Μαρσέιγ-Απόλλων 1-3: Πήρε το σκαλπ και των Γάλλων (vid)

Και η Μαρσέιγ προστέθηκε στη λίστα με τα «θύματα» του φετινού Απόλλωνα

Άλλη μια σπουδαία νίκη, άλλο ένα σπουδαίο διπλό και εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στο ταμείο πρόσθεσε στο φετινό του απολογισμό ο Απόλλωνας ο οποίος εκμεταλλευόμενος την αριθμητική υπεροχή από το 8o λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στη Μαρσέιγ, έκανε περίπατο στο «Βελοντρόμ». Με τον Άντον Μάγκλιτσα και τον Μάριο Στυλιανού να έχουν εμπλοκή στα γκολ της λεμεσιανής ομάδας, ο Σοφρώνης Αυγουστή κατάφερε να προσθέσει άλλο ένα παράσημο στην προπονητική του καριέρα, ενώ τα οφέλη σε αγωνιστικό και οικονομικό επίπεδο για το σωματείο είναι πάμπολλα. Για την ιστορία, ο Απόλλωνας τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου έχοντας έξι βαθμούς περισσότερους από τους Γάλλους και δύο λιγότερους από την Λάτσιο, η οποία ηττήθηκε από την Άιντραχτ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγή αριθμητικών δεδομένων μόλις στο 7ο λεπτό της ανάμετρησης προέκυψε στο «Βελοντρόμ» και μάλιστα υπέρ της κυπριακής ομάδας, καθώς ο Καμαρά ανέτρεψε τον Σκέμπρι εντός της μεγάλης περιοχής με αποτέλεσμα και να αποβληθεί και η μπάλα να στηθεί στην άσπρη βούλα. Από εκεί ο Μάγκλιτσα ευστόχησε δίνοντας προβάδισμα νωρίς στον Απόλλωνα ωστόσο τα πανηγύρια κράτησαν μόλις τρία λεπτά με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με εξ επαφής κεφαλιά του Τοβίν μετά από κακή αντίδρασης της άμυνας των Λεμεσιανών.

Η απάντηση του Απόλλωνα θα μπορούσε να ήταν άμεση εάν ο Εσκάλες δεν είχε τη λύση στη σέντρα-σουτ του Σαρδινέρο στο 12ο λεπτό, με τον Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται την αριθμητική υπεροχή και να πιέζει σε κάθε επαναφορά του Γάλλου τερματοφύλακα. Οκτώ λεπτά αργότερα οι Γάλλοι εκδήλωσαν τελική προσπάθεια με τον Βάλε να αποκρούει σουτ του Οκάμπος και τον Στυλιανού να φλερτάρει με το γκολ στο 22ο λεπτό αστοχώντας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Κύπριος μπακ αφού δεν σκόραρε, πήρε το ρόλο του δημιουργού στο 30ο λεπτό όταν με μπαλιά από δεξιά σημάδεψε τον Μάγκλιτσα ο οποίος ανενόχλητος σκόραρε για δεύτερη φορά κάνοντας το 1-2. Οι Γάλλοι έδειξαν σαστισμένοι από την εξέλιξη της αναμέτρησης με τον Σαρδινέρο να χάνει τη δική του ευκαιρία στο 36ο λεπτό όταν το σουτ στην κίνηση το οποίο επιχείρησε σταμάτησε σε σώμα αμυντικού. Ένα λεπτό πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Παγέτ σημάδεψε τον Οκάμπος ωστόσο το πλασέ του κατέληξε στον Βάλε.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον Παπουλή να παίρνει τη θέση του Μπρου ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του σκορ η κυπριακή ομάδα ωστόσο ήταν η Μαρσέιγ η οποία εκδήλωσε πρώτη τελική προσπάθεια με τον Ραμί να αστοχεί με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Η αντίδραση ήρθε στο 54ο λεπτό με τον Βασιλείου να πατά περιοχή και να σημαδεύει τον Στυλιανού στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή.

Ο Κύπριος ακραίος αμυντικός φύλαγε το καλύτερο για το 56ο λεπτό καθώς με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση και από πλάγια θέση, κάρφωσε τη μπάλα στο πλεκτό κάνοντας το 1-3. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο προπονητής των γηπεδούχων άρχισε να αποσύρει τα βασικά του στελέχη ώστε να τα προστατέψει, ρίχνοντας ουσιαστικά λευκή πετσέτα.

Ο Παγέτ επιχείρησε να απειλήσει εις διπλούν με εκτέλεση στημένων στο 66ο και 67ο λεπτό χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα για τους Γάλλους. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε δράση με τον ίδιο τρόπο στο 75ο λεπτό ωστόσο το ανθρώπινο τείχος έβγαλε την άμυνα, με τον προπονητή του Απόλλωνα να ολοκληρώνει τις αλλαγές του τρία λεπτά νωρίτερα.

Στο 78ο λεπτό μια εκτέλεση κόρνερ του Σουμά δεν έτυχε εκμετάλλευσης από τον Σαρδινέρο, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Οκάμπος ξέφυγε από το Ρομπέρζ ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε στον Βάλε. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ράντονιτς δοκίμασε το πόδι του από μεγάλη απόσταση ανεπιτυχώς, ενώ ο Οκάμπος παρόλο που κατάφερε να πατήσει περιοχή, έχασε ισορροπία και ευκαιρία να απειλήσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Έχοντας βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα δις σε διάστημα 22 λεπτών, ο Άντον Μάγκλιτσα ήταν ο ποδοσφαιριστής ο οποίος έβαλε τις βάσεις για το σπουδαίο διπλό της λεμεσιανής ομάδας. Ο Κροάτης σκόραρε από το σημείο του πέναλτι αλλά και με το κεφάλι προκειμένου να δώσει δις προβάδισμα στην ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή, αγωνιζόμενος για 72 λεπτά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Σκιά του καλού του εαυτού ήταν ο Ντιμίτρι Παγέτ ο οποίος μάλιστα αποδοκιμάστηκε κατά την αποχώρησή του στο 76ο λεπτό. Ο αρχηγός της γαλλικής ομάδας δεν κατάφερε να βοηθήσει στη δημιουργία, ενώ στις στημένες φάσεις που του παρουσιάστηκαν, αστόχησε από κοντινή και μέση απόσταση.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Οδηγία για πίεση που ξεκινούσε από τα όρια της αντίπαλης μεγάλης περιοχής έδωσε ο Σοφρώνης Αυγουστή και το πλάνο του απλοποιήθηκε από τη στιγμή που η ομάδα του είχε από νωρίς αριθμητική υπεροχή. Βασιλείου και Στυλιανού είχαν το ελεύθερο να πραγματοποιούν ανεβάσμα στο αντίπαλο μισό με τον δεύτερο να έχει την ασίστ στο δεύτερο γκολ και φυσικά την εκτέλεση στο τρίτο.

Με τον Φλοριάν Τοβίν στη γραμμή κρούσης και τον Ντιμίτρι Παγέτ σε δημιουργικό ρόλο προσπάθησε να ξεκλειδώσει την κυπριακή άμυνα ο Ρούντι Γκαρσία ωστόσο η αποβολή του άλλαξε το πλάνο. Η μετατόπιση του Λουίς Γκουστάβο στο αριστερό άκρο της άμυνας ήταν ατυχέστατη μιας και από εκεί προήλθαν οι μπαλιές για το δεύτερο και τρίτο γκολ.

Μαρσέιγ (Ρ. Γκαρσία): Εσκάλες, Σακάι, Καμαρά, Οκάμπος, Παγέτ (76' Νιέ), Στρότμαν (59' Σαρ), Καλέτα, Γκουστάβο, Ραμί, Τοβίν (63' Ράντονιτς), Λόπες

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Μπρου (46' Παπουλής), Μάρκοβιτς, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Στυλιανού, Σκέμπρι (60' Φοπαλά), Σαρδινέρο, Βασιλείου, Μάγκλιτσα (72' Σουμά)

Σκόρερς: 11' Τοβίν/8', 30' Μάγκλιτσα, 56' Στυλιανού

Διαιτητής: Ράντου Πετρέσκου (Ρουμανία)

Κίτρινες κάρτες: Σαρ/Ρομπερζ, Μάρκοβιτς

Κόκκινες κάρτες: Καμαρά, Οκάμπος (2η κίτρινη)

Στάδιο: Βελοντρόμ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση