Απόλλων: Το είπε και ο Πίττας

Ο δρόμος προς τον τίτλο είναι δύσβατος όμως οι «κυανόλευκοι» δείχνουν ότι μπορούν να τον διαβούν με επιτυχία

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2021 ο Απόλλωνας, ο οποίος υπέταξε με 3-2 την Ανόρθωση στο Τσίρειο, πραγματοποιώντας μια επική ανατροπή στην επανάληψη.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δεν πατούσε καλά στο πρώτο ημίχρονο και έτσι η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 στο σκορ. Ο Ελλαδίτης προπονητής ρίσκαρε στο 38ο λεπτό, καθώς άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 αποσύροντας τον Ντένις από το παιχνίδι και ρίχνοντας τον Νταμπό δίπλα από τον Ντιγκινί. Με την είσοδο του Νταμπό οι «κυανόλευκοι» απέκτησαν δύναμη και όγκο στη γραμμή κρούσης δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ανόρθωσης. Το ψηλό πρέσινγκ του Απόλλωνα στην επανάληψη έφερε αποτέλεσμα καθώς οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να κυριαρχήσουν στον αγώνα.

Βοήθησε πολύ σημαντικά το γρήγορο γκολ του Ντιγκινί στην επανάληψη το οποίο έβαλε ξανά τον Απόλλωνα στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να γυρίσει το ματς καθώς η υπεροχή του Απόλλωνα ήταν καθολική, όπως έγινε. Με άλλα δυο γκολ από τον Ματέι και τον Ντιγκινί οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν την ολική ανατροπή πανηγυρίζοντας μια τεράστια νίκη.

«Μόνο μεγάλες ομάδες και ομάδες που θέλουν να διεκδικήσουν τον τίτλο κάνουν τέτοιες ανατροπές», ήταν η ατάκα που είπε ο Γιάννης Πίττας στη Cytavision μετά το τέλος του αγώνα και η αλήθεια είναι ότι ο φετινός Απόλλωνας έχει όλα τα φόντα να «χτυπήσει» το πρωτάθλημα.

Ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η νίκη επί της Ανόρθωσης μεγαλώνει ακόμα περισσότερο την αυτοπεποίθηση των «κυναόλευκων» της Λεμεσού, οι οποίοι έδειξαν τα πλέον πειστικά διαπιστευτήρια μιας ομάδας που φιλοδοξεί να στεφθεί πρωταθλήτρια. Η ομάδα του Πετράκη έδειξε χαρακτήρα και γύρισε ένα παιχνίδι που στράβωσε από νωρις, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να πετύχει μεγάλα πράγματα τη φετινή σεζόν.

Ο Απόλλωνας επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στην κορυφή και το ζητούμενο είναι να καταφέρει να έχει μια ανάλογη συνέχεια καθώς τον περιμένει ένα ιδιαίτερα βαρυφορτωμένο πρόγραμμα. Ο δρόμος προς τον τίτλο είναι μακρύς και δύσβατος όμως ο Απόλλωνας δείχνει ότι μπορεί να τον διαβεί με επιτυχία.