Ερμής-Απόλλωνας 0-3: «Γαλάζια» υπεροχή στη Λάρνακα (vid)

Πολύ σημαντικό διπλό της ομάδας της Λεμεσού

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλων στη Λάρνακα επί του Ερμή με σκορ 0-3 με πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Ζελάγια, Σαρντινέρο και Καραγιόλ οι σκόρερ της ομάδας της Λεμεσού. Ο Βάλε απέκρουσε πέναλτι του Μαρτίνιουκ στο 83’.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Απόλλων ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2’. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε το γύρισμα από δεξιά προς τον Περέιρα, ο οποίος έκανε το σουτ που έφυγε ψηλά άουτ. Στο 6’, η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα στο σκορ με απίθανο γυριστό σουτ του Ζελάγια εκτός περιοχής. Ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει πολύ γρήγορα και είχε δύο καλές ευκαιρίες με Κατσιατή και Μακρίεφ. Στο 34’, η ομάδα της Λεμεσού έχασε τεράστια ευκαιρία, με το πλασέ του Φακούντο Περέιρα και πάλι να πηγαίνει μόλις άουτ. Στο 42’, ο Απόλλων πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σαρντινέρο. Το πρώτο του πλασέ αποκρούστηκε από τον Φιρινίδη, ενώ το δεύτερο κατέληξε στα δίκτυα, παρά την προσπάθεια του Μπανούση να αποσοβήσει το γκολ πάνω στη γραμμή.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε, με την ομάδα της Λεμεσού να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 56’, ο Μπρου έκανε το σουτ, ο Φιρινίδης απέκρουσε ασταθώς και ο Σκέμπρι στην επαναφορά έκανε το σουτ που έφυγε ψηλά άουτ. Στο 63’, ο Πέδρο έκανε την σέντρα, ο Ζελάγια έκανε την κεφαλιά, με τον Φιρινίδη να διώχνει εντυπωσιακά. Το παιχνίδι στη συνέχεια κινείτο σε αργούς ρυθμούς, με τον Βάλε να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μαρτίνιουκ από τα 40 μέτρα στο 80’. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ερμής κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Σακέτι στον Μαρτίνιουκ. Ο Μπρούνο Βάλε, όμως, απέκρουσε την εκτέλεση του Μαρτίνιουκ με τα πόδια, ενώ στην επαναφορά απέκρουσε ενστικτωδώς με το σώμα και το εξ επαφής πλασέ του Γιάννη Μαύρου. Ο Απόλλων σκόραρε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με πλασέ του Καραγιόλ από μπαλιά του Μάγκλιτσα.

Έτσι, ο Απόλλωνας πέτυχε μια σημαντική νίκη, που τον φέρνει στους 37 βαθμούς. Από την άλλη, ο Ερμής μένει στους 8.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ο Μακρίεφ ξεχώρισε για τον Ερμή. Από τον Απόλλων, ξεχώρισε ο Μπρούνο Βάλε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από τον Ερμή, υπήρχαν πολλοί υστερήσαντες. Από τον Απόλλων, δεν υπήρχε κάποιος που απογοήτευσε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με μια αλλαγή σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα ξεκίνησε τον αγώνα ο τεχνικός του Ερμή Στέφανο Κουσίν. Ο Ψάλτης πήρε την θέση του τιμωρημένου Ταραλίδη. Οι δύο αλλαγές του ήταν τακτικής, ενώ η Τρίτη ήταν αναγκαστική, καθώς τραυματίστηκε ο Κατσιατής και αποχώρησε.

Ο τεχνικός του Απόλλων Σωφρόνης Αυγουστή πραγματοποίησε τρεις αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην Ομόνοια. Σκέμπρι, Μπρου και Ρομπέρζ μπήκαν στις θέσεις των Μάρκοβιτς, Καραγιόλ και Κυριάκου. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά τακτικής και προσώπων.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Άψογη η διαιτησία του Θεουλή. Σωστό το πέναλτι που έδωσε στον Ερμή. Σωστές και οι κάρτες που έδειξε.

Οι συνθέσεις:

Ερμής: Φιρινίδης, Ψάλτης, Πουτζιουρής, Μαλόν, Κουατσίκα, Μπανούσης, Ενγκάνγκα, Κατσιατής (75' Ντε Μέλο), Ντέβεσα (56' Λαγός), Μαρτίνιουκ, Μακρίεφ (67' Μαύρου)

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Ντιλάν, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μπρου (71' Σπόλιαριτς), Περέιρα (78' Μάγκλιτσα), Σαρντινέρο, Σκέμπρι (65' Καραγιόλ),Ζελάγια

Σκόρερς: -/ 6' Ζελάγια, 42' Σαρντινέρο, 93' Καραγιόλ

Κίτρινες: -/ Περέιρα, Σακέτι