Απόλλων: Νικηφόρο ξεκίνημα... με Πίττα!

Με νίκη 1-0 ενάντια στην SKU Amstetten ξεκίνησε η λεμεσιανή ομάδα τα φιλικά προετοιμασίας

Νικηφόρο το πρώτο φιλικό επί Αυστριακού εδάφους για τον Απόλλωνα. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή επικράτησε της Amstetten με 1-0 χάρις το τέρμα του Γιάννη Πίττα στο 42ο λεπτό του αγώνα.

Στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα 69′, οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0, αλλά το σουτ του Περέιρα κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών.

Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και ο Απόλλωνας ξεκίνησε νικηφόρα τις φιλικές του υποχρεώσεις.

Η αρχική ενδεκάδα του Αυγουστή: Παπαστυλιανού, Ντανίλο Σπόλιαριτς, Ψύχας, Γιούστε, Στυλιανού, Αγκίρε, Ζελάγια, Μάρκοβιτς, Πίττας, Μπεσσάτ, Σελίμοβιτς.

Αλλαγές: Παπουλής, Περέιρα, Πέδρο, Παπαμιχαήλ, Ματία Σπόλιαριτς, Καρώ, Σακέτι, Σαρδινέρο, Ντύλαν, Βασιλείου, Βασιλειάδης, Βολοτίνεν.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Χάμπος Κυριάκου ο οποίος ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα με τον γυμναστή αποκατάστασης, Ζένιου, στο προπονητικό κέντρο. Οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ καλές καθώς η θερμοκρασία ήταν στους 21 βαθμούς κελσίου, ενώ περίπου 500 φίλοι της αυστριακής ομάδας παρακολούθησαν την αναμέτρηση.