Αούστρια-Απόλλων 1-2: Τεράστιο διπλό με υπογραφή Γιαννιώτα(vid-pics)

Οι «κυανόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από το «Τζενεράλι Αρένα» και απόκτησαν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης

Μεγάλη εμφάνιση από τον Απόλλωνα στην Αυστρία. Η ομάδα της Λεμεσού επιβλήθηκε με 2-1 της Αούστρια στην έδρα της παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Απόλλωνα ήταν ο Γιάννης Γιαννιώτας ο οποίος είχε συμβολή και στα δυο τέρματα της ομάδας του. Κέρδισε το πέναλτι το οποίο έκανε γκολ ο Μάρκοβιτς ενώ μοίρασε και μια απίστευτη κάθετη πάσα στον Γκακπέ, ο οποίος τέλειωσε τη φάση με ένα πανέμορφο πλασέ.

Σε μια βδομάδα στο ΓΣΠ οι «κυανόλευκοι» θα προσπαθήσουν να τελειώσουν τη δουλειά και να πάρουν το εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 5ο λεπτό για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Γκουβάλντ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή όμως ο Μολ απόκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Στο 12’ ο Γιούστε έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 13’ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι για χέρι του Τζαρκέ μέσα στην περιοχή μετά από σουτ του Γιαννιώτα. Ο Μάρκοβιτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Μετά το τέταρτο η Αούστρια ανέβασε την απόδοση της και ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Στο 24’ ο Γκουβάλντ αστόχησε από πολύ καλή θέση. Την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ το Πρόκοπ στο 32ο λεπτό. Στο 40ο λεπτό η Αούστρια κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αγκίρε μέσα στην περιοχή. Ο Κλέιν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε μια καλή φάση από πλευράς Απόλλωνας. Συγκεκριμένα στο 47’ ο Σαρδινέρο σούταρε μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με ένα πανέμορφο πλασέ του Γκακπέ μετά από μαγική κάθετη πάση του Γιαννιώτα. Στο 73’ ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά στο 3ο γκολ όμως ο Λούσιτς απόκρουσε δύσκολα με τα πόδια το δυνατό σουτ του Πέδρο.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΟΥΣΤΡΙΑ: Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε αρχικά την ομάδα του ο Κρίστιαν Ίλζερ. Μετά το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα στις αρχές της επανάληψης, το γύρισε σε 4-4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Σωφρόνης Αυγουστή παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Μολ και η τετράδα της άμυνας αποτελείτο από τους Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ και Αγκίρε. Μάρκοβιτς και Χάμπος ήταν το δίδυμο στη μεσαία γραμμή με τον Περέιρα να κινείται μπροστά τους. Στα δυο φτερά αγωνίστηκαν η Σαρδινέρο-Γιαννιώτας και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκακπέ. Στο 75’ ο Ενσούε επιχείρησε ένα σουτ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα όμως ο Λούσιτς μπλόκαρε σταθερά. Στο 88’ ο Σαρδινέρο έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λούσιτς. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ο Απόλλωνας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΟΥΣΤΡΙΑ: Καλή παρουσία είχε ο κήπερ της αυστριακής ομάδας Λούσιτς, ο οποίος πραγματοποίησε κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Γιαννιώτας έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας, κερδίζοντας το πέναλτι και μοιράζοντας μια απίστευτη ασίστ των Γκακπέ. Άξιοι συμπαραστάτες του Ελλαδίτη ήταν οι Μολ και Ζοάο Πέδρο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΟΥΣΤΡΙΑ: Ο Γκουβάλντ έκανε μόνος 3-4 πολύ καλές τελικές προσπάθειες τις οποίες δεν πέταξε στα σκουπίδα.