Από τ' αστέρια... εφιάλτης

Κατώτεροι των περιστάσεων οι Λεμεσιανοί σκέφτονται σοβαρά πια το Γιουρόπα

Εφιαλτική βραδιά στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι για τον Απόλλωνα ο οποίος δέχθηκε βαριά ήττα με 4-0 από τη Μακάμπι Χάιφα. Το συγκρότημα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ «πνίγηκε» από τη πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά και έτσι ηττήθηκε με ένα βαρύ σκορ που δύσκολα μπορεί να ανατρέψει στον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Πεϊμπέρν (αυτ) 38’, Μοχάμεντ 54’, 61’, και Πιερότ 79’.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Ισραήλ με τους γηπεδούχους να δείχνουν τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Πιερότ να φεύγει στη κόντρα και να κάνει το διαγώνιο σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Στο 13’ οι Ισραηλινοί «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους με την απευθείας εκτέλεση του Τσέρι να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των δικτύων της εστίας του Απόλλωνα.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους «κυανόλευκους» να ισορροπούν το παιχνίδι και να χάνουν την πρώτη καλή τους εύκαιρα στο 22’ με την κεφαλιά του Πίττα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Κόχεν.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ μετά το τραγικό λάθος του Χαμάς ο οποίος έκανε την λάθος πασά μέσα στη περιοχή της ομάδας του την οποία και εκμεταλλεύτηκε ο Τσέρι που από κοντινή απόσταση βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Στο ακριβώς επόμενο λεπτό η Μακάμπι έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Πιερότ και πάλι να φεύγει στη κόντρα, να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει όπως όπως.

Στο 38ο λεπτό η ομάδα του Χάιφα άνοιξε το σκορ με τον Χαζίζα να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και την μπάλα να βρίσκει στον Πεϊμπέρν για να καταλήξει στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιοβάνοβιτς.

Β’ Ημίχρονο

Κάπως καλύτερα ξεκίνησέ ο Απόλλωνας την επανάληψη που έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 50’ με την κεφαλιά του Βουκασίν μετά από κόρνερ να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Κόχεν.

Τέσσερα λεπτά μετά όμως οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση και διπλασίασαν το προβάδισμα τους μετά το λανθασμένο διώξιμο του Βουκασίν που εκμεταλλεύτηκε ο Μοχάμεντ ο οποίος ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το σουτ στη κίνηση και έγραψε το 2-0.

Οι Ισραηλινοί συνέχισαν με τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό και απείλησαν ξανά στο 56’ με τον Ντέιβιντ να κάνει το σουτ από τα αριστερά και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει εξαιρετικά. Στο 58’ και πάλι η ομάδα του Χάιφα άγγιξε το τρίτο γκολ με τον Χαζίζα να περνάει τον Χαμάς, να κάνει το πλασέ αλλά να λέει και πάλι «όχι» ο Γιοβάνοβιτς.

Στο 60’ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Κυπριακή ομάδα αφού ο Βουκασίν Γιοβάνοβιτς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Έτσι η Μακάμπι με την αριθμητική υπεροχή υπέρ της σκόραρε στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι με τον Μοχάμεντ ο οποίος πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Ντέιβιντ στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Απόλλωνα.

Η ομάδα του Μπαχάρ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων βάζοντας το «κερασάκι» στη «τούρτα» στο 79ο λεπτό με τον Πιερότ να πιάνει στον ύπνο την άμυνα των «κυανολεύκων», να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά και να κάνει το 4-0.

Έτσι η αναμέτρηση τέλειωσε με την Λεμεσιανή ομάδα να δέχεται βαριά ήττα που την στέλνει με το ενάμισι πόδι στο Γιουρόπα Λιγκ.

Μακάμπι Χάιφα (Μπαχάρ): Κόχεν, Σούγκρεν, Πλάνιτς, Γκολντμπεργκ, Γκορνούντ (73' Μενακιέμ), Σέρι, Λάμι, Μοχάμεντ (73' Φανί), Χαζίζα, Πιερότ (80' Ρουκάβιτσα), Ντέιβιντ (65' Ατζίλι).

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Βούκασιν, Πεϊμπέρν, Χαμάς, Φιλιώτης (63' Γιάγκα), Σπόλιαριτς (43' Χάμπος), Κολ, Ογκεντά (43' Βα), Πίττας, Ντιγκινί.

Σκόρερ: 38' Πεϊμπέρν (αυτ.), 54', 61' Μοχάμεντ, 79' Πιερότ / -

Κίτρινες: - / 24' Φιλιώτης, 30' Χαμάς, 51' Βουκασίν

Κόκκινες: - / 60' Βουκασίν

Διαιτητής: Μαουρίτσιο Μαριάνι