Απόλλων: Στα μονοπάτια της κανονικότητας

Κατά διαστήματα είδαμε τη γνωστή ομάδα με την σφραγίδα του Σωφρόνη Αυγουστή

Ο Απόλλωνας κέρδισε στην επιστροφή του Σωφρόνη Αυγουστή με 3-1 τον Ολυμπιακό. Ένα παιχνίδι το οποίο έφερε ηρεμία στην Λεμεσιανή ομάδα και μας έδειξε τα στοιχεία που απουσίαζαν το διάστημα που ο Ιβάν Βουκομάνοβιτς βρισκόταν στον πάγκο.

Οι «Κυανόλευκοι» της Λεμεσού μπήκαν στο παιχνίδι όπως ακριβώς μας συνήθισαν τα τελευταία 2.5 χρόνια. Καλό τέμπο, γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, πολλοί ποδοσφαιριστές στην επίθεση, και όταν χάνεται η μπάλα pressing από πολύ ψηλά. Έτσι ήρθε νωρίς και το τέρμα με τον Γιαννιώτα που σήμερα είχε κέφια. Υπήρχαν βέβαια στιγμές που φάνηκαν κενά στα μετόπισθεν και ο Ολυμπιακός βρήκε ευκαιρίες, όμως μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που έχασε τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σωφρόνη μπήκε και πάλι δυνατά με γρήγορο τέρμα. Η απάντηση του Ολυμπιακού άλλαξε τα δεδομένα όμως νωρίς. Ακόμη όμως και έτσι ο Απόλλωνας προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και στην πορεία βρήκε το τρίτο τέρμα που σκότωσε ουσιαστικά το παιχνίδι.

Αυτό που κρατάμε είναι η επιστροφή στην κανονικότητα. Καλό ποδόσφαιρο (σε μεγάλο χρονικό διάστημα), γρήγορο ρυθμός, διψήφιος αριθμών τελικών προσπαθειών (11) και αρκετά τέρματα. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως βλέπαμε τους παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή να βγαίνουν πέντε και έξι μπροστά στο τρίτο του Ολυμπιακού. Είναι αυτό που ξέρουν να κάνουν πολύ καλά και ο τρόπος που οι πλείστοι εξ αυτών δουλεύουν τα τελευταία 2.5 χρόνια.

Σίγουρα δεν θα χρυσώσουμε το χάπι. Υπήρχαν στιγμές που ο Ολυμπιακός έγινε επικίνδυνος και θα μπορούσε να βρει και άλλο τέρμα, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως σήμερα ο Απόλλωνας έκανε ένα βήμα προς την σωστή πορεία και η εμφάνιση δείχνει επιστορφή στην κανονικότητα. Η διακοπή που ακολουθεί είναι σημαντική και εκεί αναμένεται ακόμη περισσότερη δουλειά απ' τον Σωφρόνη Αυγουστή, ώστε η ομάδα να σταθεροποιήσει την απόδοση στα γνωστά ψηλά της στάνταρς.