ΑΠΟΕΛ – ΕΝΠ 1-0: Με την ψυχή στο στόμα πήρε το προβάδισμα (vid)

Άντεξε για 85 λεπτά η ΕΝΠ

Δύσκολη νίκη πήρε το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην ΕΝΠ με σκόρερ τον Γιώργο Μερκή στο 85ο λεπτό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» που για ακόμη ένα παιχνίδι δεν ήταν καλοί, βρήκαν μπροστά τους μια εξαιρετικά οργανωμένη μεσοαμυντικά ΕΝΠ. Πλέον τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό στο «Τάσος Μάρκου».

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους ιωνούς. Η μπάλα να ήταν μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της ΕΝΠ. Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή αλλά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα να μπει με αξιώσεις στην άμυνα της ΕΝΠ. Η πρώτη καλή προϋπόθεση στην αναμέτρηση ήρθε στο 13ο λεπτό από τον Αντωνίου. Ο άσσος της ΕΝΠ έκανε την σέντρα με τον Ιωάννου να διώχνει άτσαλα την μπάλα και τον Βάτερμαν να διώχνει με τα πόδια την μπάλα από την μικρή του περιοχή. Στο 18ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ βρήκε την πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Μπάλογκ έκανε την σέντρα στον Ντε Βινσέντι με τον Πέτρου να κάνει όμορφη απόκρουση και αν στέλνει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 23ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση. Ο Ντε Βινσέντι με μια μακρινή κάθετη μπαλιά βρήκε τον Βιντιγκάλ που πάτησε περιοχή. Ο Τάμαρι ήταν μόνος του στην περιοχή με τον Πορτογάλο να κάνει δυνατή την μπαλιά και να χάνεται έτσι η φάση. Στο 26ο λεπτό ο Φακινέτι έβγαλε μια καλή σέντρα από τα αριστερά με τον Τάμαρι να παίρνει την κεφαλιά αλλά αυτή να καταλήγει λίγο δίπλα από την εστία του Πέτρου. Στο 32ο λεπτό ο Τάμαρι έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να περνά έξω για την ομάδα της ΕΝΠ. Σε μια πολύ καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ ο Τάμαρι πάτησε περιοχή αργώντας να κάνει το σουτ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην άμυνα της ΕΝΠ να τον κλείσει. Ένα φτωχό πρώτο ημίχρονομε λιγοστές φάσεις, την ΕΝΠ να κλείνετε στο καβούκι της και το ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να σπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των «βυσσινί».

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ίδιο τέμπο του πρώτου ημιχρόνου. Η ΕΝΠ να είναι όλη πίσω στην άμυνα και να προσπαθεί να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα αλλά χωρίς να κάνει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Πέτρου. Στο 23ο λεπτό Βιντιγκάλ και Μπάλογκ μεταλλεύθηκαν την κόντρα και μπήκαν μόνοι στην περιοχή. Δεν συνεννοήθηκαν όμως σωστά και έτσι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 63ο λεπτό έγινε η μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΕΝΠ. Ο Μπάλογκ κατέβασε την μπάλα και έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Πέτρου. Στο 68ο λεπτό ο Βιντιγκάλ έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να χτυπά στον Φυτανίδη και τον Έλληνα αμυντικό να σωριάζεται στο έδαφος και κάπου εκεί να σταματάει η φάση. Στο 77ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ξυστά από τα δοκάρια του Πέτρου. Στην ακριβώς επόμενη φάση οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν πέναλτι με τον Φυτανίδη να κάνει την παράβαση στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Βινσέντι με τον Πέτρου να τον σταματά από τα έντεκα βήματα και να κρατά την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές και έβαλε πολύ δύσκολα στην ΕΝΠ το τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 84ο λεπτό μετά από μια μεγάλη σύγχυση στην άμυνα την ΕΝΠ ο Φυτανίδης απομακρύνει τον κίνδυνο την υστάτη σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Μερκής με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Πέτρου για το 1-0 και έδωσε την νίκη και το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Καλό παιχνίδι έκανε από πλευράς ΑΠΟΕΛ ο Τάμαρι όπου ήταν ο μόνος που έβαλε δύσκολα στην ΕΝΠ το πρώτο μέρος και φυσικά ο Μερκής που έδωσε το τέρμα της λύτρωσης για το ΑΠΟΕΛ

ΕΝΠ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον νεαρό τερματοφύλακα της ΕΝΠ, Κωνσταντίνο Πέτρου. Ο κύπριος τερματοφύλακας ήταν παρών σε όλες τις φάσεις που τον χρειάστηκε η ομάδα του

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Βιντιγκάλ έδειξε πως χρειάζεται αρχικά χρόνο και αρκετή δουλειά για να καταφέρει να μπει στην ομάδα. Ο Μπάλογκ έδωσε αρκετές μονομαχίες αλλά δεν δημιούργησε προβλήματα

ΕΝΠ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με τετράδα πίσω στην άμυνα στον σημερινό αγώνα το ΑΠΟΕΛ. Βούρος και Φακινέτι στα δυο άκρα με τους Μερκή και Ιωάννου να είναι το αμυντικό δίδυμο. Μπροστά τους οι Σόουζα και Μοράις με τον Ντε Βινσέντι σε ελεύθερο ρόλο. Βιντιγκάλ και Τάμαρι στα άκρα με τον Μπάλογκ στην κορυφή. Άφησε για ακόμη μια φορά τον Εφραίμ εκτός.

ΕΝΠ (Κάριτ Φελκ): 3-4-3 από τον Κάριτ Φελκ. Αγγελή, Κυριάκου και Φυτανίδης τριάδα στην άμυνα. Ολίβα και Αντωνίου σαν φουλ μπακ. Μοαισουράντζε και Ενόχ στο κέντρο, με τους Πίττα, Ουντόντζι και Γκοζλάν να είναι μπροστά. Δεν είχε στην διάθεση του τους βασικούς Κλέιμαν και Βαλλιάνο.