ΑΕΛ-Απόλλων 0-3: Συνέχεια στο σερί με σεφτέ από Σακέτι και Ρομπέρζ (vid)

Την δεύτερη φετινή νίκη σε λεμεσιανό ντέρμπι πέτυχε η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή

Επιδιώκοντας την κατοχή της μπάλας και το επιθετικό ποδόσφαιρο τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος επικρατώντας της ΑΕΛ με 0-3. Σακέτι και Ρομπέρζ βρήκαν για πρώτη φορά φέτος το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα, επιτρέποντας στους κυανόλευκους της Λεμεσού και να κάνουν άλμα κορυφής έστω προσωρινά, αλλά και να γιορτάσουν τα καρναβάλια με πανηγυρικό τρόπο. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Κέρκες υστέρησε σημαντικά ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια και παρά τη βελτίωση δια μέσου των αλλαγών στην επανάληψη, έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς τρίποντο.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να κρατήσει μπάλα ξεκίνησε τον αγώνα ο Απόλλωνας ο οποίος απείλησε για πρώτη φορά στο 6ο λεπτό όταν ο Πρόσεκ έκανε κακή εκτίμηση σε μπαλιά του Πέδρο από αριστερά ωστόσο ο Ζελάγια ο οποίος παραμόνευε, δε μπόρεσε να εκδηλώσει τελική προσπάθεια. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών παιχνιδιού οι γαλαζοκίτρινοι εκδήλωσαν επίθεση από δεξιά με τη φαλτσαριστή μπαλιά του Τεσέιρα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάλε.

Στο 13ο λεπτό ο Απόλλωνας εκδήλωσε επίθεση από το δεξί άκρο κερδίζοντας κόρνερ το οποίο ο Πέδρο εκτέλεσε, σημαδεύοντας τον Ζελάγια, η κεφαλιά του οποίου πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πρόσεκ. Με τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών παιχνιδιού το ποσοστό κατοχής κυμάνθηκε στο 68% για τους τυπικά φιλοξενούμενους οι οποίοι έδειξαν περισσότερη διάθεση για δημιουργία απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος έδωσε έμφαση στα μετόπισθεν.

Το ζητούμενο για τον Απόλλωνα ήρθε στο 22ο λεπτό όταν ο Σακέτι πήρε την επαναφορά μετά από απομάκρυνση σε εκτέλεση φάουλ και με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1 στην 100η του συμμετοχή με τη φανέλα της λεμεσιανής ομάδας στο πρωτάθλημα. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι τυπικά φιλοξενούμενοι φλέρταραν με δεύτερο γκολ ωστόσο το σουτ του Περέιρα εκτός περιοχής σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Ο Αργεντινός επιθετικός αποχώρησε στο 33ο λεπτό παραδίδοντας τη σκυτάλη στον Σκέμπρι, με την ΑΕΛ να ψάχνει την ισοφάριση 4 λεπτά αργότερα με τον Αντόνια να σεντράρει και τον Ρομπέρζ να ανακόπτει με το κεφάλι προ του Σρανζ ο οποίος ήταν ακροβολισμένος στο ύψος της μικρής περιοχής. Ένα λεπτό αργότερα ο Παπουλής πάτησε περιοχή και σημάδεψε τον Ζελάγια στο δεύτερο δοκάρι ωστόσο ο Πρόσεκ με ψυχραιμία δεν επέτρεψε να φτάσει η μπάλα στον αντίπαλο επιθετικό.

Στο 41ο λεπτό Χουράδο και Τεσέιρα συνδυάστηκαν με τη μπαλιά του τελευταίου να απομακρύνεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής από τον Χάμπο, με τον Παπουλή αμέσως μετά να είναι πρωταγωνιστής τελικής προσπάθειας η οποία σταμάτησε στον Γκοντάλ και αφού πρώτα ο Ζελάγια ξεπέρασε δύο αντίπαλους.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου ο Ρομπέρζ κέρδισε ανενόχλητος κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ από το δεξί άκρο κάνοντας το 0-2, προσφέροντας στην ομάδα του ένα σημαντικό μαξιλαράκι ασφαλείας.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η είσοδος του Μακρή αντί του Σρανζ ήταν η επιλογή του προπονητή της ΑΕΛ ώστε να διαφοροποιήσει τα εις βάρος του δεδομένα, ωστόσο ήταν ο Απόλλωνας ο οποίος έδειξε επιθετικές διαθέσεις απειλώντας από δεξιά με τον Σαρδινέρο στο 49ο λεπτό και τον Πέδρο στο 51ο. Η πρώτη τελική προσπάθεια των τυπικά γηπεδούχων στο παιχνίδι εκδηλώθηκε στο 53ο λεπτό με τον Γκαστανάγια να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής το οποίο όμως δεν ανησύχε τον Βάλε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παπουλής πάτησε περιοχή ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε από δεξιά σταμάτησε στο σώμα του Ζελάγια, με τον Μακρή να γίνεται αποδέκτης της μπάλας σε ευνοϊκή θέση λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όντας όμως απελπιστικά άστοχος. Στο 64ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Ντα Σίλβα σημάδεψε το κεφάλι του Τζούνιορ ο οποίος αστόχησε από κοντά, με τον Χουράδο αμέσως μετά να πραγματοποιεί σέντρα-σουτ υπό την πίεση του Γιούστε χωρίς όμως στήριγμα στη μεγάλη περιοχή.

Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα στο 68ο λεπτό δεν έφερε το ζητούμενο για την ομάδα του Κέρκες ο οποίος ολοκλήρωσε την τριάδα των αλλαγών του επιστρατεύοντας Αβραάμ αντί Αντόνια. Στο 74ο λεπτό ένας γρήγορος συνδυασμός Σκέμπρι και Χάμπο έφερε τον τελευταίο σε πλεονεκτική θέση από δεξιά ωστόσο η τελική του πάσα ανακόπηκε από τον Γουϊλερ ο οποίος παραχώρησε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ρομπέρζ με το δεύτερό του γκολ έδωσε τη χαριστική βολή στον αντίπαλο όταν μετά από φάση διαρκείας έκανε το σουτ στη κίνηση ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-3. Ο προπονητής του Απόλλωνα ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 83ο λεπτό έχοντας ήδη πάρει το ζητούμενο, προστατεύοντας τον Γιούστε ο οποίος προερχόταν από πολύμηνη απουσία.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Πέδρο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά ωστόσο ο Ρομπέρζ δεν μπόρεσε να εκδηλώσει τελική προσπάθεια και να φτάσει σε χατ-τρικ, ενώ η τρίλεπτη καθυστέρηση πέρασε με τους παίκτες του Απόλλωνα να κυκλοφορούν χωρίς πίεση τη μπάλα και να καρπώνονται το τρίποντο.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Σημαδιακή ήταν η 100η συμμετοχή του Εστεμπάν Σακέτι με τη φανέλα του Απόλλωνα στο κυπριακό πρωτάθλημα. Ο Αργεντινός μέσος ήταν αυτός ο οποίος έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση σκοράροντας στο 22ο λεπτό με τους κυανόλεκους της Λεμεσού να εξαργυρώνουν την υπεροχή τους.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνος ήταν ο Τζαρζίνιο Αντόνια ο οποίος αποκτήθηκε κατά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο ώστε να δώσει λύσεις στη γραμμή κρούσης. Ο βραχύσωμος ακραίος επιθετικός δεν βρήκε τους χώρους για να τρέξει, ούτε κατάφερε να αξιοποιήσει τις κατοχές μπάλας μοιράζοντας παιχνίδι είτε στον άξονα είτε στα άκρα, με τον προπονητή του να τον αποσύρει στο 69ο λεπτό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Τιμόθεος Χριστοφή ο οποίος έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας πέντε φορές, ενώ επέλεξε να διαχειριστεί με διάλογο δύο περιπτώσεις στις οποίες τα πνεύματα οξύνθηκαν. Η φάση του πρώτου γκολ του Απόλλωνα θα συζητηθεί για το κατά πόσο ο Γιούστε εμποδίζει το οπτικό πεδίο του Πρόσεκ στην προσπάθειά του να αποκρούσει το σουτ του Σακέτι.

ΑΕΛ (Ν. Κέρκες): Πρόσεκ, Γουϊλερ, Τεσέιρα, Τζούνιορ, Γκοντάλ, Γκαστανάγια, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (60' Ντα Σίλβα), Αντόνια (69' Αβραάμ), Σρανζ (46' Μακρής), Χουράδο

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε (83' Ουεντραόγκο), Πέδρο, Χάμπος, Σακέτι, Σαρδινέρο, Περέιρα (33' Σκέμπρι), Παπουλής, Ζελάγια (80' Φαουπαλά)

Σκόρερς: 22' Σακέτι, 45' 77' Ρομπέρζ

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή, Τζούνιορ/Σακέτι

Κίτρινες κάρτες: Χουράδο, Αντάμοβιτς