Ντιγκινί και... κεφάλι προβαδίσματος πρόκρισης!

Ο Απόλλωνας κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0, χάρη σε τέρμα του Γάλλου φορ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο Απόλλωνας, ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι της β’ φάσης του κυπέλλου κέρδισε την ΑΕΛ στο ντέρμπι της Λεμεσού με 1-0. «Χρυσός» σκόρερ για το συγκρότημα του Τσόρνιγκερ ο Ντιγκινί (86’), ο οποίος μετά από σουτ του Χάμπου έκανε την προβολή με το κεφάλι, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ΑΕΛ, λόγω αποβολής του Τόρες (54’) με απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Χαμάς.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στη μεγαλύτερη του διάρκεια, με τις δύο ομάδες να έχουν τις καλές τους στιγμές, ενώ η ΑΕΛ παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα αμύνθηκε πάρα πολύ καλά, για μεγάλο χρονικό διάστημα. Παρά ταύτα, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας πίεσε περισσότερο και εν τέλει κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία με τον Ντιγκινί, που σκόραρε για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 2 Μαρτίου.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι, με το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα να είναι οι πολλές μονομαχίες, αλλά και λάθη στο χώρο του κέντρου.

Με το πέρας των 15 πρώτων λεπτών, ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές, κράτησε περισσότερο μπάλα και άσκησε πίεση στον αντίπαλο του, χάνοντας την πρώτη τελική της αναμέτρησης με άστοχη κεφαλιά του Γιάνγκα στο 29’. Η σέντρα έγινε από τον Νταμπό.

Τα πράγματα όμως δεν κύλισαν ομαλά για τον Τσόρνιγκερ ο οποίος αναγκάστηκε να κάνει δύο αλλαγές στο 38’ και στο 43’, με τους Ίντζια και Σπόλιαριτς να παίρνουν τις θέσεις των Νταμπό και Βούκασιν Γιοβάνοβιτς, αντίστοιχα.

Την εν λόγω εξέλιξη εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της ΑΕΛ, οι οποίοι στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν κοντά στο γκολ με άστοχη κεφαλιά του Τσέποβιτς, έπειτα από σέντρα του Τόρες στο 35'.

Δύο λοιπόν οι αξιόλογες στιγμές του πρώτου μέρους, το οποίο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Β’ Ημίχρονο

Με καλή διάθεση μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι… χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Τα δεδομένα της αναμέτρησης έμελλε να αλλάξουν στο 54’, όταν ο Μάνουελ Τόρες δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Χαμάς, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ο Απόλλωνας θέλησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, υπερέχοντας στην κατοχή της μπάλας, ενώ από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΛ αγωνιζόταν με σχηματισμό 4-4-1.

Οι «Γαλαζοκίτρινοι» αμύνθηκαν υποδειγματικά, κρατώντας για μεγάλο διάστημα τους αντίπαλους επιθετικούς εκτός περιοχής, καθώς μέχρι το 79’ οι μοναδικές τελικές που σημειώθηκαν μετά την αποβολή του Ισπανού ήταν δύο άστοχα σουτ των Χαμάς και Πίττα.

Παρόλα αυτά, δέκα λεπτά περίπου πριν τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και στο 79’ «άγγιξαν» το γκολ, αφού μετά από σέντρα του Φιλιώτη, ο Πίττας έκανε την προβολή εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 83’ ήταν η σειρά του Ίντζια να αστοχήσει με σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν οι συμπαίκτες του… το πέτυχε στο 86’ ο Ντιγκινί, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του. Ο Γάλλος «νίκησε» τον Μέγιερι, με κεφαλιά εντός περιοχής, κάνοντας ουσιαστικά την προβολή έπειτα από σουτ που επιχείρησε ο Χάμπος εκτός περιοχής. Το γκολ εξετάστηκε από το VAR και φάνηκε ότι ο έμπειρος επιθετικός ήταν καλυμμένος.

Highlight: Το γκολ του Ντιγκινί, καθώς παρά το γεγονός ότι οι «Κυανόλευκοι» έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 54’, δυσκολεύονταν να απειλήσουν την εστία του Μέγιερι, με τον Γάλλο όμως να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και να δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον Απόλλωνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Νογιόκ, Β. Γιοβάνοβιτς (43' Σπόλιαριτς), Χαμάς, Αλμπάνης (73' Μάρκοβιτς), Κυριάκου, Κολ, Ψύχας (45' Πίττας), Νταμπό (38' Ίντζια), Γιάνγκα (73' Ντιγκινί).

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Τεσέιρα, Νταβόρ, Ρέινολντς (92' Μπαλντέ), Τσέποβιτς (67' Μαρόσα), Σάντος, Τόρες, Ριέρα (59' Παπαφώτης), Έουλερ (59' Ανδρέου), Μαζάν, Ριστέφσκι.

Σκόρερ: 86' Ντιγκινί / -

Κίτρινες: 37' Β. Γιοβάνοβιτς, 92' Μάρκοβιτς / 12' Τσέποβιτς, 71' Ρέινολτς, 94' Μαζάν.

Αποβολές: - / 54' Τόρες.

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους.