Ποδαρικό… με δίμπαλο στο «Αλφαμέγα»! (vid)

Με νίκη καλωσόρισε το 2023 ο Απόλλωνας, που κέρδισε εντός έδρας τους «ερυθρόλευκους» με 2-0

Με το «δεξί» μπήκε ο Απόλλωνας στη νέα χρονιά καθώς επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας με γκολ του Πίττα και του Ντιγκινί. Η ομάδα του Μακρίδη παρουσιάστηκε σαφώς ανώτερη σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες και νίκησε σχετικά εύκολα την Νέα Σαλαμίνα.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα να μπαίνουν πολύ δυνατά και να ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 4ο λεπτό μετά απο υπέροχη μπαλιά του Κολ ο Πίττας έφυγε ανάμεσα απο τους αμυντικούς της Νέας Σαλαμίνας και έγραψε το 1-0 με τον βοηθό να το ακυρώνει ως οφσαίντ. Μετά απο παρέμβαση του VAR το γκολ κατοχυρώθηκε με τον Πίττα να είναι ο πρώτος που σκοράρει για λογαριασμό του Απόλλωνα στο νέο του «σπίτι». Στο 13ο λεπτό μετά απο μαρκάρισμα του Οφόρι πάνω στο Βα ο διαιτητής σφύριξε το φάουλ αλλά το VAR έκανε τη παρέμβαση του πάλι καθώς η παράβαση έγινε μέσα στην περιοχή και έτσι ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι. Το ανέλαβε ο Ζράντρι αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μελισσά καθώς το σουτ του κτύπησε στο δοκάρι με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 19ο λεπτό ο Κολ σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο 24ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι μετά απο πέσιμο του Φλοριάν αλλά o διαιτητής συνέχισε τον αγώνα. Στο 30ο λεπτό ο Πίττας εξαπόλυσε κεραυνό έξω απο την περιοχήαλλά ο Μελισσάς απέκρουσε δύσκολα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα ήρθε στο 41ο λεπτό με τον Φλοριάν να φεύγει απέναντι απο τον Γιοβάνοβιτς αλλά το πλασέ του ήταν χλιαρό με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μπλοκάρει την μπάλα. Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν και πάλι για τον Απόλλωνα με τον Βα να πλασάρει αλλά η μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι. Έτσι η ομάδα της Λεμεσού πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 χάρις στο γκολ του Ιωάννη Πίττα.

Β Μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο καθώς ο Απόλλωνας έψαξε το δεύτερο γκολ για να «σφραγίσει» τη νίκη γρήγορα. Στο 47ο λεπτό ο Μελισσάς απέκρουσε το σουτ του Χέντι με την μπάλα να πηγαίνει στον Ζράντι αλλά το πλασέ του το απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας. Στο 54ο λεπτό λίγο έλειψε να σημειώσει το δεύτερο του γκολ ο Πίττας αλλά η κεφαλιά του έφυγε πάνω απο τα δοκάρια. Τρία λεπτά μετά ήταν σειρά του Βα να χάσει ακόμη μια ευκαιρία καθώς μπήκε μέσα απο την περιοχή αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Τσίκο να παίρνει την κεφαλιά ανάμεσα απο τους αμυντικούς αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και έτσι πέρασε έξω. Στο 76ο λεπτό έκανε το ντεμπούτο του ο Ουάρντα που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ζράντι. Οκτώ λεπτά μετά ο Αιγύπτιος παρ'ολίγο να χριστεί σκόρερ αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα απο την εστία του Μελισσά. Στο 89ο λεπτό ο Απόλλωνας έβαλε τέλος στον αγώνα καθώς μετά απο μπαλιά και πάλι απο τον Κολ ο Ντιγκινί πήρε την κεφαλιά και «σφράγισε» την νίκη για τον Απόλλωνα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και την λήξη του αγώνα και έτσι ο Απόλλωνας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2023 που συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση.