Νίκησε Ολυμπιακό και απουσίες κι έμεινε ζωντανός!

Ο Απόλλωνας πέτυχε δεύτερη νίκη στη σειρά και μείωσε στο +4 τη διαφορά από την κορυφή

Πολύ σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα που επικράτησε του Ολυμπιακού με 0-2 στο Μακάρειο Στάδιο για την 4η αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Γκεριέ και Νταμπό, από ένα σε κάθε ημίχρονο. Με την νίκη του αυτή ο Απόλλωνας μειώνει ξανά την διαφορά από την κορυφή και την Ομόνοια στους 4 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Στο 3ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Πίττας με κοντινή προβολή, σημάδεψε το δοκάρι του Μιχαήλ, ο οποίος λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, αφού η μπάλα χτύπησε στο πίσω μέρος του σώματος του και κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, ωστόσο την πρόλαβε την τελευταία στιγμή.

Στο 24’ ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Γιούστε οι παίκτες του Ολυμπιακού, ωστόσο η φάση εξετάστηκε από το VAR και δεν χρειάστηκε η παρέμβαση του διαιτητή για να την δει.

Στο 39’ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με την κοντινή κεφαλιά του Γκεριέρ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ και έτσι έκανε το 0-1.

Β’ Ημίχρονο

Στο 59’ ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του με τον Νταμπό που σκόραρε από κοντά μετά την πολύ καλή μπαλιά του Πέδρο.

Στο 71’ από την σέντρα του Γιαννιώτα, ο Μπένσοπ έβαλε την προβολή από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 79ο λεπτό ο Χάνι μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σπαταλώντας μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι ο Απόλλωνας πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης, Γαρουφαλιάς, Μάντζης (Κοστόφ 65'), Γκουστάβο (Χαραλάμπους 73'), Κα (Σαρφό 65'), Ανδρέου, Σωτηρίου (Ψάλτης 65'), Νάνι, Κυριάκου, Χάνι (Ευτυχίδης 81')

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο (Φιλιώτης 82'), Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Ντένιτς, Χάμπος (Ψύχας 82'), Μπίσεσβαρ (Γιαννιώτας 52'), Παπουνασβίλι (Σακέτι 52'), Πίττας, Νταμπό (Μπένσοπ 65')

Σκόρερς: -/ Γκεριέρ, Νταμπό