Απόλλων - Ομόνοια 3-1: Επέστρεψε στις νίκες με «τριάρα» (vid)

Σημαντική νίκη για τους γαλάζιους

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια πρωταθλητισμού που κάνει, πέτυχε σήμερα ο Απόλλων. Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με 3-1 της Ομόνοιας στο Τσίρειο στην αυλαία της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχαν οι Ζελάγια στο 13ο, Σαρδινέρο στο 37ο και Παπουλής στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Για τους πράσινους μείωσε στο 75΄ ο Ραμίρεζ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στην Ομόνοια. Στο 10ο λεπτό ο Τζιωνής σέντραρε και ο Κολοβός πλάσαρε από πλάγια θέση εντός περιοχής αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στην εξωτερική μεριά των δικτύων. Ένα λεπτό αργότερα ο Αντζακούν πλάσαρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Απόλλων, στην πρώτη του φάση, βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 13΄ ο Ζελάγια, μετά από εκτέλεση φάουλ, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0. Στο 15ο λεπτό ο Βασιλείου σέντραρε στην περιοχή όπου ο Παπουλής με σουτ ανάγκασε τον Μεχίας να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπουλής σούταρε από πολύ κοντά αλλά οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων απέκρουσαν με τα πόδια. Στο 18΄ ο Ραμίρεζ γύρισε εντός περιοχής και έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε με τα χέρια. Στο 25΄ μια κεφαλιά του Περέιρα, μετά από σέντρα του Πέδρο, κατέληξε στα χέρια του Μεχίας. Με την συμπλήρωση μισής ώρας ο Απόλλων βρήκε καλή ευκαιρία όταν ο Χάμπος έκανε την μπαλιά πίσω από την πλάτη της Ομόνοια προς τον Βασιλείου ο οποίος με δυνατό, ευθύβολο σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μεχίας. Στο 37ο λεπτό ο Απόλλων πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων όταν, μετά από κόντρα, η μπάλα κατέληξε στον Σαρδινέρο που με πανέμορφο και έξυπνο τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μεχίας.

Β΄ Ημίχρονο: Πρώτος απείλησε στην επανάληψη ο Απόλλων. Στο 50΄ το ωραίο φαλτσαριστό σουτ με την μία από τον Περέιρα έδιωξε δύσκολα ο Μεχίας. Στο 54΄ ο Ζελάγια έπιασε το δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά αυτό έφυγε αρκετά ψηλά. 58 Έυστοχη η εκτέλεση από τον Παπουλή και 3-0 για τους γαλάζιους! Στο 66΄ η Ομόνοια έχασε απίστευτη ευκαιρία. Ο Ντάρμπισαϊρ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και έδωσε στον Ατζακούν ο οποίος όμως μόνος απέναντι στον Βάλε έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 69΄ ο Σπόλιαριτς πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ αλλά αυτή έφυγε λίγο έξω από την εστία. Στο 75ο λεπτό ήρθε η μείωση στο σκορ για την Ομόνοια. Ο Γκόμεθ πέρασε ωραία πάσα εντός περιοχής στον Ραμίρεζ που με εύστοχο πλασέ μείωσε σε 3-1. Δυο λεπτά αργότερα ακολούθησε σπουδαία διπλή απόκρουση του Μεχίας από κοντινές εκτελέσεις των γαλάζιων. Στο 78΄ ο Περέιρα σούταρε με δυσκολία αλλά η μπάλα έφυγε, ψηλοκρεμαστά, πάνω από την εστία. Στην τελευταία φάση του ματς, στο 93, ο Κατελάρης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά ο Βάλε έπεσε και μάζεψε στη γωνιάτου.

Κοουτσάρισμα:

Αυγουστή (Απόλλων): Με τρεις αλλαγές, σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, παράταξε την ομάδα του ο Κύπριος τεχνικός. Σε σχηματισμό 4-2-3-1 την θέση των Ουεντραόγκο, Μπρου και Σκέμπρι πήραν οι Γιούστε, Βασιλείου και Παπουλής. Παρά το γεγονός ότι δεν μπήκε δυνατά στο ματς, άνοιξε το σκορ στο σχετικά νωρίς κάτι που τον ανέβασε στην συνέχεια και τον οδήγησε στο να βρει φάσεις. Στο 37΄, πάλι μετά από εκτέλεση στημένης φάσης προηγήθηκε με 2-0. Μετά το 3ο γκολ πέρασε εκτός αγώνα τον Γιούστε θέλοντας να τον προφυλάξει.

Αναστασίου (Ομόνοια): Σχεδόν με τους ίδιους έντεκα που αγωνίστηκαν κόντρα στην ΑΕΛ, και με σύστημα 4-2-3-1 ξεκίνησε τον σημερινό αγώνα ο Ελλαδίτης. Μοναδική αλλαγή ήταν ο Μεχίας στη θέση του Παναγή. Στο Α΄ μέρος έφτιαξε φάσεις ωστόσο την πλήγωσαν η αμυντική αδυναμία που έδειξε στις στημένες φάσεις, καθώς με τέτοιο τρόπο προήλθαν τα τέρματα που δέχτηκε. Μόλις έβαλε τον Ματ στο παιχνίδι δέχτηκε το 3ο γκολ, γεγονός που «σκότωσε» το ματς. Το γκολ του Ραμίρεζ δεν είχε συνέχεια.

Διακριθέντες:

Απόλλων: Καλό παιχνίδι με προσωπικές ενέργειες και συμμετοχή στις επιθετικές φάσεις των ομάδων τους είχαν οι Σαρδινέρο, Ζελάγια και Παπουλής. Γενικά, δεν υπήρχε κάποιος ποδοσφαιριστής των γαλάζιψν που να υστέρησε.

Ομόνοια: Το καλύτερο που έχει να κρατήσει η Ομόνοια από το σημερινό αγώνα είναι η συνέχεια που έδειξε στο σκοράρισμα ο Νταβίντ Ραμίρεζ.

Απογοητεύσαντες:

Απόλλων: Δύσκολα να συμπεριλάβεις σε αυτή τη κατηγορία κάποιον από τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων.

Ομόνοια: Μεγάλη έλλειψη συγκέντρωσης στις στημένες φάσεις έδειξε σήμερα η Ομόνοια όπως και αδυναμία στο να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες που βρήκαν. Επιπόλαιο το μαρκάρισμα του Κατελάρη στη φάση όπου κέρδισε πέναλτι ο Απόλλων και ουσιαστικά «σκότωσε» το παιχνίδι.

Διαιτησία: Σωστά δεν υπέδειξε κάτι σε πτώσεις που είχαν οι Ζελάγια και Τζιωνής στην αντίπαλη περιοχή στο Α΄ μέρος, όπως επίσης και στις κίτρινες κάρτες που έδωσε. Στο πέναλτι με το οποίο πέτυχε το 3-0 ο Απόλλων φαίνεται ότι ο υπάρχει επαφή και δικαιολογημένα δόθηκε.

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Βασιλείου, Γιούστε (Ντανίλο 61΄), Ρομπέρτζ, Πέδρο, Χάμπος, Σακέτι, Περέιρα, Σαρδινέρο (Σκέμπρι 73΄), Παπουλής, Ζελάγια (Φαουμπάλα 79΄).

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Μανρίκε, Βύντρα, Κουσούλος, Μαυρίας, Κατελάρης, Γκόμεθ, Αντζακούν (Μόντες 74΄), Κολοβός (Ντάρμπισαϊρ 57΄), Τζιωνής, Ραμίρεζ.

Σκόρερ: Ζελάγια (13΄), Σαρδινέρο (37΄), Παπουλής (58΄) / Ραμίρεζ (74΄)

Κίτρινες κάρτες: Παπουλής, Σακέτι, Σαρδινέρο / Μαυρίας

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου