Η Ρέν άλωσε το Λιόν, η Ναντ έκαμψε τη Μαρσέιγ

Η Λιόν έχασε την ευκαιρία να περάσει στην 2η θέση μετά την ήττα σοκ μέσα στην έδρα της, από την Ρεν με 2-0. Ήττα με 3-2 και για τη Μαρσέιγ από τη Ναντ, μόλις 8 λεπτά έπαιξε ο Μήτρογλου

Σοκ για τη Λιόν που βρέθηκε μέσα σε ένα τρίλεπτο, από το 41’ μέχρι το 43’ πίσω στο σκορ από τη Ρεν μέσα στην έδρα της, από τα γκολ του Μπεν Αρφά και του Σιαμπατέ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, αλλά η ομάδα της Βρετάνης, κράτησε την μεγάλη νίκη. Ο Γιάκομπ Γιόχανσον ήταν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε, με την ομάδα της Βρετάνης, να φτάνει τους 20 πόντους και τη Λιόν να χάνει την ευκαιρία να περάσει δεύτερη.

Χορταστικό παιχνίδι στο «Μπουζουάρ» με την Μαρσέιγ να παίρνει δύο φορές προβάδισμα με τους Σανσόν στο 28’ και τον Τοβέν με πέναλτι στο 36ο λεπτό, ωστόσο τα «καναρίνια» είχαν απάντηση με τον Σάλα στην πρώτη περίπτωση στο 30’ και με τον Τουρέ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Σα να μην έφτανε αυτό για τους Φωκαείς, ήρθε ο Μποσκίλια να κάνει το 3-2 στο 64ο λεπτό. Στο 82’ ο Κώστας Μήτρογλου, πέρασε σαν τελευταία αλλαγή στη θέση του Βαλέρ Ζερμέν, αφού ο Γκαρσιά είχε ρίξει στο ματς του Παγιέ και Αμαβί, αλλά δεν άλλαξε κάτι και οι Φωκαείς γνώρισαν την ήττα για να παραμείνουν στους 26 πόντους.

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση έγινε στο «Ματμούτ Ατλαντίκ», με την Σεντ Ετιέν ν’ ανοίγει το σκορ με τον Ντιονί στο 15’, για να ισοφαρίσει ο Μπριάντ στο 21ο λεπτό. Ο Καμανό στο 57ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έδωσε προβάδισμα στους «Γιρονδίνους», αλλά ο Καζρί στο 67ο λεπτό, έφερε το ματς, ξανά, σε ισορροπία. Οι Γιρονδίνοι κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη με ένα γκολ με ένα γκολ του Πάμπλο στο 90’, αφήνοντας και τους «στεφανουά», στους 26.

Κοντά σε 3η συνεχόμενη νίκη βρέθηκε η Νιμ, αλλά δεν τα κατάφερε αυτή τη φορά με αντίπαλο την Καέν εκτός έδρας με τελικό σκορ το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγηγήθηκαν χάρη σε γκολ του Μποζόκ στο 18ο λεπτό, αλλά ο Τσοκουντέ ισοφάρισε στην εκπνοή.

Σημαντική νίκη για την αποφυγή του υποβιβασμού πήρε η Ντιζόν, με 2-1 απέναντι στην Γκινγκάμπ. Ο Ζανό άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ενώ στο 72’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές του Λαουτόα. Ο Κοκό στο 79’ ισοφάρισε προσωρινά για την φιλοξενούμενη, ωστόσο ο Χανταντί στο 86’ έδωσε τη νίκη στην γηπεδούχο. Σπουδαία νίκη για την Τουλούζ που με γκολ του Σιλά επικράτησε 1-0 της Ρεμς και απομακρύνθηκε σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη.