Απόλλων: Δικαίωμα στο όνειρο!

Εξαιρετικό ημίχρονο από τους πρωταθλητές

Με δυο γκολάρες από τους Ογκεντά και Κολ ο Απόλλων πήγε με προβάδισμα δυο τερμάτων (2-0) στα αποδυτήρια, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Μακάμπι.

Φάνταζε ακατόρθωτη η πρόκριση πριν την έναρξη του αγώνα λόγω του 4-0 στο πρώτο ματς αλλά και κυρίως λόγω της κάκιστης εμφάνισης που είχαν πραγματοποιήσει οι «κυανόλευκοι» στο Ισραήλ. Ωστόσο, το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου δίνει το δικαίωμα στην ομάδα του Τσόρνιγκερ να κυνηγήσει το θαύμα στην επανάληψη, ψάχνοντας άλλα δυο γκολ για να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Οι παίκτες του Απόλλωνα παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο, έβγαλαν αρκετό πάθος στο 1ο ημίχρονο και κατάφεραν να πετύχουν δυο όμορφα γκολ τα οποία τους βάζουν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Θα πρέπει όμως να προσέξουν στην άμυνα γιατί η Μακάμπι δημιούργησε ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να κρατά το μηδέν χάρη στις σωτήριες παρεμβάσεις του Γιοβάνοβιτς και του Χαμάς.