Απόλλων Θρύλος... για πρωτάθλημα

Χρυσή αλλαγή για τους κυανόλευκους ο Μπέσνοπ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα που στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής απέναντι στην Ομόνοια, κέρδισε με 1-0. Χρυσός σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μπένσοπ, ο οποίος σκόραρε στις καθυστερήσεις του αγώνα με κεφαλιά. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Ομόνοια, λόγω απευθείας αποβολής του Χούμποτσαν με κόκκινη κάρτα (83’).

Με αυτό το αποτέλεσμα αλλάζουν τα δεδομένα στο πρωτάθλημα, καθώς ο Απόλλωνας αναπτέρωσε σημαντικά τις ελπίδες του για την κατάκτηση του τίτλου. Οι κυανόλευκοι έφτασαν τους 65 βαθμούς και μείωσαν τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Ομόνοια στον ένα βαθμό. Επίσης το σημερινό σκορ ευνοεί και την ΑΕΛ, η οποία αν κερδίσει αύριο τον Ολυμπιακό θα μειώσει και αυτή τη διαφορά της από την κορυφή στον ένα βαθμό.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ καλό το πρώτο μέρος, όσον αφορά τον ρυθμό αλλά και το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες. Ουσιαστικά το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ. Παράλληλα, πρέπει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αφού τόσο ο Απόλλωνα όσο και η Ομόνοια είχαν τις καλές τους στιγμές, ενώ καμιά δεν υπερείχε στη κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 14’, όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Νταμπό πήρε τη μπάλα σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά το σουτ του κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα η Ομόνοια απάντησε στις καλές στιγμές, με άστοχη κεφαλιά του Κούσουλου εντός περιοχής. Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ.

Η επόμενη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 34’ και άνηκε εκ νέου στον Κούσουλο, ο οποίος με νέα κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 35’ ο Μπίσεσβαρ παραλίγο να ανοίξει το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο. Συγκεκριμένα, μετά από γύρισμα του Πέδρο στη περιοχή, ο Μπίσεσβαρ προσπάθησε να τελειώσει τη φάση με τακουνάκι! Ωστόσο έπεσε ο Φαμπιάνο και έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 45λέπτου καταγράφηκε νέα τελική στον στόχο για τους γηπεδούχους, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκεριέρ απείλησε την αντίπαλη εστία με κεφαλιά. Ήταν σωστά τοποθετημένος ο Φαμπιάνο, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο, όμως ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά, καθώς οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στα μετόπισθεν.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 62’, όταν μετά από μια φάση διαρκείας, ο Τζιωνής σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα βρήκε στον Γκεριέρ και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 73’ ο Απόλλωνας έχασε φοβερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σουτ του Πίττα εκτός περιοχής, η μπάλα κτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο και πέρασε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ομόνοιας να χάσει μεγάλη ευκαιρία, αφού μετά από πάσα του Τσέποβιτς στον Παπουλή, ο Ελλαδίτης σούταρε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά ο Γιοβάνοβιτς κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 80’ ο Απόλλωνας είχε νέα χαμένη ευκαιρία με τον Πίττα να σουτάρει εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα μόλις πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 83’ έμελλε να προκύψει αλλαγή δεδομένων, καθώς ο Χούμποτσαν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Σλοβάκος στη προσπάθεια του να ανακόψει τον Πίττα, τον κτύπησε στο πρόσωπο, ενώ πρέπει να αναφερθεί ότι το φάουλ έγινε εκτός φάσης.

Μετά την κόκκινη κάρτα του Χούμποτσαν, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους με σκοπό βέβαια να σκοράρουν, πράγμα που κατάφεραν στο 92’ της αναμέτρησης με τον Μπένσοπ, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή. Ο διεθνής επιθετικός σκόραρε με κεφαλιά εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Ντένιτς.

Highlight: Η κόκκινη του Χούμποτσαν, που έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να γίνει πιο επιθετικός και στο τέλος της ημέρας να σκοράρει.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Γκεριέρ, Χάμπος, Ντένιτς, Μπίσεσβαρ (74' Μπένσοπ), Πίττας, Γιαννιώτας (63' Ντιγκινί), Νταμπό (74' Ματέι).

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος,Τιάγκο (65' Παπουλής, 85' Λανγκ), Λοϊζου (85' Μποτεάκ), Τζιωνής, Ασάντε (75' Τσέποβιτς).

Σκόρερ: 92' Μπένσοπ / -

Κίτρινες: 15' Πέδρο, 38' Γιαννιώτας, 60' Γκεριέρ / 48΄Γκόμεθ, 71' Μπεργκ.

Κόκκινες: - / 83' Χούμποτσαν.

Διαιτητής: Guida Marco.