O Aπόλλωνας για το κύπελλο του '13

Αφιέρωμα στην κατάκτηση σε βάρος της ΑΕΛ

Αφιέρωμα στην κατάκτηση του έβδομου κυπέλλου στην ιστορία του που έγινε σαν σήμερα (22/5) το 2013 ετοίμασε ο Απόλλωνας.

Aναλυτικά:

Το 7ο κύπελλο της ιστορίας του πανηγύρισε σαν σήμερα ο Απόλλωνας (22/5) το 2013 στο κατάμεστο Τσίρειο με αντίπαλο την ΑΕΛ.

Όπως όλα τα ντέρμπι της πόλης έτσι κι αυτό ήταν ανταγωνιστικό από το πρώτο λεπτό.

Η προοπτική της κατάκτησης του τροπαίου καθιστούσε τον αγώνα πέρα για πέρα σημαντικό με τους ποδοσφαιριστές μας να παρουσιάζονται πανέτοιμοι και έχοντας εξαιρετική απόδοση κατάφεραν να κατακτήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο νικώντας στην παράταση με 2-1.

Μία συναρπαστική αναμέτρηση με πολλές φάσεις, πολύ αγωνία και σασπένς χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποιο τέρμα στην κανονική διάρκεια, με αποτέλεσμα ο τελικός να οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση.

Μία φάση και ένα χαμένο πέναλτι στο 85’ του αντιπάλου, έδειξε ότι το βαρύτιμο θα είχε χρώμα γαλάζιο.

Ο «Γίγαντας» Μπρούνο Βάλε απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Βουό και διατήρησε το 0-0.

Η πλάστιγγα πλέον είχε γύρει συντριπτικά υπέρ της ομάδας μας η οποία δίκαια κατέκτησε το τρόπαιο στο τέλος εκείνης της ιστορικής βραδιάς.

Το σκορ άνοιξε στο 95’ ο Οράσιο Καρντόσο με μια ασύλληπτη βολίδα εκτός περιοχής, ενώ στο 118’ ο Σούρντου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα τελευταία στάδια του αγώνα με προβολή του Βουό.

«ΒΑΛΕ να πιώ να ξημερωθώ» ήταν ο τίτλος του πρωτοσέλιδου αθλητικής εφημερίδας αποτυπώνοντας με αυτό τον τρόπο την εικόνα του αγώνα χαρακτηρίζοντας τον Μπρούνο ως τον κορυφαίο της αναμέτρησης.

Το σύνθημα «ΒΑΛΕ,ΒΑΛΕ,ΒΑΛΕ» δονούσε την ατμόσφαιρα εκείνο το βράδυ, κάτι το οποίο επαναλήφθηκε δεκάδες φορές τα αμέσως επόμενα χρόνια.

«Απίστευτη εμφάνιση από τον Πορτογάλο τερματοφύλακα. Όσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες της ΑΕΛ, βρήκαν βράχο μπροστά τους και δικαιολογημένα, οι φίλοι του Απόλλωνα φώναζαν ρυθμικά το όνομά του. Κι ας μην ξεχνάμε, βέβαια, την απόκρουση στο πέναλτι του Βουό, που άλλαξε άρδην τα δεδομένα» σημειώνει η εφημερίδα.

Με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή κ. Σκόμινα στο γήπεδο επικράτησε ο χαμός. Οπαδοί, ποδοσφαιριστές, τεχνικό επιτελείο και διοίκηση έγιναν ΕΝΑ.

Όλοι μαζί έκαναν τον γύρο του θριάμβου με τους φίλους της ομάδας να προσπαθούν να πάρουν ότι μπορούσαν από το γήπεδο για να θυμούνται για πάντα αυτή τη αλησμόνητη βραδιά.

Φανέλες, παντελονάκια, ακόμη και κάλτσες από τους ποδοσφαιριστές έγιναν ανάρπαστα αναμνηστικά «λάφυρα» για τους φίλους του Απόλλωνα. Κάποιοι έκοψαν χορτάρι από τον αγωνιστικό χώρο και δίκτυ από τις δύο εστίες διατηρώντας έτσι αυτή την επιτυχία βαθιά χαραγμένη στο μυαλό τους.

Το πάρτι συνεχίστηκε στο κέντρο της πόλης και πιο συγκεκριμένα στην οδό Ανεξαρτησίας εκεί όπου στήθηκε μεγάλο γλέντι μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.

Χιλιάδες οπαδοί που δεν βρήκαν εισιτήριο για τον αγώνα, πήγαν από νωρίς έξω από το κτήριο της Επαρχιακής Διοίκησης για να υποδεχθούν τους κυπελλούχους 2013.

Το ασύλληπτο σουτ του Καρντόσο περνά συχνά από το μυαλό όλων μας μέχρι και 22 Μάιου μας δημιουργεί μια ονειρική αίσθηση όταν το μνημονεύουμε!