ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια 1-1: Φρένο «αιωνίων» στο ΓΣΠ(vid)

Ισόπαλες οι δυο ομάδες

Τέλος παιχνιδιού στο ΓΣΠ, ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλες 1-1 για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος για τα πλει οφ. Μετά από ένα δραματικό φινάλε έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να πάρουν την νίκη μετά και την ισοφάριση της Ομόνοιας. Το καθαρό μυαλό και η κούραση δεν άφησαν την ομάδα του Τραμετσάνι να πάρει την νίκη κλοτσώντας έτσι την ευκαιρία που έδωσε η ΑΕΚ με την νίκη πάνω στον Απόλλωνα. Σκόρερ για τις δυο ομάδες ο Καρλάο στο 8ο λεπτό και ο Γκόμεζ στο 58ο λεπτό. Πλέον το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην πρώτη θέση δυο βαθμούς πάνω από την ομάδα της Λεμεσού.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να έχει περισσότερους επιθετικούς προσανατολισμούς και να βάζει πίεση στο μισό της Ομόνοιας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έστειλα μερικά μηνύματα αφού στο 3ο λεπτό ο Γιάκολις έκανε το πρώτο αν και άστοχο σουτ στην αναμέτρηση. Στο 7ο λεπτό οι Γιάκολις και Νατέλ συνεργάστηκαν άψογα με την άμυνα της Ομόνοιας να απομακρύνει την μπάλα λανθασμένα πάνω στον Ζαχίντ, ο οποίος έκανε το πλασέ κερδίζοντας το κόρνερ. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση με την άμυνα της Ομόνοιας να απομακρύνει σε πρώτο χρόνο και τον Γιάκολις να στέλνει μια συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Καρλάο. Ο Βραζιλιάνος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Η Ομόνοια απάντησε στο 13ο λεπτό με τον Μαυρία. Ο Ραμίρεζ κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έδωσε την πάσα στον Μαυρία που πλάσαρε τον Ρομό. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του κήπερ του ΑΠΟΕΛ. Στο 16ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» συνεργάστηκαν για ακόμη μια φορά άψογα. Ο Νατέλ έδωσε στον Σόουζα αυτός με την μια στον Μπέζιακ με τον φορ του ΑΠΟΕΛ να κάνει το σουτ και να κερδίζει κόρνερ. Στο 35ο η Ομόνοια έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Αντζαγκούν βρήκε όμορφα τον Ραμίρεζ στην περιοχή με τον φορ της Ομόνοιας από πλεονεκτική θέση να αστοχεί και να χάνει μια κραυγαλέα ευκαιρία για την ομάδα του. Στο 39ο ο Σόουζα έπιασε δυνατό σουτ εν κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μεχίας. Η Ομόνοια απάντησε αμέσως στο επόμενο λεπτό με μεγάλη ευκαιρία. Ο Ραμίρεζ προσπάθησε να νικήσει τον Ρομό μέσα από την περιοχή με πλασέ. Ο Βενεζουελάνος τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε την μπάλα σωτήρια και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 43ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα.Για ακόμη μια φορά οι «γαλαζοκίτρινοι» αντάλλαξαν την μπάλα με όμορφο τρόπο οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ. Τελικός αποδέκτης ο Μπέζιακ όπου έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μεχίας.

Β’ ημίχρονο

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Με περισσότερο καθαρό μυαλό οι «πράσινοι» απ’ ότι στο πρώτο. Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα όμως που ήταν επικίνδυνο με την μπάλα στα πόδια. Στο 52ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ βρήκε πολύ καλή στιγμή με τον Νατέλ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στο 55ο λεπτό και πάλι ο Βραζιλιάνος από ευνοϊκή θέση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Μεχίας. Η Ομόνοια κόντρα στην ροή του αγώνα σκόραρε με τον Γκόμεζ και έβαλε φωτιά στο ντέρμπι. Ο Ισπανός κεντρικός της Ομόνοιας με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ρομό για το 1-1. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα και έφτασε εκ νέου πολύ κοντά στο τέρμα. Ο Γιάκολις πάτησε περιοχή κάνοντας το γύρισμα στον Μπέζιακ που έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα εκατοστά δίπλα από την εστία του Μεχίας. Στο 83ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο με τον Γιάκολις να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο άσσος του ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μεχίας που στάθηκε σύμμαχος του σε αυτή την φάση. Στο 89ο λεπτό ο Τάμαρι έτρεξε με την μπάλα και πάτησε περιοχή. Ο Μεχίας ήταν έτοιμος και τον σταμάτησε διώχνοντας έτσι τον κίνδυνο για την ομάδα του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Εξαιρετικό παιχνίδι για ακόμη μια φορά από τον Σόουζα που ήταν πανταχού παρόν στο γήπεδο. Ο Μπέζιακ άρχισε σιγά σιγά να μας δείχνει δείγμα της ποδοσφαιρικής του κλάσης κρατώντας μπάλα και δημιουργώντας φάσεις και παιχνίδι. Αλάνθαστος ο Καρλάο.

Ομόνοια: Καλό παιχνίδι από τον Γκόμεζ που ήταν και ο σκόρερ της ομάδας του. Καλό παιχνίδι και από τον Σοάρες που έδωσε αρκετές δυνάμεις στον χώρο του κέντρου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Στην μετριότητα ο Ζαχίντ που δεν ήταν αρκετά καλός στον σημερινό αγώνα.

Ομόνοια: Στην σκιά του καλού τους εαυτού ήταν σήμερα οι Κολοβός και Ραμίρεζ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με αλλαγές στο αρχικό του σχήμα ο Πάολο Τραμετσάνι που άφησε εκτός τον Μούσα Αλ Τάμαρι. Την θέση του τιμωρημένου Νικόλα Ιωάννου πήρε ο Βούρος που επέστρεψε μετά από το πρόβλημα που αντιμετώπιζε. Με το γνωστό 3-5-2 με τον Μπέζιακ να είναι στην κορυφή της επίθεσης. Καζού και Γιάκολις στα άκρα της άμυνας σαν μπακ χαφ και τριάδα στην άμυνα τους Μερκή, Βούρο και Καρλάο. Επέστρεψε στο αρχικό σχήμα και τον Νούνο Μοράις μετά από μερικά παιχνίδια που τον άφησε εκτός.

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): 4-2-3-1 από πλευράς Γιάννη Αναστασίου. Οι «πράσινοι» θα παραταχθούν για ακόμη μια φορά με τετράδα στην άμυνα. Αμυντικοί μέσοι οι Γκόμεζ, Σοάρες και Ανταγκούν με τους Μαυρία και Κολοβό στα φτερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ραμίρεζ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Πολύ καλή η διαιτησία από τον Γιάννη Αναστασίου που κράτησε τον αγώνα σε πολύ καλά σημειά