Απόλλων: Η τύχη έπαιξε έδρα

Δεν έφταναν οι πολλές απουσίες, του γύρισε την πλάτη και η τύχη

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Χωρίς κέρδος έφυγε ο Απόλλωνας από το ΓΣΠ γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Ομόνοια. Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την ομάδα του Γιάννη Πετράκη βάσει της εικόνας και των ευκαιριών που είχαν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι.

Οι «κυανόλευκοι» πήγαν στη Λευκωσία με αρκετές και σημαντικές απουσίες όμως κατάφεραν να ανταπεξέλθουν και να έχουν μια καλή παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου. Κάποιες μικρές λεπτομέρειες όπως είναι ο παράγοντας της τύχης έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην έκβαση του ντέρμπι, τύχη η οποία ήταν ξεκάθαρα με το μέρος των γηπεδούχων.

Χαρακτηριστικές είναι οι φάσεις του 47ου και 65ου λεπτού. Στην πρώτη φάση η τύχη γύρισε την πλάτη στον Απόλλωνα. Ο Γιούστε έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία όμως χτύπησε στον Λανγκ και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο. Όπως στην πρώτη έτσι και στη 2η φάση, η τύχη γύρισε ξανά την πλάτη στους φιλοξενούμενους. Ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα δεν κατευθυνόταν εντός εστίας (σε αντίθεση την κεφαλιά του Γιούστε) όμως χτύπησε στα πόδια του Σάλαι και κατέληξε στα δίχτυα. Αν αυτό δεν είναι ατυχία, τότε τι είναι;

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ευτύχησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και σε γενικές γραμμές έκανε ένα αρκετά καλό 25λεπτο. Στο δεύτερο μισό του 1ου ημιχρόνου η Ομόνοια ανέβηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει και γενικά ήταν η ομάδα που έβγαινε με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν αρκετά καλά και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης χάνοντας την τεράστια ευκαιρία με τον Γιούστε στο 47ο λεπτό. Το πρώτο τέταρτο του 2ου ημιχρόνου ήταν του Απόλλωνα, ο οποίος είχε την πρωτοβουλία σε αυτό το διάστημα. Στο 65’ ήρθε το γκολ με τον τρόπο που ήρθε βάζοντας την Ομόνοια μπροστά στο σκορ.

Στη συνέχεια ο Γιάννης Πετράκης έκανε κάποιες κινήσεις από τον πάγκο προσπαθώντας να φρεσκάρει και να δώσει ώθηση στην ομάδα του. Ο Απόλλων είχε την κατοχή στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σοβαρές καταστάσεις μπροστά από την εστία του Φαμπιανό. Το γεγονός ότι η ομάδα της Λεμεσού δεν έβγαλε τόσο μεγάλη και ουσιαστική αντίδραση μετά το 2-1 οφείλεται σίγουρα στην καλή ανασταλτική λειτουργία της Ομόνοιας αλλά και στην κόπωση που επήλθε στα τελευταία λεπτά, λόγω και της υπερπροσπάθειας που έγινε την περασμένη Κυριακή στο ντέρμπι με την Ανόρθωση.

Η ήττα από την Ομόνοια δεν άρεσε σε κανένα στο στρατόπεδο του Απόλλωνα όμως οι «κυανόλευκοι» είναι υποχρεωμένοι να κοιτάξουν μπροστά και να επικεντρωθούν στους επόμενους αγώνες. Ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Εθνικό στο Δασάκι, το οποίο επιβάλλεται να κερδίσει ο Απόλλωνας για να παραμείνει στην κορυφή και να πάει με ψυχολογία στο εξ αναβολής παιχνίδι της επόμενης Τετάρτης, στο οποίο θα κυνηγήσει την «εκδίκηση» και θα προσπαθήσει να πληρώσει την Ομόνοια με το ίδιο νόμισμα.