ΑΠΟΕΛ-Καραμπάχ: 1-2: Ένα τραγικό 15λεπτο γκρέμισε τα πάντα(vid)

Δύσκολα τα πράγματα πλέον για τους «γαλαζοκίτρινους»

Τέλος αγώνα στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ να δέχεται μια οδυνηρή ήττα με 1-2 από την Καραμπάχ. Ένα παιχνίδι όπου ουσιαστικά οι «γαλαζοκίτρινοι» έλεγχαν από το πρώτο λεπτό μέχρι και το 64ο όταν ο Εμπρέλι άνοιξε το σκορ για τους Αζέρους. Ο Μερκής σκόραρε στην εκπνοή του αγώνα αναπτερώνοντας τις ελπίδες για την ομάδα του.

Το ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα και έλεγχε τον αγώνα. Η φλύαρη κατοχή της μπάλας από πλευράς «γαλαζοκιτρίνων» αλλά και η αδυναμία στην τελική πάσα δεν έδωσαν το ζητούμενο στην ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι. Οι Αζέροι εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και έκαναν την ζημιά τους.

Για ακόμη μια φορά το ΑΠΟΕΛ έστησε όλο το παιχνίδι γύρο από τον Τάμαρι. Οι Αζέροι έκλεισαν καλά τους χώρους στον Ιορδανό γκρεμίζοντας έτσι όλο το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ.

Πλέον το ΑΠΟΕΛ πάει στον επαναληπτικό σε μια εβδομάδα με την πλάτη στον τοίχο. Η Καραμπάχ έδειξε πως είναι μια πολύ οργανωμένη ομάδα και καλοδουλεμένη.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που κυριάρχησαν οι δυνατές μάχες των ποδοσφαιριστών. Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την επιθετική κυριαρχία αλλά η τελική πάσα αλλά και το τέρμα είναι αυτά που έλειψαν από την ομάδα του Πάολο Τραμτσάνι. Η πρώτη τελική στην αναμέτρηση ήταν από πλευράς ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι να κάνει το σουτ και τον Βάγκνερ να αποκρούει εύκολα την μπάλα. Στο 8ο λεπτό ο Μάτιτς έκανε το λάθος με την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στην Καραμπάχ να βγει στην αντεπίθεση. Ο Βούρος έκανε καταλυτική άμυνα κόβοντας τον Αλμέιδα που ήταν έτοιμος να πατήσει περιοχή. Στο 18ο λεπτό άλλη μια εξαιρετική αντεπίθεση με τον Ιωάννου να πέφτει ηρωικά μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και να απομακρύνει την μπάλα πριν σκοράρουν οι Αζέροι. Στο 23ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι έκανε την μπαλιά στην περιοχή της Καραμπάχ με την προβολή του Σαντίγκοβ να κινείται προς την εστία της ομάδας του. Η μπάλα δεν έκανε το χατίρι των «γαλαζοκιτρίνων» περνώντας κόρνερ. Στο 27ο λεπτό ο Τάμαρι έκανε το σουτ με τον Βάγκνερ να αποκρούει την μπάλα με αστάθεια. Στην συνέχεια της φάσης ο Πάβλοβιτς προσπάθησε να σκοράρει αλλά ήταν σε θέση οφ σαιντ. Ακριβώς στο επόμενο λεπτό ο Γκέντζογλου βρήκε χώρο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον κήπερ της Καραμπάχ να αποκρούει με δυσκολία την μπάλα. Η Καραμπάχ έδειξε από το πρώτο ημίχρονο πως είναι μια ομάδα πειθαρχημένη με δυνατούς αλλά και ποιοτικούς ποδοσφαιριστές.

Β’ ημίχρονο

Στο 49ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με τον Βάγκνερ να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ με υπερένταση. Στο 54ο λεπτό η Καραμπάχ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Εμπρέλι ήταν αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με όμορφο πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Το ΑΠΟΕΛ από εκείνη την στιγμή κατέρρευσε. Η Καραμπάχ κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Γκέγιε. Ο Ζουμπίρ έκανε ότι ήθελε την άμυνα του ΑΠΟΕΛ δίνοντας πάσα πάρε βάλε στον Γκιέγε με τον άσσο της Καραμπάχ να κάνει το 0-2 στο 69ο λεπτό. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στο 72ο λεπτό με την κεφαλιά του Πάβλοβιτς να βρίσκει το δοκάρι. Στην συνέχεια ο Μερκής προσπάθησε να σκοράρει αλλά από κοντά αστόχησε. Το μόνο που κατάφερε το ΑΠΟΕΛ ήταν στην εκπνοή του παιχνιδιού να σκοράρει με τον Γιώργο Μερκή μετά από δυνατή κεφαλιά μέσα στην περιοχή.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με το γνωστό 3-5-2 και πάλι το ΑΠΟΕΛ του Πάολο Τραμετσάνι. Τριάδα στην άμυνα οι Μερκής, Ιωάννου και Βούρος. Στα δυο άκρα βρέθηκαν οι Μιχαίλοβιτς και Γιάκολις. Μάτιτς, Γκέντζογλου και Ντε Βισνέντι στο χώρο του κέντρο με τον Αργεντινό να έχει ελεύθερο ρόλο και τους Τάμαρι και Πάβλοβιτς στην κορυφή της ενδεκάδας. Η ομάδα του κατέρρευσε από την στιγμή που δέχτηκε το πρώτο τέρμα.

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): 4-1-2-3 για την Καραμπάχ. Σάντιγκοβ, Μαμάντοβ Μεντβέντεφ και Αίλτον στην άμυνα. Από εκεί και πέρα Μίτσελ, Αλμέιδα και Σλάβτσεφ στο χώρο του κέντρου με τους Ρομέρο, Ζουμπίρ και Εμπρέλι στην κορυφή της επίθεσης. Η ομάδα του έδειξε επιμονή και με τα δυο τέρματα που σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ένα πολύ δυνατό προβάδισμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Και πάλι όλο το παιχνίδι περνούσε από τα πόδια του Τάμαρι. Ο Ιορδανός άσσος έκανε ότι μπορούσε αλλά ήταν κλεισμένος σωστά από την άμυνα της Καραμπάχ.

Καραμπάχ: Ξεχώρισαν σαν την μύγα στο γάλα οι Αλμέιδα και Ζουμπίρ που περνούσαν από τα πόδια τους όλες οι επιθετικές ενέργειες της Καραμπάχ. Από την άλλη ο Εμπρέλι στην πρώτη του ευκαιρία που βρήκε στον αγώνα κατάφερε σκοράρει.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Κακό παιχνίδι για τον Γιάκολις που δείχνει πως δεν μπορεί να αγωνιστεί σαν φουλ μπακ. Τραγική η άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων» από το λεπτό που άνοιξε το σκορ η ομάδα της Καραμπάχ.

Καραμπάχ: -

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ένα σχετικά καλό παιχνίδι από τον Ιταλό διαιτητή. Έχασε μερικές φάσεις αλλά οι περισσότερες του αποφάσεις ήταν σωστές.