Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 1-2: Αν έχεις… Τάμαρι, διάβαινε! (vid)

Σε ένα τρίλεπτο «φωτιά» ο Ιορδανός έβγαλε από την δύσκολη θέση τους «γαλαζοκίτρινους»

Μεγάλος νικητής ο ΑΠΟΕΛ για 13 συνεχόμενη φορά απέναντι στην Ομόνοια. Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι μεταξύ των δυο «αιωνίων». Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Γκόμες. Ο ΑΠΟΕΛ και ο Τάμαρι κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι μέσα σε δυο λεπτά. Ο Ιορδανός άσσος του ΑΠΟΕΛ στο 67 λεπτό και στο 69ο λεπτό με προσωπικό του σλάλομ.

Α’ ημίχρονο

Και οι δυο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι έτοιμες να προσφέρουν θέαμα. Πολύ καλές και επιθετικές και οι δυο ομάδες με την Ομόνοια να δείχνει να πατά καλύτερα στο γήπεδο ειδικά στην αμυντική της γραμμή. Με δυο δυνατά σουτ που δεν απείλησαν τους δυο τερματοφύλακες οι δυο ομάδες. Αρχικά οι «πράσινοι» με τον Κούσουλο όπου απάντησε ο Νατέλ στην επόμενη φάση. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να απειλήσει ξανά στο 21 πρώτο λεπτό με τον Νσούε όταν μετά από σύγχυση στην άμυνας της Ομόνοιας η μπάλα έφτασε στα πόδια του αμυντικού του ΑΠΟΕΛ όπου πλάσαρε με τον Παναγή να απομακρύνει την μπάλα. Παρά την μικρή υπεροχή της Ομόνοιας στο γήπεδο το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που έφτασε για ακόμη μια φορά στο τέρμα. Ο Ζαχίντ βγήκε φάτσα στην εστία της Ομόνοιας με τον εκπληκτικό Παναγή μέχρι στιγμής να του λέει ξανά όχι. Στην συνέχεια της αναμέτρησης η Ομόνοια ανέβηκε και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Σε μια ανύποπτη φάση ο Γκόμες ψηλοκρέμασε τον Βάτερμαν που ήταν εκτός εστίας γράφοντας το 1-0 για την Ομόνοια. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε στην συνέχεια να επιτεθεί για να φέρει το ματς στα ίσα αλλά μέχρι το πρώτο ημίχρονο είχε μπροστά του ένα εκπληκτικό Παναγή. Ο Ζαχνίντ μετά από όμορφο γύρισμα από τον εαυτό του βγήκε για δεύτερη φορά φάτσα με τον Κύπριο κήπερ. Το πλασέ του δεν ήταν το ανάλογο δίνοντας την ευκαιρία στον Παναγή να απομακρύνει σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αντάξιο των δυνατοτήτων των δυο ομάδων. Μια πολύ καλή Ομόνοια με σωστή αμυντική λειτουργεία.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να κρατά μπάλα και να την κυκλοφορεί στο χώρο του κέντρου. Ένα ΑΠΟΕΛ όμως χωρίς ουσία που σπαταλούσε δυνάμεις άσκοπα. Τα πράγματα έδειχναν να μην αλλάζουν μέχρι που ανέλαβε ο Τάμαρι. Ο νεαρός άσσος του ΑΠΟΕΛ για ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε την κλάση του όπου κατάφερε μέσα σε δυο λεπτά να φέρει το παιχνίδι τούμπα. Αρχικά στο 69’ λεπτό ο Ζαχίντ βρήκε με εκπληκτικό τρόπο τον Νσούε μέσα στην περιοχή. Ο ακραίος μπακ του ΑΠΟΕΛ έδωσε την πάσα στον Τάμαρι με τον Ιορδανό να πλασάρει τον Παναγή κάνοντας το 1-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ο νεαρός άσσος με ατομική του ενέργεια σούταρε με δύναμη την μπάλα νικώντας τον Παναγή για δεύτερη φορά. Στη συνέχεια η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει για να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά μάταια. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να φωνάζει δίκαια για την φάση του 85ου λεπτού όταν το σουτ του Ντε Βινσέντι σταμάτησε σε χέρι αμυνόμενου. Ο Τάμαρι που ξεχύθηκε στην αντεπίθεση στο 88ο λεπτό ανάγκασε τον Παναγή να βγει από την εστία του για να τον σταματήσει. Στην προσπάθεια του να τον σταματήσει του έκανε την παράβαση με αποτέλεσμα να αποβληθεί από την αναμέτρηση.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κερδίσει την Ομόνοια και πρόσθεσε άλλο ένα ματς αήττητος μετρώντας 13 παιχνίδια στην σειρά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ομόνοια: Μεγάλο παιχνίδι από τον Κωνσταντίνο Παναγή. Ο Κύπριος διεθνής ήταν σε πολύ καλή μέρα αφού αποσόβησε τον κίνδυνο αρκετές φορές από την εστία της Ομόνοιας. Η επιλογή του Αναστασίου να βάλει τρία αμυντικά χαφ βοήθησε στην καλύτερη αμυντική λειτουργεία της ομάδας του.

ΑΠΟΕΛ: Ασταμάτητος για ακόμη ένα παιχνίδι ο Μούσα Αλ Τάμαρι. Ο άσσος του ΑΠΟΕΛ κατάφερε για ακόμη ένα παιχνίδι να πάρει την ομάδα στους ώμους του δίνοντας ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ομόνοια: Καθόλου καλή η παρουσία της Ομόνοιας στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» γκρέμισαν όλη την προσπάθεια που έκαναν στο πρώτο μέρος.

ΑΠΟΕΛ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Παράταξε την ομάδα του με τρία αμυντικά χαφ και σε ελεύθερο ρόλο τον Γκόμες. Πίσω στην άμυνα τετράδα με τον Ραμίρεζ να είναι δίπλα από τον Ντάρμπισαϊαρ. Του βγήκε με τα τρία αμυντικά χαφ στο κέντρο αφού κατάφερε να περιορίσει όσο μπορούσε την επιθετική γραμμή του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με την ίδια συνταγή απέναντι σε Απόλλωνα και Νέα Σαλαμίνα κατέβηκε ο Τραμετσάνι. Παρά την καλή επιθετική γραμμή που είχε η ομάδα του υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Δύσκολο το παιχνίδι για τον Τιμόθεο Χριστοφή που κατάφερε να διαχειριστεί άψογα την αναμέτρηση. Ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις παίρνοντας τις σωστές αποφάσεις. Σωστή η απόφαση του στην κόκκινη του Παναγή. Μπορούσε να δώσει πέναλτι στην φάση του 85ου λεπτού σε χέρι μέσα στην περιοχή.