Σάμροκ Ρόβερς - Απόλλων 2-1: Πληγωμένος στα «στημένα» (vid)

Η πρόκριση θα παιχτεί στον επαναληπτικό του ΓΣΠ σε μια εβδομάδα

Την ήττα με 2-1 εκτός έδρας δέχτηκε απόψε ο Απόλλων από την Σάμροκ Ρόβερς, στο Α΄ μεταξύ τους παιχνίδι για τον Β΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «γαλάζιοι» προηγήθηκαν στο σκορ με ωραίο βολέ του Παπουλή στο 5ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη που έχουν στα στημένα και με δυο κεφαλιές των Γκράσε και Λόπες σε 14ο και 58ο λεπτό αντίστοιχα, ανέτρεψαν τα δεδομένα και πήραν μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί σε μια εβδομάδα (01/08, 20:00) στο ΓΣΠ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Σε πολύ έντονο ρυθμό κινήθηκαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα, πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου να σημειωθούν δυο τέρματα. Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Απόλλωνας βρήκε δυο τελικές εντός εστίας, όμως ο Μάνους ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε. Στο 5ο λεπτό οι γαλάζιοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Παπουλής κατέβασε με το στήθος εκτός περιοχής και με ντροπ έκανε το βολέ για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μάνους και να κάνει το 0-1. Ακολούθως ο Απόλλων θέλησε να διατηρήσει την κατοχή, αλλά η Σάμροκ κατάφερε, μέσω στημένης φάσης να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 14΄, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκράσε κέρδισε στον αέρα τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα και με κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι γαλάζιοι έφτασαν κοντά στο να πάρουν ξανά προβάδισμα όμως ο Μάνους πρόβαλε επιτυχώς αντίσταση στους Πέδρο και Πίττα που προσπάθησαν στο 19ο και στο 21ο λεπτό να απειλήσουν με σουτ εκτός περιοχής και φαλτσαριστό πλασέ αντίστοιχα. Η επόμενη επικίνδυνη φάση ήρθε στο 38΄ όταν, έπειτα από φάση διαρκείας ο Μολ έδιωξε δύσκολα την σέντρα - σουτ των γηπεδούχων από πλάγια θέση. Το Α΄ μέρος έκλεισε με την ωραία ατομική ενέργεια του Παπουλή, στο 44΄που τελείωσε με την δύσκολη απομάκρυνση του σουτ εντός περιοχής που δοκίμασε ο Ελλαδίτης.

Β΄ Ημίχρονο: Δυο απευθείας εκτελέσεις φάουλ ήταν οι πρώτες τελικές φάσεις στην επανάληψη, ωστόσο, πρώτα ο Μπίρνι στο 48ο και έπειτα ο Μάρκοβιτς στο 52ο λεπτό δεν βρήκαν στόχο στα σουτ που επιχείρησαν. Στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα, με τον «γνωστό» τους τρόπο. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Λόπες πήρε την κεφαλιά στο 1ο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μολ για το 2-1. Οχτώ λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να γίνει το 3-1, όμως η κεφαλιά του Γκράσε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των «γαλάζιων». Η επόμενη φάση ήρθε στο 79΄ και ανήκε και πάλι στην Σάμροκ. Οι γηπεδούχοι έδωσαν κάθετη στο χώρο προς το μέρος του Γκριν ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Μολ, όμως το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλων βρήκε την καλύτερή του φάση στο Β΄ μέρος. Ο Γιαννιώτας κατέβασε εντός περιοχής, έστρωσε και σούταρε χαμηλά, αλλά η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ. Στο 88΄ ο Μάρκοβιτς πήγε στην απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο τα δυο του σουτ αρχικά σταμάτησαν στο τοίχος και έπειτα πήραν πορεία εκτός εστίας.

Κοουτσάρισμα:

Αυγουστή (Απόλλων): Με το συνηθισμένο του 4-2-3-1 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Κύπριος τεχνικός που άφησε τελικά στον πάγκο τον Χάμπο. Κράτησε μπάλα, προηγήθηκε στο σκορ, όμως δέχτηκε δυο γκολ από στημένες φάσεις και μοιραία ηττήθηκε. Στην επανάληψη δεν κατάφερε να βάλει την πίεση που χρειαζόταν ώστε να ανησυχήσει τους Ιρλανδούς.

Μπράντλεϊ (Σάμροκ Ρόβερς): Χωρίς ρίσκο στο παιχνίδι τους και προτάσσοντας τη μαχητικότητα και δύναμη στα στημένα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν σημαντική νίκη ενόψει του επαναληπτικού.

Διακριθέντες:

Σάμροκ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Γκράσε τόσο στα αμυντικά, όσο και στις προωθήσεις του στα στημένα.

Απόλλων: -

Απογοητεύσαντες:

Σάμροκ: -

Απόλλων: Χωρίς αιτία η ενέργεια του Σακέτι που στοίχησε την αποβολή και το μη δικαίωμα συμμετοχής στη συνέχεια της διοργάνωσης. Πίσω σε απόδοση ήταν επίσης αρκετοί παίχτες των «γαλάζιων» που δεν κατάφεραν να αναπτυχθούν σωστά και να φτιάξουν φάσεις.

Διαιτησία: Σωστός στις υποδείξεις του ο Ελβετός, Στέφαν Κλόσνερ στην ακύρωση του τέρματος του Απόλλωνα και στην κόκκινη του Απόλλωνα. Αυστηρή η κίτρινη στον Ζελάγια για διαμαρτυρία.

Σάμροκ Ρόβερς (Μπράντλεϊ): Μάνους, Μπολέ, Λόπες, Γκράσε, Μπόλγκερ, Φιν (Ονίλ 77΄), Καρ (Γκριν 65΄), ΜακΕνέφ (Γουότς 84΄), Καβανάχ, Ομπριέν, Μπίρνι.

Απόλλων (Αυγουστή): Μολ, Μπεσάτ, Σάλαϊ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (Αγκίρε 72΄), Πίττας (Γκάπκε 62΄), Γιαννιώτας, Ζελάγια (Περέιρα 81΄).

Σκόρερ: Γκράσε (14΄), Λόπες (58΄) / Παπουλής (5΄)

Κίτρινες κάρτες: Ομπριέν (51΄), Καβανάχ (61΄)  / Γιούστε (13΄), Ζελάγια (29΄), Σακέτι (68΄)

Αποβολές: - / Σακέτι (83΄)

Διαιτητής: Στέφαν Κλόσνερ (Ιρλανδία)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση