Ισορροπία και από μια μεγάλη φάση

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Στο 0-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι της Λεμεσού. Όπως επιβεβαιώνουν και τα στατιστικά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να έχουν σε κάποια σημεία την υπεροχή, χωρίς όμως να φθάνουν στο ζητούμενο που είναι το τέρμα. Τα δεδομένα όμως άλλαξαν άρδην μετά την κόκκινη κάρτα του Κεραυνού στο 40’ της αναμέτρησης.

Από πλευράς στατιστικών οι δυο ομάδες κατέγραψαν από 4 τελικές προσπάθειες, με τους τρεις τερματοφύλακες που αγωνίστηκαν σε αυτά τα 45 λεπτά να έχουν από μια απόκρουση. Η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΛ ήρθε στο 36' με τον Πελέ να εκτελεί ένα φάουλ που κατέληξε στο δοκάρι του Δημητρίου. Απ' την άλλη για τον Απόλλωνα η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 18'  με τον Νταμπό να μην μπορεί να νικήσει τον Κεραυνό, ενώ στο δεύτερο σουτ από τον Γιάνγκα ο Ριστέφσκι ενήργησε σωτήρια απομακρύνοντας τη μπάλα με το πόδι.

Από ένα κόρνερ κέρδισαν οι δυο ομάδες, ενώ μοιρασμένη ήταν και η κατοχή με την ΑΕΛ να έχει το 51% έναντι 49% του Απόλλωνα.