Απόλλων-Ερμής 5-0: Τα… συνηθισμένα του

Ρεκόρ καλύτερου ξεκινήματος με την τρίτη πεντάρα

Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Απόλλων να καθαρίσει τον αγώνα του με τον Ερμή με 5-0 και να στρέψει την προσοχή του στον αγώνα με την Άιντραχτ. Από νωρίς με το πέναλτι του Ζελάγια και το αυτογκόλ του Ψάλτη τελείωσαν όλα, ενώ στη συνέχεια ήρθα και γκολ από Περέϊρα, Σκέμπρι και Μαγκλίτσα. Καλύτερο ξεκίνημα της ιστορία τους οι «κυανόλευκοι».

Α’ ημίχρονο

Ένα δεκάλεπτο διήρκησε κατ’ ουσίαν η όποια ανταγωνιστικότητα ανάμεσα στις δυο ομάδες στο Τσίρειο, με τον Ερμή μάλιστα να είναι διεκδικητικός σε εκείνο το διάστημα. Όμως η φάση του 9’ όταν ο Ζελάγια κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Κουατσίκα έβαλε πρόωρο τέλος. Μια φάση που βλέποντας το replay λες πως η αποβολή είναι αυστηρή ενώ η υπόδειξη πέναλτι στην κρίση του διαιτητή Αναστασίου. Ο Αργεντινός το έκανε γκολ το πέναλτι και όλα κρίθηκαν δυο λεπτά μετά όταν ο Πηλέας άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Οι παίκτες του Αυγουστή είχαν διάθεση και για άλλα γκολ και μετρούσαν ευκαιρίες, ενώ ο Ερμής δεν έβρισκε τρόπο να αντιδράσει. Τελικά μπήκαν άλλα δυο γκολ μαζεμένα, με τον Περέϊρα να σκοράρει για πέμπτο σερί ματς πρωταθλήματος στο 34’ με προβολή από ασσίστ του Πέδρο και τον Σκέμπρι να βάζει το πρώτο του φέτος στο 38’ με σουτ στην κίνηση μετά από κεφαλιά πάσα του Περέϊρα.

Β’ Ημίχρονο

Δεν είχε λόγο να πιέσει άλλο ο Απόλλων αφού το ματς είχε κριθεί και έτσι ο Αυγουστή απέσυρε Ρομπέρζ και Σακέτι ενώ και ο Καϊάφας έριξε στο ματς τον Ταραλίδη αφού είχε κι αυτός το μυαλό του στα επόμενα. Παρόλα αυτά ευκαιρίες έφτιαχνε και πάλι η ομάδα της Λεμεσού με τους Σκέμπρι και Ζελάγια να έχουν τις πλέον αξιοσημείωτες για να σκοράρουν κι άλλα γκολ. Ειδικά η είσοδος του Ψύχα βοήθησε να κινηθούν τα πράγματα αφού ο νεαρός είχε όρεξη και έβγαλε τετ α τετ τον Ζελάγια στο 78’ αλλά ο Παπαδόπουλος βγήκε νικητής ενώ τελικά είχε και πέμπτο γκολ το μενού όταν ο Μαγκλίτσα στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Γκολ: Ζελάγια, Πηλέας (αυτ.) Περέιρα, Σκέμπρι / -

Κίτρινες: Μαγκλίτσα / -

Κόκκινες: - / Κουατσίκα

Διακριθέντες: Από τους αγώνες που τους βάζεις όλους. Ξεχωρίσαμε τον Ζοάο Πέδρο που οργάνωνε το παιχνίδι του Απόλλωνα και τον Περέιρα που σκοράρει πάντα.

Απογοήτευσαν: Άδικο να είμαστε σκληροί με τους παίκτες του Ερμή αφού πολύ νωρίς έμειναν με 10. Από τον Σουμά περιμένεις παραπάνω επιθετικά.

Διαιτησία: Μια φάση υπάρχει για συζήτηση, αυτή που τα έκρινε όλα. Ο Αναστασίου είδε πέναλτι και κόκκινη στο 9’ με Κουατσίκα και Ζελάγια. Επαφή υπάρχει, το αν ήταν ικανή να τον ρίξει είναι στην κρίση του διαιτητή.

Κοουτσάρισμα: Από πολύ νωρίς και οι δυο προπονητές είδαν επόμενα παιχνίδια τους. Ο Αυγουστή ξεκούρασε κόσμο και δοκίμασε και πράγματα. Ο Καϊάφας πάντως μπήκε να παίξει επιθετικά αλλά ότι κι αν είχε στο μυαλό του στο δεκάλεπτο χάθηκε.

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Σουμά, Ρομπέρζ(46’ Ουεντραόγκο), Κυριάκου, Σακέτι(46’ Στυλιανού), Μάρκοβιτς(66’ Ψύχας), Μάγκλιτσα, Σκέμπρι, Περέιρα, Ζελάγια

Ερμής (Καϊάφας): Παπαδόπουλος, Πουτζιουρή, Μαρτίνιουκ(75’ Κιπιάνι), Μαύρου, Δεβέθα(55’ Μπανούσης), Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Εμπαλό, Ντε Μέλο(46’ Ταραλίδης).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση