινες Κάρτες: Μανού Γκαρθία (2η κίτρινη), Μουσσούντα (2η κίτρινη)/ Γκουστάβο (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου