Κορυφή σε νεκρό χρόνο!

Με γκολ του Νταμπό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πήρε τον βαθμό

Με γκολ του Νταμπό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Απόλλωνας πήρε την ισοπαλία με 1-1 με αντίπαλο την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρομό στο 66' ωστόσο ο Απόλλωνας που ήταν καλύτερος και έχασε πολλές ευκαιρίες, ισοφάρισε στο 97' με τον Νταμπό και πάει στην κορυφή και τους 48 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας που θέλησε από την αρχή να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Ωστόσο έπρεπε να φτάσουμε στο 20ο λεπτό για να δούμε την πρώτη αξιόλογη φάση, με την κεφαλιά του Πίττα μετά την σέντρα του Γιαννιώτα, η οποία αποκρούστηκε από τον Τούμπα με το ένα χέρι.

Λίγο μετά την συμπλήρωση τριάντα λεπτών στον αγώνα ο Ντιγκινί έπιασε την κεφαλιά από την σέντρα του Μπίσεσβαρ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 36’ ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πίττα του οποίου το εκτός περιοχής σουτ που επιχείρησε τράνταξε το δοκάρι του Τούμπα.

Στο 40’ ο Ντιγκινί έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, μάζεψε όμως στην γωνία του ο Τούμπας, σε άλλη μια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους από τους οποίους μόνο το γκολ έλειψε στο πρώτο 45λεπτο.

Β’ Ημίχρονο

Στο 48’ ο Γιούστε έπιασε σκαστή κεφαλιά από την εκτέλεσε φάουλ του Πέδρο, απέκρουσε δύσκολα και σε δύο χρόνους ο τεραμτοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο 67’ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή της Καρμιώτισσας στο ματς, με την κεφαλιά του Πέρετς από την εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο τα δοκάρια.

Στο 69’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Από κάθετη πάσα του Ισμ. Σασί ο Ρόμο νίκησε στο σπριντ τον Γιούστε και με πλασέ πέρασε την μπάλα δίπλα από τον εξερχόμενο Δημητρίου και έκανε το 1-0.

Στο 83’ από την σέντρα του Ματέι, ο Ρομπέρζ έπιασε την κεφαλιά στην μικρή περιοχή και ανάγκασε τον Τούμπα σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 97' ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ με το δυνατό εντός περιοχής σουτ του Νταμπό και έσωσε τον βαθμό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό, Χριστοφή (Στυλιανού 73'), Πέρεζ, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλης (Χρίστου 63'), Βαλέντε, Ρέινολντς, Νεοφύτου (Μπαργκάν 63')

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Χάμπος (Ματέι 75'), Ντένιτς (Μπένσοπ 82'), Γιαννιώτας (Παπουνασβίλι 56'), Πίττας (Νταμπό 75'), Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί

Σκόρερς: Ρομό / Νταμπό

Κίτρινες Κάρτες:  Τούμπας, Μπαργκάν / Γιούστε, Πέδρο