Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ 1-1: «Ερυθρόλευκο» φρένο στο Αμμόχωστος (vid)

Δεν ξεκίνησαν με νίκη οι «γαλαζοκίτρινοι»

Έβαλε δύσκολα η Νέα Σαλαμίνα στο ΑΠΟΕΛ και κράτησε τους «γαλαζοκίτρινους» στο 1-1. Η ομάδα του Πουρσαιτίδη έδειξε γιατί βρίσκεται στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο παιχνίδι. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ υστέρησε για ακόμη ένα παιχνίδι στην τελική προσπάθεια και απώλεσε δυο πόντους για την κούρσα που κάνει για τον τίτλο.

Α’ ημίχρονο

Ένα πολύ δυνατό πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να έχουν αρκετές καλές στιγμές μπροστά από τα αντίπαλα δίχτυα. Την πρώτη μεγάλη φάση είχε ο Ελουντού που κουβάλησε την μπάλα μέχρι την περιοχή του ΑΠΟΕΛ αναγκάζοντας τον Ρομό να κάνει μια εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ. Η Σαλαμίνα που λεπτό με λεπτό ήταν πιο επικίνδυνη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Τίνστελ. Ο Τζαίλσον έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Ρομό να κάνει ασταθή απόκρουση. Ο Τίνστελ βρήκε την μπάλα στα πόδια του και από κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε με τον Ζαχίντ στο 23ο λεπτό. Ο άσσος του ΑΠΟΕΛ έξω από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι χτυπώντας στο δοκάρι. Το ΑΠΟΕΛ που έψαχνε την ισοφάριση βρήκε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τάμαρι αυτή την φορά. Στο 27ο λεπτό ο νεαρός άσσος του ΑΠΟΕΛ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε και τώρα λίγο δίπλα από την εστία του Βεσελόφκσι. Η Σαλαμίνα απάντησε με τον Κίνγκσλει να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Καρλάο έβαλε την κόντρα διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο 38ο λεπτό έμελλε να φτάσει το ΑΠΟΕΛ στο τέρμα της ισοφάρισης. Ο Ζαχίντ με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Βεσελόφκσι κάνοντας το 1-1. Στο 40ο λεπτό ο Νατέλ έκανε ένα δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Βεσελόφκσι να απομακρύνει με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ. Στο 43ο λεπτό ο Ελουντού για την Σαλαμίνα αυτή την φορά έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Ένα πολύ δυνατό πρώτο ημίχρονο μεταξύ των δυο ομάδων που είχαν μεγάλες ευκαιρίες.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι μουδιασμένες σε σχέση με αυτά που μας έδειξαν στο πρώτο μέρος. Μεγάλη προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ στο 56ο λεπτό με τον Τάμαρι να είναι σε ευνοϊκή θέση αλλά το κοντρόλ του δεν ήταν καθόλου καλό χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 60ο λεπτό ο πολύ καλός Ελουντού έκανε σουτ έξω από την εστία με τον Ρομό να απομακρύνει την μπάλα. Στο 64ο λεπτό ο Τάμαρι κουβάλησε την μπάλα αρκετά κάνοντας μερικές προσποιήσεις. Το σουτ του όμως πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Βεσελόφκσι. Στο 72ο λεπτό ο Βεσελόφκσι έκανε ένα τραγικό λάθος στην άμυνα της ομάδας του, με τον Μπάλογκ να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την κατάσταση . Καθόλου καλό δεν ήταν το δεύτερο ημίχρονο αφού δεν είδαμε την μεγάλη ευκαιρία. Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων προέβηκαν σε αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου αλλά και στην άμυνα τους που δεν βοήθησε καθόλου στην ποιότητα του παιχνιδιού. Αποτέλεσμα όλων αυτών να μην δούμε την μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και το αποτέλεσμα να μείνει στο 1-1.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Καλό παιχνίδι από το ΑΠΟΕΛ είχε ο Ζαχίντ που ήταν αρκετά δραστήριος. Ο Γιάκολις έκανε και αυτός με την σειρά του ένα καλό αγώνα παρά την θέση που αγωνιζόταν

Νέα Σαλαμίνα: Εξαιρετικό παιχνίδι από Ελουντού αλλά και τον σκόρερ τον Τίνστελ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Νέα Σαλαμίνα: -

ΑΠΟΕΛ: Πίσω από τον καλό του εαυτό ήταν ο Τάμαρι αλλά και ο Νατέλ. Δεν βοήθησαν αρκετά στο επιθετικό κομμάτι παρά τα σουτ που είχαν.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης ): Με 3 αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του. Με τριάδα στην άμυνα και τους Νουρ και Μαργκάσα να ελέγχουν τον χώρο του κέντρου ως αμυντικοί μέσοι. Έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά στον Τίνστελ. Διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε το παιχνίδι στο 1-1.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με τριάδα και πάλι σήμερα στην άμυνα ο Πάολο Τραμετσάνι. Την θέση του Ενσούε πήρε ο Γιάκολις. Στο χώρο του κέντρου οι Γκέντζογλου και Ζαχίντ. Και στην κορυφή οι Μπέζιακ, Νατέλ και Τάμαρι. Πρέπει να βρει την λύση στο δεξί άκρο της άμυνας. Δεν κινδύνεψε αρκετά αλλά χάνει ένα εξαιρετικό ποδοσφαιριστή όπως τον Γιάκολις.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Εξαιρετικό το παιχνίδι από τον Κυριάκο Χριστοδούλου.

H TAYTOTHTA TOY ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης ): Βεσελόφσκι, Γκαρσία, Φουστάρ, Ρέινολντς (Γκολομπάρτ 86'), Μιντίκκης, Τζαϊλσον, Μαργκάσα, Νουρ, Ελουντού (Σιαθάς 83'), Τίσντελ (Σικόρσκι 89'), Κίνγκσλεϊ.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Ρομό, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Γκέντζογλου, Καζού (Εφραίμ 70'), Μπέζιακ (Μπάλογκ 67'), Νατέλ (Βιντιγκάλ 84'), Ζαχίντ, Τάμαρι.

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου

Σκόρερ: Τίνσλεϊ 10' / Ζαχίντ 38'

Κίτρινες: Τίνστελ, Νουρ, Γκολομπάρτ / Μπέζιακ, Ζαχίντ, Τάμαρι