Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 1-3: Θρυλική ανατροπή ξανά μέσα στο Τσίρειο (vid)

Έδειξε ξανά ποιο είναι το αφεντικό

Νέα τεράστια νίκη του ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Απόλλωνα με τους «γαλαζοκίτρινους» να κάνουν ρεσιτάλ στο δεύτερο ημίχρονο και να φέρνει τούμπα την αναμέτρηση και να παίρνει την νίκη με 1-3. Ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι στο σκορ με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου με το ΑΠΟΕΛ να δείχνει ακόμη μια φορά χαρακτήρα να παίρνει με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή μια μεγάλη νίκη.

Α’ ημίχρονο

Και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση. Στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο και κυκλοφορούσε την μπάλα χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία το Απόλλωνα. Από πλευράς του ο Απόλλωνας μετά και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τα πατήματα του και κατάφερε να βγάλει μερικές καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Ρομό. Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 16ο λεπτό με τον Σκέμπρι να ψηλώνει την μπάλα πάνω από τον Τάμαρι και να κάνει το πλασέ. Η μπάλα σταμάτησε πάνω στο σόμα του Καζού με τους «κυανόλευκους» να ζητούν πέναλτι. Σωστά όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης άφησε την φάση να εξελιχθεί. Στο 39ο λεπτό ο Παπουλής έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ μετά την λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Γιάκολις. Ο αρχηγός του Απόλλωνα έκανε το πλασέ πλάγια από την εστία του Ρομό με το πλασέ του να μην είναι καλό. Το άγχος και η πίεση για να πάρουν αποτέλεσμα νίκησε και τους 22 ποδοσφαιριστές αφού τα αλλεπάλληλα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τέρμα από τα αποδυτήρια για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής έκανε την πισινή κκεφαλιά προς τον Ζελάγια με τον Αργεντινό να κερδίζει τους Ιωάννου αρχικά και στην συνέχεια για να νικήσει τον Ρομό για το 1-0. Ο Απόλλωνας δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ που του έδωσε το τέρμα. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ έβγαλε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά να γυρίσει τούμπα την αναμέτρηση. Αρχικά ο Ρομπέρζ ανέτρεψε τον Τάμαρι μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει την παράβαση. Ο Νατέλ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του. Το ΑΠΟΕΛ που πήρε τα πάνω του μετά και το τέρμα της ισοφάρισης κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα στην επόμενη φάση που βρήκε. Ο Τάμαρι κουβάλησε την μπάλα σε όλο το γήπεδο και εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του πάτησε περιοχή και με προσποίηση πάνω στον Ρομπέρζ νίκησε τον Βάλε για το 1-2. Το ΑΠΟΕΛ που διαχειρίστηκε εξαιρετικά το αποτέλεσμα που είχε κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα με τον Σόουζα. Και πάλι ο Τάμαρι έτρεξε στο γήπεδο του Απόλλωνα σε αντεπίθεση γυρίζοντας την μπάλα στον Σόουζα που με δυνατό πλασέ έκανε το 1-3 κλειδώνοντας την νίκη για την ομάδα του. Ο Απόλλωνας σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να πάρει την ουσία του αγώνα και υπέκυψε για ακόμη μια φορά στην ανωτερότητα του ΑΠΟΕΛ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Απόλλωνας: Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Χάμπος από πλευράς Απόλλωνα. Ο Κύπριος διεθνής μέσος έκανε απίστευτη δουλειά στο χώρο του κέντρου αφού με το που βγήκε χάθηκαν οι ισορροπίες για την ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Λούκας Σόουζα ήταν παντού. Ο Βραζιλιάνος έκοβε, δημιουργούσε και σκόραρε για την ομάδα του. Δεν μπορούμε να αφήσουμε πίσω και τον Τάμαρι όπου κέρδισε το πέναλτι σκόραρε και έδωσε και ασίστ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Απόλλωνας: Πολύ κακό παιχνίδι από τους Παπουλή και Σακέτι όπου δεν κατάφεραν να μπουν μέσα στο παιχνίδι

ΑΠΟΕΛ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Απόλλωνας (Σοφρώνης Αυγουστή): 4-2-3-1 για τον Σοφρώνη Αυγουστή και την ομάδα του. Ο Κύπριος τεχνικός από την στιγμή που έχασε τον Χάμπο Κυριάκου έχασε και τις ισορροπίες στον χώρο του κέντρου. Οι αλλαγή του Φοπαλά δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Χειρίστηκε άψογα την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο και με τις σωστές αλλαγές πέτυχε να φύγει ξανά με το διπλό από το Τσίρειο. 3-5-2 και πάλι για τον Πάολο Τραμετσάνι που βρήκε νέο αίμα στο χώρο του κέντρου με τους Γκέντζογλου και Σόουζα να κάνουν ένα εκπληκτικό δίδυμο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ήταν πολύ καλή η διαιτησία του Γιώργος Νικολάου στο σημερινό παιχνίδι. Σωστές οι πλύστες παραβάσεις που έδωσε, όσο και το πέναλτι όσο και οι κίτρινες κάρτες που έδωσε.